FORUM WOLNE PSZCZOŁY

Pełna wersja: TBH / cathedral hive czy jest tam kto?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam, chciałem sie dowiedzieć ile osób w Polsce prowadzi pasieki z wykorzystaniem TBH lub cathedral Hive. Wiem, że jest to rzadkość lecz nie wiem jak duża :-)

Prowadzę pasiekę z ulami cathedral hive.
(02.09.2017, 23:55)Bartolomeo napisał(a): [ -> ]Witam, chciałem sie dowiedzieć ile osób w Polsce prowadzi pasieki z wykorzystaniem TBH lub cathedral Hive. Wiem, że jest to rzadkość lecz nie wiem jak duża :-)

Prowadzę pasiekę z ulami cathedral hive.

Witaj.
Zerknij na ten wątek bo nie ma co powtarzać podobnych treści w innym jakby co.
http://forum.wolnepszczoly.org/showthread.php?tid=702

Ja mam dwa KTBH.
Oba zasiedlone w zeszłym roku i oba padły chociaż na przedwiośniu jeden z TBH najdłużej żył to jednak nie sądzę aby to kwestia ula była. A jak u Ciebie radzą sobie w tych katedralnych? Leczysz?
Ja też mam dwa KTBH. Ale od dwóch lat stoją puste bo moim priorytetem jest inny format a nadmiaru pszczół się jeszcze nie dochowałem. Ale jak tylko będę miał możliwość to je ponownie zasiedlę. To były moje pierwsze ule i mam do nich sentyment.
Projekt Uli katedralnych traktuje jako wyzwanie i całą energię i czas poświęcam na udoskonalanie i przeglądy. Ciagle sie uczę. Porażki bywają ale poświęcony czas daje rownież pozytywy.

Budowę rozpocząłem w marcu tego roku, zasiedliłem pakietami w połowie czerwca. Do tego czasu mieliśmy kilka potknięć. Zaczynajac od początku po teraz. Na początku pakiety podzieliły sie z czego miałem w dwóch ulach więcej pszczół, a w kolejnych dwóch mniej. Zauważyłem, ze mimo wyrównania rodzin widać, ze buckfasty lepiej radzą sobie w tych ulach niż np Włoszki. Pózniej obrywanie sie ciężkich plastrów z miodem, podwiązywane itp.

Wiem jedno. Jeśli rodziny padną po tej zimie, będę próbował do skutku, bo to musi sie udać. Potrzebna jest wiedza i wyczucie, a wiedzę niestety przy tego typu ulach mozna zdobyć tylko w praktyce.
Takie "jesionki" w sensie trumienki...
Zobaczyłbym to na żywo... ciekawe.