FORUM WOLNE PSZCZOŁY

Pełna wersja: zeskrobki z wosku i wytopki
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Ktoś wie w jakim celu ktoś to mógł kupować?

[attachment=1004]
Na jakimś filmie na YT jeden rusek twierdził, że te zeskrobki ze sklarowanego wosku to głównie propolis.
Więc może niektórzy potrafią ekstrahować propolis z tego "syfu".
(30.07.2017, 12:43)Krzyżak napisał(a): [ -> ]Na jakimś filmie na YT jeden rusek twierdził, że te zeskrobki ze sklarowanego wosku to głównie propolis.
Więc może niektórzy potrafią ekstrahować propolis z tego "syfu".

Tak własnie sądziłem. Bo skoro jest propolis starych plastrach a wosk z topiarki słonecznej po sitach wychodzi zółty to w tych zboinach musi być propolis i porządane inne substancje z oprzędów, odchodów itd.
Ja w tym roku zboiny z cedzenia z zagotowanych plastrów w wodzie wykorzystałem.
Najpierw zalałem alkoholami konkretnie denaturatem w celu odzyskania żywic propolisowych a później mieszanką eteru dietylowego i terpentyny bo został jeszcze wosk w tych zboinach. Oba świetne materiały do konserwacji drewna.
A przy okazji roztwór wosku w rozpuszczalnikach zabarwił się od tych ciemnych plastrów więc daje piękny kolor brązowy, nie gorszy niż niejedna lakierobejca.
FatBeeMan też mówił, że w drugim wytopie (czyli pierwszym klarowaniu) brudy na spodzie krążka to sam propolis, który u nich skupują do produkcji jakichś farmaceutyków czy kosmetyków i ma swoją cenę.

EDIT:

Właśnie skończyliśmy pierwszy wytop Oczko