FORUM WOLNE PSZCZOŁY

Pełna wersja: 04 - Miejsce na pasiekę i ustawienie ula
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
jak wybrać lokalizację na pasiekę, gdzie i jak ustawiać ule i wszystko co z tym związane.
wbrew pozorom tereny rolne są jednymi z najgorszych dla pszczół.
Dla pszczół korzystne są tereny :
- z dużą ilością lasów (choć są i lasy ubogie)
- z dużą ilością nieużytków (tam zawsze coś się dla nich znajdzie znajdzie)
- tereny wiosek (przy domach zawsze znajdzie się kawałek sadów, różne drzewa, ogrody itp)
- tereny miejskie - wbrew pozorom miasta są czasem dla pszczół lepsze niż wsie - w miastach są parki, są tereny koszone, ale nie jak trawniki przy domach (czyli są to praktycznie łąki), są również tereny z dużą ilością krzewów i kwiatów.

Tereny rolne to często monokultury, gdzie występują okresowo bogate pożytki, które są za bardzo jednolite (pszczoły jak każdy organizm potrzebują różnorodnego pokarmu), a po których czasem występują okresy głodu. Do tego w rejonach o rozwiniętym rolnictwie istnieje zagrożenie stosowaniem oprysków i ogólnie nadmiernej ilości chemii.

im bardziej dziko tym (z reguły) lepiej.

Dobrze jeżeli teren nie jest zbyt "przepszczelony" - czyli zbyt dużo pszczół w jednym miejscu im nie służy (konkurencja o pokarm + łatwość przenoszenia się chorób). Jeżeli mamy możliwość to warto więc nie trzymać za dużo pszczół w jednym miejscu i oddalić się od innych pasiek.

Pszczoły można trzymać w ogródkach przydomowych jeżeli nie są zbyt żądliwe Uśmiech większość obecnie dostępnych pszczół wymaga raptem 5 - 7 metrów dystansu i w ogóle się nami nie interesuje. Przy pszczółkach bardziej dzikich jest z tym już inaczej. Lepiej, żeby były trochę dalej od domów Uśmiech

Ule lepiej ustawiać w miejscu częściowo nasłonecznionym. Najlepiej żeby w okresach największych upałów (godziny popołudniowe) miały zacienienie. Z rana lepsze jest słońce - wtedy (z reguły) pszczoły wcześniej wychodzą na zbiory. W związku z tym dobrze jest ustawić pszczoły wylotkami na południe lub południowy wschód. Tak mówią... z drugiej strony pszczoły zawsze żyły w lasach - jak wiadomo tam jest sporo cienia.
Najlepiej mieć własną działkę lub działkę u znajomych, rodziny czy nawet wydzierżawić od kogoś...
Warto również udać się do LP i tam szukać działeczki pod pasiekę
Miejsc na niedużą pasiekę jest wiele, tylko trzeba poszukać. Ja mam ule w mieście na malutkiej działce, a ta działka jest w ogródku działkowym, ale nie takim zorganizowanym tylko takim dzikim. Poza tym jest to między Wisłą a wałem więc jak woda w Wiśle będzie się podnosiła, to trzeba będzie przewozić ule w inne miejsce. A Wisła raz na jakiś czas lubi pokazać co potrafi. Pierwsze 2 ule postawiłem co prawda na dachu altanki, której dach jest już ponad wałem powodziowym, więc tych nie będę musiał w razie powodzi przewozić.

Jeżeli chodzi o pożytki to raczej jest bardzo dobre miejsce. Brak rolniczych terenów, w pobliżu są, wierzby, akacje, lipy, nawłoć i wiele innych ziół i kwiatów.

Jeszcze dużo zależy od sąsiadów. Ja przed zakupem pszczół pytałem sąsiadów działkowych czy nie będą przeciw pszczołom. Sąsiedzi wręcz się ucieszyli że będzie miał kto zapylać ich kwiatki i drzewka.

Niestety najgorsze są wandale, którzy raz na jakiś czas okradają działki, a co gorsze jacyś piromani podpalają altanki. W zeszłym roku 2 altanki spłonęły, na szczęście moją z pszczołami na dachu stoi ominęli.