FORUM WOLNE PSZCZOŁY

Pełna wersja: Start krok po kroku
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam
Mam takie pytanie. Czy istnieje jakiś poradnik jak zacząć przygodę z pszczelarstwem ale taki krok po kroku. Istnieje całe mnóstwo książek w tej tematyce i miliony stron www, jednak ja szukam pozycji a właściwie kompendium takiego łopatologicznego w stylu : zrób tak i tak, matecznik wygląda tak i musisz go ...... bo jak nie to .......
Nie chodzi o moje lenistwo w kwestii szukania odpowiedzi ale przy tysiącu różnych odpowiedzi na jedno pytanie to trzeba mieć wiedzę aby wyselekcjonować właściwą poradę. Paradoksalnie muszę mieć wiedzę żeby zdobyć wiedzę :0
Jeśli takowego poradnika nie ma, to może by go warto stworzyć, wzbogaconego o PN
Pozdrawiam
Piotr

Jeśli admin uzna post za nic nie warty, to do kosza Oczko
Można by napisać książkę na podstawie forum.Ale ja jeszcze podstawówki nie skończyłemUśmiech
A myślisz dlaczego jest tyle książek czy stron www ?
Bo każdy z autorów uważa, że wiedza i metody, które zawarł w swojej książce są najlepsze i najwłaściwsze Uśmiech
W pszczelarstwie 1000 dróg prowadzi do celu więc nie ma jednej odpowiedzi na jakiekolwiek pytanie.
Nie ma po polsku żadnej książki o PN ale planuję taką za 20 do 30 lat napisać Oczko
co Szymon przywraca temat o którym gadaliśmy wczoraj czy przedwczoraj na maila. wg mnie trzeba założyć taki dział jak na Beesource w części forum "Pasieka". dział moderowany, bez dyskusji - tylko do wklejania pewnych różnych rozwiązań.
Zgadza się. Literatury jest w cholerę ale nie ma takiego od A do Z napisanego w prosty sposób. Oczywiście każdy chwali swoją metodę ale od czegoś trzeba zacząć. Jak znaczne zawalać grupę albo forum pytaniami w stylu : a czy to tak ma być i dostaje odpowiedź że nie to nie będę codziennie wrzucał foty czy juuuuż, bo mnie zbanują wcześniej czy później. Dla kogoś obeznanego takie pytania są passe a dla mnie to na wagę złota. A jak mam dostać odpowiedź użyj googla to mnie szlag trafia.
Stąd pytanie o taki przewodnik na start.
(29.12.2015, 09:18)MrDrone napisał(a): [ -> ]co Szymon przywraca temat o którym gadaliśmy wczoraj czy przedwczoraj na maila. wg mnie trzeba założyć taki dział jak na Beesource w części forum "Pasieka". dział moderowany, bez dyskusji - tylko do wklejania pewnych różnych rozwiązań.

Można coś takiego zrobić tylko trzeba by wydzielić w jakimś dziale specjalne miejsce na tematy pierwszych kroków...
Trzeba by zastanowić się jakie to mają być tematy itd.
(29.12.2015, 09:35)bonluk napisał(a): [ -> ]
(29.12.2015, 09:18)MrDrone napisał(a): [ -> ]co Szymon przywraca temat o którym gadaliśmy wczoraj czy przedwczoraj na maila. wg mnie trzeba założyć taki dział jak na Beesource w części forum "Pasieka". dział moderowany, bez dyskusji - tylko do wklejania pewnych różnych rozwiązań.

Można coś takiego zrobić tylko trzeba by wydzielić w jakimś dziale specjalne miejsce na tematy pierwszych kroków...
Trzeba by zastanowić się jakie to mają być tematy itd.

ja bym się wzorował na Beesource i skopiowałbym je po prostu. Nie ma co wymyślać koła na nowo. 
Założyć dział (albo osobną grupę, ale wg mnie dział by wystarczył), założyć dokładnie te same wątki jakie są tam i niech pomału rosną. Tylko trzeba je moderować, zapowiedzieć, że tam nie ma dyskusji, a tylko wrzucanie pewnych nowych pomysłów na te tematy itp.
To już trzeba chęci Szymona i chyba przydzielenie stałego moda
(29.12.2015, 09:58)bonluk napisał(a): [ -> ]To już trzeba chęci Szymona i chyba przydzielenie stałego moda

Myślę, że wbrew pozorom jakiegoś większego moderowania to nie będzie wymagać. Wydaje mi się, że każdy szybko załapie o co chodzi... 
Piotrm1975, najwięcej pytań powstaje na początku. Po pierwszym miesiącu zaglądania do ula będziesz znał odpowiedź na 90% z nich. Zobaczysz trutnia, matkę, młodą pszczołę, czerw otwarty / kryty, jajka itd. Zdjęć mateczników rojowych w książkach, czy na www jest cała masa, ale zaufaj mi - po kilku otwarciach ula będziesz się śmiał, że w ogóle pytałeś.
Na początek podstawy podstaw: http://rcin.org.pl/miiz/Content/19456/WA058_27509_K14458_Podr-dla-pszczelarzy.pdf
Ja osobiście zaczynałem od Marcinkowski J. "Jak prawidłowo prowadzić pasiekę". Nie polecam na początek tomiszczy typu "Gospodarka Pasieczna" Wandy Ostrowskiej.
Miłej lektury.
No właśnie o te głupie pytania chodzi. Większość ludzi zapomina jak to było na początku i odsyła do szukajki. A tam w masie zdjęć niby pokazujących to samo a ja widzę różnicę na którą nie powinienem zwracać uwagi ale z niewiedzy to robię bo myślę że tak trzeba i mam milion dodatkowych pytań. Stąd moja i chyba nie tylko moja potrzeba wyjścia z tej mgły Oczko
tu jest bardzo mądra rada z Beesource. Nie wiem czy mówisz po angielsku, ale generalnie z 5 razy napisał, że trzeba czytać i czytać, a podsumowaniem jest, że z czytania niewiele się nauczysz, ale da Ci pewien obraz na początek Oczko haha

READ!!!

Find a local beekeeper...

Get some beekeeping books and READ!.

Spend some time with a beekeeper. Ask questions like... what percentage of your colonies die every year... Do you have to buy bees every year?

If they have to buy bees every year or if they lose large percentages of colonies every year... then FIND A DIFFERENT BEEKEEPER TO LEARN FROM!

READ!

Did I mention READ?

Try to get yourself as knowledgeable as possible before aquiring any bees. I see folks asking questions sometimes about topics that are covered in every beekeeping book I've ever read! It is obvious they have done little to educate themselves prior to getting bees. Do your homework.

READ!

You won't learn everything from reading... but it will give you a good start!
(29.12.2015, 10:34)Piotrm1975 napisał(a): [ -> ]No właśnie o te głupie pytania chodzi. Większość ludzi zapomina jak to było na początku i odsyła do szukajki. A tam w masie zdjęć niby pokazujących to samo a ja widzę różnicę na którą nie powinienem zwracać uwagi ale z niewiedzy to robię bo myślę że tak trzeba i mam milion dodatkowych pytań. Stąd moja i chyba nie tylko moja potrzeba wyjścia z tej mgły Oczko

Przyjedź do mnie na wiosnę to zrobię Ci wstępne szkolenie i nie przejmuj się za bardzo niewiedzą.
Mam w kole kilku dziadków, którzy do dziś nie bardzo wiedzą o co chodzi z pszczołami a mają je po 30 lat i jakoś sobie radzą. Jest kilka zasad, których trzeba się trzymać a potem to praktyka sama uczy.
Co do moderowanego działu.
Przemyślcie jak to ma wyglądać, czego oczekujecie. Jakie tematy gdzie i co.
Jak to ustalicie to siądę i to wklepię. Przepraszam ale najbliższym czasie będę miał masę roboty stolarskiej i nie będę miał raczej czasu na takie ustalenia.
Obiecałem żonie, że zrobię jej schody na strych do Trzech Króli a tu już 29 grudzień więc muszę się brać do roboty Uśmiech
(29.12.2015, 11:20)Krzyżak napisał(a): [ -> ]Obiecałem żonie, że zrobię jej schody na strych do Trzech Króli a tu już 29 grudzień więc muszę się brać do roboty Uśmiech

Szymon, od kiedy żona i obowiązki domowe i rodzinne są ważniejsze niż pszczoły??? jestem oburzony Twoją postawą! Oczko
na beesource wygląda to tak:
http://www.beesource.com/forums/forumdisplay.php?275-How-to-Start-Beekeeping

i wg mnie to jest dobry patent.

są wątki na każdy z podstawowych tematów. Ważne tylko, żeby porozmieszczać je jakoś "chronologicznie" i utrwalić ich pozycję, żeby się nie mieszały i prowadziły po kolei przez problemy, które mogą się pojawić wraz z rozwojem pasieki. Większość wątków można by założyć identycznie.
Co jakiś czas przemoderować i tyle.
(29.12.2015, 11:20)Krzyżak napisał(a): [ -> ]Co do moderowanego działu.
Przemyślcie jak to ma wyglądać, czego oczekujecie. Jakie tematy gdzie i co.
Jak to ustalicie to siądę i to wklepię. Przepraszam ale najbliższym czasie będę miał masę roboty stolarskiej i nie będę miał raczej czasu na takie ustalenia.
Obiecałem żonie, że zrobię jej schody na strych do Trzech Króli a tu już 29 grudzień więc muszę się brać do roboty Uśmiech

Obawiam się, że po Trzech Królach roboty stolarskiej też Ci nie braknie Oczko

Co do tematu to pewnie, że takie opracowanie by było przydatne ale wg. mnie i tak należy przeczytać co najmniej jedną książkę i czym prędzej kupić pierwsze pszczoły.
MrDrone staram się czytać Uśmiech Z angielskim to u mnie kiepsko ale spróbuje coś zrozumieć
Krzyżak, wielkie dzięki. Na pewno skorzystam z takiej możliwości. Praktyki nigdy za wiele.
MN dzięki za książkę, stareńka ale ja takie lubię.
Trzeba to przełożyć na Polski i ruszyć z takim działem