FORUM WOLNE PSZCZOŁY

Pełna wersja: Podkarmiaczka powałkowa i ramkowa
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Mam pytanie początkującego. Sprawa dla większości pewnie oczywista. Na jakiej zasadzie działa podkarmiaczka powałkowa? W uproszczeniu do słoika wlewamy syrop, zakręcamy, w zakrętce robimy dziurki i stawiamy to do góry nogami na siatce powałki i syrop ściekami do gniazda? I proszę się nie śmiać, nigdy z takiej nie korzystalem Uśmiech

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
(25.07.2015, 13:45)emzarek napisał(a): [ -> ]Mam pytanie początkującego. Sprawa dla większości pewnie oczywista. Na jakiej zasadzie działa podkarmiaczka powałkowa? W uproszczeniu do słoika wlewamy syrop, zakręcamy, w zakrętce robimy dziurki i stawiamy to do góry nogami na siatce powałki i syrop ściekami do gniazda? I proszę się nie śmiać, nigdy z takiej nie korzystalem Uśmiech

To nie jest podkarmiaczka powałkowa. Zobacz na moim kanale jak wygląda powalkowe karmitko.
(25.07.2015, 13:45)emzarek napisał(a): [ -> ]Mam pytanie początkującego. Sprawa dla większości pewnie oczywista. Na jakiej zasadzie działa podkarmiaczka powałkowa?

Film jest o czym innym ale dobrze widać brązowe podkarmiaczki powałkowe.

Ja mam proste zrobione z ramy sosnowej i dno ze sklejki. Pojemność 12 litrów.

Chodziło mi o takie wiaderka zamykane od góry z dziurkami które się chyba umieszcza na pajączku w powałce. Jeżeli chodzi o film to nadal nie rozumiem jak to ma działać Smutny

(25.07.2015, 14:11)emzarek napisał(a): [ -> ]Chodziło mi o takie wiaderka zamykane od góry z dziurkami które się chyba umieszcza na pajączku w powałce. Jeżeli chodzi o film to nadal nie rozumiem jak to ma działać Smutny

To na filmie to jeden z typów podkarmiaczki powałkowej. Generalnie chodzi w tych podkarmiaczkach, że mają wielkość korpusu tylko są niższe i są stawiane na szczyt ula korpusowego. Syrop dolewa się od góry a pszczoły dostają się do syropu od dołu. W tej na filmie wchodzą tam gdzie są takie białe elementy. W moim wchodzą do całej komory i pobierają syrop z keramzytu pływającego w komorze pokarmowej.

Wiaderka to inna bajka. Kładziesz na szczyt ula powałkę z poajączkiem. Na to pusty korpus. Do korpusu wstawiasz wiaderko do góry dnem. Pszczóły przez pajączek pobierają pokarm od dołu. Jak dla mnie mało wygodne.
Tu jest podkarmiaczka powałkowa

Za węża bardzo dziękuję, ale nie. Chyba jednak pozostanę przy korytku z keramzytem na dennicy... Tak będzie najprościej.
Ha ha. Łukasz próbuje go paść dziurawcem ale zaskroniec chyba jest mięsożerny to sobie poszedł. Duży uśmiech

Swoją drogą jak on tam się dostał? Przez wylotek?
(26.07.2015, 05:45)Borówka napisał(a): [ -> ]Ha ha. Łukasz próbuje go paść dziurawcem ale zaskroniec chyba jest mięsożerny to sobie poszedł. Duży uśmiech

Jakubie to zmija zygzakowata 
(26.07.2015, 07:36)bonluk napisał(a): [ -> ]
(26.07.2015, 05:45)Borówka napisał(a): [ -> ]Ha ha. Łukasz próbuje go paść dziurawcem ale zaskroniec chyba jest mięsożerny to sobie poszedł. Duży uśmiech

Jakubie to zmija zygzakowata 

Aaa miałem przyciemniony ekran i nie widziałem zygzaków Uśmiech Choć na żywo jeszcze nigdy nie widziałem owej żmij. Tak czy siak jak się tam mogła dostać? Przez wylotek, otwór wentylacyjny w daszku?
Podkarmiaczki stały na ziemi spietrowane i jakoś się wcisnela. Byla nazarta więc odpoczywala
Generalnie podkarmiaczki powałkowe to bardzo fajna sprawa, muszę je mieć Uśmiech.
Dotychczas karmiłem właśnie słoikami / wiadrami w pustych korpusach, ale jest to czasochłonne i niewygodne. Wiadra plastikowe to w ogóle porażka, są za miękkie i syrop się wylewa.
(25.07.2015, 21:15)bonluk napisał(a): [ -> ]Tu jest podkarmiaczka powałkowa

Łukasz a to białe tworzywo to co to takiego?
To się kupuje w takiej formie czy samemu można zrobić?
Zastanawiam się czy pcv spienione 3mm, którego trochę mam a przy okazji jest to tani materiał, nadaje się zamiast sklejki, o której wspominał Szymon.
Wiadomo sklejka mocniejsza ale może ktoś próbował..
I jeszcze czy łączenie między ramą a sklejką czymś się uszczelnia? U Łukasza na filmie widać że to coś w rodzaju wanienki więc dziur tam nie ma.
Zastanawia mnie czy w podkarmiaczkach ramkowych jak np u Webstera nie zbiera się dużo brudu, martwych pszczół i jak z czyszczeniem tego..
Jest to jakieś tworzywo typu hips czyli termoplastyczne...
Da się zrobić samemu ale brak czasu, koszta itd. zniechęcają...

To co się zabrudzi to wystarczy przetrzeć jakąś szmatką z wodą lub nie i tyle... pszczołom to nie robi róznicy
(05.01.2017, 10:43)kubi napisał(a): [ -> ]Zastanawia mnie czy w podkarmiaczkach ramkowych jak np u Webstera nie zbiera się dużo brudu, martwych pszczół i jak z czyszczeniem tego..

Jak poryjesz głębiej, to zobaczysz, że w tych podkarmiaczkach pszczoły budują plastry i nie musi instalować tratewek ;-) Ale faktycznie, dobre pytanie.
(05.01.2017, 11:59)flamenco108 napisał(a): [ -> ]
(05.01.2017, 10:43)kubi napisał(a): [ -> ]Zastanawia mnie czy w podkarmiaczkach ramkowych jak np u Webstera nie zbiera się dużo brudu, martwych pszczół i jak z czyszczeniem tego..

Jak poryjesz głębiej, to zobaczysz, że w tych podkarmiaczkach pszczoły budują plastry i nie musi instalować tratewek ;-) Ale faktycznie, dobre pytanie.

te websterowskie po czasie pewnie przeciekaja ttak jak i każde drewniane...
(05.01.2017, 12:16)bonluk napisał(a): [ -> ]

A nie uszczelnia ich woskiem? Się mnię wydawało, że taki standard produkcyjny... Ja bym tak zrobił (a jak bym nie miał wosku, to stearyną).
(05.01.2017, 12:39)flamenco108 napisał(a): [ -> ]

A nie uszczelnia ich woskiem? Się mnię wydawało, że taki standard produkcyjny... Ja bym tak zrobił (a jak bym nie miał wosku, to stearyną).

To i tak puszczą z czasem... miałem takie stare chodź pewnie miały z 10 lat... i było widać ślady wosku a ciekły 
(05.01.2017, 10:29)kubi napisał(a): [ -> ]To się kupuje w takiej formie czy samemu można zrobić?

Kopyto, ciepło i gotowe ale chyba się nie opłaca samemu bawić.

(05.01.2017, 10:32)kubi napisał(a): [ -> ]I jeszcze czy łączenie między ramą a sklejką czymś się uszczelnia?

Możesz dać silikon do spożywki zamiast kleju.
(05.01.2017, 12:58)bonluk napisał(a): [ -> ]
(05.01.2017, 12:39)flamenco108 napisał(a): [ -> ]

To i tak puszczą z czasem... miałem takie stare chodź pewnie miały z 10 lat... i było widać ślady wosku a ciekły 

Jeśli więc drewniane przeciekają to może warto coś w rodzaju Łukasz Twoich  białych "misek ". A gdzie to kupiłeś? To się pod wymiar zamawia?
Marcin Sztuka - lepszepodkarmiaczki@gmail.com lub na allegro.
Zamawia się pod konkretny rodzaj ula.
Podkarmiaczki ramkowe plastikowe, nie ciekną Uśmiech
https://www.nastavky.cz/podkarmiaczki-langstroth
(06.01.2017, 09:24)Krzyżak napisał(a): [ -> ]Podkarmiaczki ramkowe plastikowe, nie ciekną Uśmiech
https://www.nastavky.cz/podkarmiaczki-langstroth

W langach (w 18tkach też) stosuję podkarmiaczki od frycka i muszę przyznać, że towar prima sort.
Rosyjska podkarmiaczka za 2 zł. Bajka Uśmiech

Może podpowiecie gdzie można kupić tą podkarmiaczkę, tzn sam plastik (HIPS). Szukam szukam i nie mogę znaleźć, są tylko używane na olx ...
(10.02.2017, 09:53)naw napisał(a): [ -> ]Może podpowiecie gdzie można kupić tą podkarmiaczkę, tzn sam plastik (HIPS). Szukam szukam i nie mogę znaleźć, są tylko używane na olx ...
A co Ci przeszkadza, że używane?
(10.02.2017, 09:53)naw napisał(a): [ -> ]Może podpowiecie gdzie można kupić tą podkarmiaczkę, tzn sam plastik (HIPS). Szukam szukam i nie mogę znaleźć, są tylko używane na olx ...y

http://forum.wolnepszczoly.org/showthread.php?tid=256&pid=35585#pid35585
Wróciłbym do rozważań o podkarmiaczce websterowskiej: czy to naprawdę musi przeciekać? A jeżeli wstawię ją do ula miesiące przed koniecznością zastosowania jako podkarmiaczki? Pszczony będą łazić w środku, oswajać i zalepiać szpary?
Stron: 1 2 3