FORUM WOLNE PSZCZOŁY

Pełna wersja: Ramki hoffmanowskie 18
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Wiecie kto robi, za ci kogoś, potrzebne mi tylko 30szt.
http://ulmix.com.pl/oferta.html
na zamówienie zrobią każdy wymiar, ceny też maja niskie
(01.04.2016, 22:46)astra napisał(a): [ -> ]http://ulmix.com.pl/oferta.html

Tak ale dopytaj o termin, u mnie opóźnienie ok. 2 miesięcy i dalej ramek brak.
(01.04.2016, 22:52)pastaga napisał(a): [ -> ]

Adam z tego co widzę to zamówiłeś ramki o wymiarach:
"Wymiar ramki 448mm x 185mm dł. górnej listewki 483mm. Szerokość listewek 25mm, grubość 10mm."

Z mojego doświadczenia górna beleczka nie powinna mieć więcej jak 481mm.
Grubość beleczek w LN to 9mm. Boczki najlepiej mieć na pełną szerokość ja robiłem 32mm teraz robię 30-31mm.
Górną i dolną robię przeważnie 22mm choć kilka 25mm też mam.
Koleś ma problemy z drewnem i nie przyjmuje zamówień.
(01.04.2016, 23:19)Krzyżak napisał(a): [ -> ]
(01.04.2016, 22:52)pastaga napisał(a): [ -> ]

Adam z tego co widzę to zamówiłeś ramki o wymiarach:
"Wymiar ramki 448mm x 185mm dł. górnej listewki 483mm. Szerokość listewek 25mm, grubość 10mm."

Z mojego doświadczenia górna beleczka nie powinna mieć więcej jak 481mm.
Grubość beleczek w LN to 9mm. Boczki najlepiej mieć na pełną szerokość ja robiłem 32mm teraz robię 30-31mm.
Górną i dolną robię przeważnie 22mm choć kilka 25mm też mam.
Zamówiłem (już w zeszłym roku) jak w opisie ale hoffmanowskie z boczkiem 32mm. Jesteś w stanie zrobić takie jak podałeś? Boczki na pełną szerokość mogą jak najbardziej być.
(02.04.2016, 06:56)pastaga napisał(a): [ -> ]Zamówiłem (już w zeszłym roku) jak w opisie ale hoffmanowskie z boczkiem 32mm. Jesteś w stanie zrobić takie jak podałeś? Boczki na pełną szerokość mogą jak najbardziej być.

Na pełną szerokość są najlepsze, praca z nimi to bajka.
Ja swoich nie czopuje, robię zwykłe proste, zbite na styk.
A uwagi na brak drutów daję teraz jeszcze kroplę kleju.
(02.04.2016, 07:16)Krzyżak napisał(a): [ -> ]
(02.04.2016, 06:56)pastaga napisał(a): [ -> ]Zamówiłem (już w zeszłym roku) jak w opisie ale hoffmanowskie z boczkiem 32mm. Jesteś w stanie zrobić takie jak podałeś? Boczki na pełną szerokość mogą jak najbardziej być.

Ja zamierzam drutować więc otwory na druty musiałyby być. Chociaż na same gniazdowe może bym się obszedł ale do miodni już nie. Teoretycznie można w gnieździe mieć nie drutowane, a w miodni zadrutowane ale żeby gospodarować osobno to dla mnie za wysoka szkoła jazdy - muszę wpierw ogarnąć temat bez ograniczeń i zastanawiania się. Może za rok już takich obaw mieć nie będę.
(02.04.2016, 07:16)Krzyżak napisał(a): [ -> ]

Szymon to znaczy, że Twoje ramki na całej długości bocznych listewek mają 30-31mm? Czyli po złożeniu zostaje kilka milimetrów szpary między nimi albo nawet milimetr jak ścieśniasz do 32mm?
Na całej długości mają 30-31mm ale chyba wrócę do 32mm, bo jak mam korpus ramek 30-31 to na skrajach korpusu wychodzą za duże przestrzenie. Ścieśniam ramki do siebie bez względu na szerokość bocznych beleczek. Jak beleczki mają 32mm to wychodzi w osiach 32mm, jak mają po 31 mm to w osiach mają też 31mm. Żadnych szpar nie zostawiam.
(29.06.2016, 07:28)Krzyżak napisał(a): [ -> ]Na całej długości mają 30-31mm ale chyba wrócę do 32mm, bo jak mam korpus ramek 30-31 to na skrajach korpusu wychodzą za duże przestrzenie. Ścieśniam ramki do siebie bez względu na szerokość bocznych beleczek. Jak beleczki mają 32mm to wychodzi w osiach 32mm, jak mają po 31 mm to w osiach mają też 31mm. Żadnych szpar nie zostawiam.
Jakbyś zostawił szparę to pewnie przykitują tak jak ten Rosjanin mówił. Ciekawe czy wtedy dałoby się operować ramkami.

Mhm to właściwie masz tak jak mówił ten Rosjanin. Masz naturalną wentylację jak w dziupli z boku w tym sensie, ze nie ma bezpośredniego kontaktu z bee space pomiędzy plastrem a ścianą ula.

Napisz jeszcze czy pszczoły podczas przesuwania takich ramek po ulu Ci się nie gniotą?

Mimo wszystko nie kitują do siebie tych połączeń i łatwo się ramki rozsuwają?

Gdzie można zamówić takie ramki do Warszawskiego wiesz może?

Ale szerokość górnej listewki masz cieńszą jak rozumiem? ok 25 mm?
Przy przesuwaniu takich ramek nie ma jak zgnieść pszczoły. Trzeba tylko uważać przy dosuwaniu jednej ramki do drugiej. Ale wystarczy to zrobić to spokojnie to pszczoły zdążą uciec. Jak ramki masz zsunięte do siebie to można przesuwać po kilka na raz. Chyba, że wręgi zakitowane to już ciężej.
Górną i dolną beleczkę mam 22mm szerokości.
Zamówić pewnie można u każdego "małego producenta" ramek.
Nie wiem czy przy warszawiaku sprawdzą Ci się takie boczki, bo to wysoka ramka. Nawet jak je ścieśnisz do siebie u góry to dołem mogą odchodzić. To jest raczej rozwiązanie dla ramki szeroko-niskiej.
Ale próbuj Uśmiech
Na 100% kitują hehe... i tu Szymon chyba nic nie zaczaruje... no chyba że pszczoły ma niekitujące...
Pewnie, że kitują szczególnie w lato i na jesień. Ale żeby kitowały to trzeba in zostawić szparę do kitowania.
Staram się tego nie robić, choć nie zawsze wychodzi.
(29.06.2016, 07:44)Krzyżak napisał(a): [ -> ]Przy przesuwaniu takich ramek nie ma jak zgnieść pszczoły. Trzeba tylko uważać przy dosuwaniu jednej ramki do drugiej. Ale wystarczy to zrobić to spokojnie to pszczoły zdążą uciec. Jak ramki masz zsunięte do siebie to można przesuwać po kilka na raz. Chyba, że wręgi zakitowane to już ciężej.
Górną i dolną beleczkę mam 22mm szerokości.
Zamówić pewnie można u każdego "małego producenta"  ramek.
Nie wiem czy przy warszawiaku sprawdzą Ci się takie boczki, bo to wysoka ramka. Nawet jak je ścieśnisz do siebie u góry to dołem mogą odchodzić. To jest raczej rozwiązanie dla ramki szeroko-niskiej.
Ale próbuj Uśmiech

Oczywiście chodziło mi o gniecenie przy zsuwanie pojedynczych ramek. Przy przesuwanie kilku naraz to wiadomo, że się nie gniotą.

Tak górę mam dociśniętą beleczkami albo ramkami o pełnej górnej szerokości które coraz bardziej lubię i zastanawiam się właśnie co by było gdyby i boczki miała pełną szerokość.

Pamiętaj, że w Warszawiaku mogę otworzyć drzwiczki z tyłu i dopchać. Czasem tak robię teraz a korzystam z odstępników. Natomiast jak jest niepełny ul to można dopchać od tyłu po prostu ręką aby były ściśnięte. Teraz przyszło mi do głowy aby mieć wszystkie ramki o pełnej szerokości boczków.
Próbuj Uśmiech
Przy tak wysokiej ramce zamów lepiej czopowane. Lepiej trzymają kąty.
Ja robią na styk z lenistwa i z uwagi na dość niską ramkę.
(29.06.2016, 07:37)Borówka napisał(a): [ -> ](...)

Jak chcesz to mam namiar na gościa co zrobi ramki na jaki chcesz wymiar. Wykonanie świetne. Ceny miał jak konkurencja ale u niego ramki już pozbijane.
Edit: ramki nie czopowane ale kąty trzymają i solidnie zbite.
(29.06.2016, 08:20)pastaga napisał(a): [ -> ]
(29.06.2016, 07:37)Borówka napisał(a): [ -> ](...)

Jak chcesz to mam namiar na gościa co zrobi ramki na jaki chcesz wymiar. Wykonanie świetne. Ceny miał jak konkurencja ale u niego ramki już pozbijane.

ulmix?
Nie, od nich nie doczekałem się na ramki i zrezygnowałem.
(29.06.2016, 08:23)pastaga napisał(a): [ -> ]Nie, od  nich nie doczekałem się na ramki i zrezygnowałem.

Chce namiary!
Do Kuby poszło na pw. Jak ktoś jeszcze będzie chciał to dajcie znać. Nie piszę ogólnie bo nie wiem czy sobie życzy.
Ja właśnie zrezygnowałem z usług ulmixa. Facet (znaczy, nie ulmix), co mi przysłał próbki ramek wg zamówienia, zrobił je na wypasie - cud-miód! Aż bym z nim ponegocjował, czy nie dałoby się z tańszego drewna, bo ani sęka na nich nie było... W zw. z tym zamówiłem u niego następne 1000szt. Tym razem z boczkiem hoffmanowskim 32mm, jak przystało na plastry z komórką 4,9mm. Przy takich ilościach jednakowoż zaczyna to wychodzić drogo - coraz bliżej kosztu samodzielnego wykonania ula. Może znacie kogoś, kto robi ramki hoffmanowskie w koszcie poniżej 2PLN/szt.?
Dam Ci namiar na PW - moje robił poniżej 2zł. już zbite.
(29.06.2016, 11:22)pastaga napisał(a): [ -> ]Dam Ci namiar na PW - moje robił poniżej 2zł. już zbite.

Poproszę.
Koledzy jeśli będziecie tak mili to podłączam się z prośbą o namiar na kogoś od ramek hoffmanowskich - gość który zrobił moje 26cm x 26cm nie grzeszył dokładnością - ramki są krzywe, brzydkie a drewno mocno chropowate... ogólnie słabo to wyszło. Tylko cena była przyzwoita 1,50 zł od sztuki ale wolę dopłacić i mieć porządne.

pozdrawiam
(29.06.2016, 15:14)Weinar napisał(a): [ -> ]Koledzy jeśli będziecie tak mili to podłączam się z prośbą o namiar na kogoś od ramek hoffmanowskich - gość który zrobił moje 26cm x 26cm nie grzeszył dokładnością - ramki są krzywe, brzydkie a drewno mocno chropowate... ogólnie słabo to wyszło. Tylko cena była przyzwoita 1,50 zł od sztuki ale wolę dopłacić i mieć porządne.

pozdrawiam

Ogólnie chropowate dla pszczół to lepiej jeśli masz bezwęzowe ramki. Łatwiej im przytwierdzić aby dobrze się trzymało niż takie elegancko oszlifowane. Ja listewki do snóz od spodu traktuję kilka razy piłą, gruboziarnistym chropowatym kamieniem albo bokiem pilnika.
Przy przejściu na 32 mm wkładacie jedną więcej ramkę do korpusu?
tak.
większość z nas tutaj ma po 1 ramce więcej w korpusie.