FORUM WOLNE PSZCZOŁY

Pełna wersja: Zgnilec
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
16 miejscowości znalazło się w obszarze zapowietrzony zgnilcem amerykańskim pszczół. Trwa walka z chorobą. Sanepid kontroluje pasieki na terenie czterech gmin: Czernichów, Krzeszowice, Alwernia i Babice.

Wojewoda małopolski wyznaczył swoim rozporządzeniem teren zapowietrzony. W powiecie chrzanowskim znalazły się w nim miejscowości: Nieporaz, Regulice, Kwaczała, Babice, Rozkochów, Źródła, Podłęże, Mirów, Brodła, w powiecie krakowskim: Sanka, Frywałd, Zalas, Rudno Tenczynka i spory teren Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego, Przeginia Duchowna i Rybna.
Kontrole pasiek są wyrywkowe. jeśli inspektorzy znajdują w jakimś ulu bakterie zgnilca amerykańskiego przekraczają dopuszczalne normy, to cała rodzina pszczela idzie do utylizacji - do spalenia.
Teren zapowietrzony jest oznakowany. Przy wjeździe do niego są tablice ostrzegawcze z napisami: "Uwaga. Zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony".
Według rozporządzenia wojewody w obszarze zapowietrzonym nakazuje się:
  • wykonanie przeglądu pasiek przez wyznaczonych urzędowych lekarzy weterynarii;
  • niezwłoczne zgłaszanie przypadków zachorowań pszczół z objawami mogącymi wskazywać na zgnilec amerykański pszczół właściwemu miejscowo powiatowemu lekarzowi weterynarii.
W obszarze zagrożonym zakazuje się:
  • przemieszczania rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwia, pszczół, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece – bez zgody właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii;
  • organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół.
Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Krakowie na swoich stronach interentowych ostrzega przed zgnilcem i opisuje chorobę. 
Zgnilec amerykański pszczół (nazywany także zgnilcem złośliwym) jest chorobą wywoływaną przez bakterie i występuje u pszczół miodnych oraz u innych gatunków pszczół na całym świecie.
 
Choroba atakuje larwy pszczół. Ta groźna bakteria wytwarza przetrwalniki, które są bardzo odporne  na niskie  i wysokie temperatury oraz na działanie wielu środków dezynfekujących. Zakażenie następuje drogą pokarmową – podczas karmienia larw przez robotnice. Zainfekowany czerw zwykle umiera, a przetrwalniki w zasklepionych komórkach mogą przetrwać przez wiele lat.
Źródło: Dziennik Polski

http://www.strefaagro.gazetakrakowska.pl/artykul/zagrozone-pszczoly-w-malopolsce-sanepid-nakazuje-spalenie-pasiek
Twój teren?
(10.03.2017, 10:34)Borówka napisał(a): [ -> ]Twój teren?

Drona Oczko
(10.03.2017, 11:10)emzarek napisał(a): [ -> ]
(10.03.2017, 10:34)Borówka napisał(a): [ -> ]Twój teren?

Drona Oczko

ups...
(10.03.2017, 10:34)Borówka napisał(a): [ -> ]Twój teren?

Na szczęście nie, ale do mnie niedaleko.

Widząc co się dzieje z kurami i ptasią grypą jestem pełna obaw.