FORUM WOLNE PSZCZOŁY

Pełna wersja: 07 - Jaki rodzaj ula i ramki wybrać
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
zalety i wady różnych rozwiązań w ulach. co trzeba wiedzieć, żeby zdecydować się na dany rodzaj ula i ramki.
Ul to tylko domek dla pszczół... W wyborze ula zazwyczaj doszukujemy się własnej wygody chodź i czasami patrzymy na pszczoły.
Ja osobiście polecam ule o dużym przekroju poprzecznym czyli dadant, LN3/4, dadant 1/2, optimal oraz wszelkiego rodzaju kombinacje z tymi ulami...

Bardzo dużym ułatwieniem w pasiece jest posiadanie jednakowej ramki i uli korpusowych o jednakowym korpusie na części gniazdowe jak i miodnie.

Jaki ul wybrać, jaką ramkę itd to już kwestia indywidualna. Zbyt mała ramka będzie zmuszała nas do setek rameczek co wiąże się z większą pracą przy zbijaniu, drutowaniu i wtapianiu węzy (jeśli ktoś używa węzy). Zbyt mały korpus to częstsze przeglądy, częstsze powieszanie kubatury itd. Dlatego ja polecam obszerne ule o jednakowej ramce z pojedynczej deski.
też jestem zdania, że im prościej tym lepiej.
Pszczoły żyją w dziuplach, w murach, w ociepleniach domów - gdzie tylko znajdą trochę miejsca.
Jeżeli chodzi o ule to żyją od japończyków (wąskie wysokie gniazda), przez obszerne ule do leżaków w których gniazdo ustawione jest poziomo. Wszędzie dają radę.

Dlatego dobrze jest wybrać ul jaki będzie dla nas wygodny:
- do zrobienia
- do pracy przy pszczołach
- do zdobycia odkładów, ramek, sprzętu na standardowy wymiar.

Różnym osobom pasują różne koncepcje i dlatego nie ma się co sugerować innymi pojedynczymi opiniami. Ale pewne powszechne standardy mogą świadczyć o tym, że w takich ulach dobrze jest i pszczołom i pszczelarzom. Więc lepiej się ich po prostu trzymać.

jeżeli sami robimy ule i ramki to ważne jest tylko zachowanie należytych odstępów pomiędzy plastrami i ewentualnie między górną i dolną ramką jeżeli ma to być ul korpusowy (zbyt duży odstęp to dzika zabudowa utrudniająca pracę, klejąca wszystko, a ponoć też - choć to teoria nie wyznawana przez wszystkich - utrudniająca zimowlę; za to zbyt mały to zgniatanie pszczół).