FORUM WOLNE PSZCZOŁY

Pełna wersja: Całkiem niezłe ujęcia z życia pszczół
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Film niestety ponownie niemieckojęzyczny, ale im mniej rozumiemy, tym mniej jest się czego czepiać ;-)
Np. że JEDYNYM zadaniem trutni jest zapłodnienie matki.

Są dobre zdjęcia z bardzo bliska, także przez szybę do wnętrza komórki. Dobrze pokazany jest cykl życia pszczoły, a także takie szczegóły jak języczek pobierający wodę.

Niemcy mają sporo dobrych filmów o pszczołach, co prawda kompletny laik chyba i tak niewiele zrozumie, ale zawsze to coś. Pamiętam sam jak mierna była moja wiedza i wyobrażenie o pszczołach zanim mogłem mieć z nimi bezpośredni kontakt.

Przy okazji zapytam, czy pszczoła zbierająca pyłek może jednocześnie zbierać nektar?
Bo kiedyś czytałem, że albo jedno albo drugie i wydało mi się to dziwne, bo często widać jak zbieraczka z obnóżami pyłkowymi coś tam języczkiem wypija z głębi kielicha kwiatu.
Chyba że obciążenie pyłkiem jest tak duże że wyklucza transport nektaru, a to co wypija z nektarników zużywa na bieżąco.
Czarek a gdzie ten film?
:-)
Przepraszam, troszkę dziś zabiegany jestem.
Już się poprawiam.

Czarek gdzieś czytałem, że większość pszczół zbiera albo pyłek, albo nektar, ale jakiś ułamek zbiera i jedno, i drugie. Niemniej jednak pszczoła z pyłkiem też może pobierać nektar tylko do zlepienia pyłku.