FORUM WOLNE PSZCZOŁY

Pełna wersja: Rabunek! rabunek?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Hej, doświadczeni hodowcy pszczółek "z wolnego wybiegu" ...
Od sierpnia i ja mam pszczoły (3 ule) i powoli uczę się pracy w pasiecie. Mam pytanie dotyczące rabunków. Czy mogłam je sama sprowokować dając pszczołom do "wylizania" miski po cieście miodowym, które sama przygotowywałam?
I jak rozpoznać kiedy to jest właściwy rabunek ? czy jak pszczoly kotłują się przed wejściem (tak jakby się biły, lub zlizywały z siebie coś) to jest ok i je zostawić, czy zamykać już wylotki?
A może (jak wolne pszczoły -to wolne) pozwolić im na to, żeby robiły co chcą - na zasadzie silniejszy musi zwyciężyć?
(02.10.2017, 08:10)Pszczółka Maja napisał(a): [ -> ]Hej, doświadczeni hodowcy pszczółek "z wolnego wybiegu" ...
Od sierpnia i ja mam pszczoły (3 ule) i powoli uczę się pracy w pasiecie. Mam pytanie dotyczące rabunków. Czy mogłam je sama sprowokować dając pszczołom do "wylizania" miski po cieście miodowym, które sama przygotowywałam?

Mogłaś. Zwłaszcza o tej porze jak nie ma wziątku w okolicy.
Cytat:I jak rozpoznać kiedy to jest właściwy rabunek ? czy jak pszczoly kotłują się przed wejściem (tak jakby się biły,  lub zlizywały z siebie coś)

Prawdopodobnie tak. Jak widać, że chcą zażądlić pszczoły to tak. Może jeszcze obserwować pszczoły nalatujące. Jak są lekkie podczas lądowanie a ociężałe podczas startu to znaczy, że to rabusie.

Cytat: to jest ok i je zostawić, czy zamykać już wylotki?

A może (jak wolne pszczoły -to wolne) pozwolić im na to, żeby robiły co chcą - na zasadzie silniejszy musi zwyciężyć?

Możesz przytkać wylotek na 1-2 pszczoły. Jak zdrowa rodzina i nie słabiak to się obroni.

Może pozwolić jeśli nie przeszkadza Ci, że możesz w ten sposób stracić rodzinę.
(02.10.2017, 08:10)Pszczółka Maja napisał(a): [ -> ]Hej, doświadczeni hodowcy pszczółek "z wolnego wybiegu" ...
I jak rozpoznać kiedy to jest właściwy rabunek ? czy jak pszczoly kotłują się przed wejściem (tak jakby się biły,  lub zlizywały z siebie coś) to jest ok i je zostawić, czy zamykać już wylotki?

Najlepiej zobaczy jak wygląda rabunek np. na youtube... pewnie są takie linki.
Porównasz jak to wygląda u Ciebie...
Intensywny rabunek poznasz bo przed ulem pełno pszczół i walą do niego każdą szparą..
Najgorsze są ciche rabunki...

Ratunek na rabunek jest tylko jeden... jeżeli naprawdę wystąpi rabunek. Wywiezienie pszczół na inne pasieczysko.
Dzięki za informacje i rady. Wygląda, że jednak rabowały jedne drugie. Jade w sobotę do moich pszczół znowu, więc zobaczę, co z moich rodzin zostało...