FORUM WOLNE PSZCZOŁY

Pełna wersja: Klub miłośników ramki wąsko-wysokiej - WP i WZ.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6
Dlaczego warto wybrać gospodarkę pasieczną na ramce wąsko-wysokiej ?

Jeśli chodzi o mnie - miałem już zrobione ramki wilekopolskie, langstrotha, jednak z powodu chęci prowadzenia gospodarki jak najbardziej zbliżonej do naturalnej, wybrałem gospodarkę na ramce warszawskiej poszerzanej, choć nie wykluczone, że spróbuję również warszawskiej zwykłej, jeśli będę miał rasy pszczół, które będą tworzyc średnie i małe kłęby do zimowli.

Z mojego punktu widzenia, jest to najlepsza ramka dla pszczół, niekoniecznie dla pszczelarza. Faktem jest, że nie jest wygodna, za to pszczoły mają najlepsze warunki rozwojowe.

Przeciwników, proszę o "zachwalenie" ramek innego formatów w innych tematach. Uśmiech Uśmiech Uśmiech Dziekuję za zrozumienie. Uśmiech 
(03.04.2016, 12:22)markus napisał(a): [ -> ]Dlaczego warto wybrać gospodarkę pasieczną na ramce wąsko-wysokiej ?

Przeciwników, proszę o "zachwalenie" ramek innego formatów w innych tematach. Uśmiech Uśmiech Uśmiech Dziekuję za zrozumienie. Uśmiech 

A ja bym chciał, żebyś jeszcze pozachwalał tą ramkę. Dasz radę?
Jestem członkiem klubu.

Zalety:

-Pszczoły rzadziej (jeśli ktoś korzysta z nadstawki) lub w ogóle nie mają odstępów pomiędzy ramkami (plastrami) w pionie co jest lepsze dla zimowli ale też pewnie zawsze dla pszczół gdyż tak jest bardziej pierwotnie-naturalnie
-Pszczoły w WZ zaczynają budować plaster od jednego języka co prawdopodobnie (jak stwierdził Łukasz) przyczynia się do mniejszego wyginania plastrów. Tym samym łatwiejsza jest gospodarka bezwęzowa. Szczególnie jeśli ktoś chce manipulować

To są pierwsze zalety ramek które mi przychodzą do głowy. O zaletach uli mógłbym napisać kolejne rzeczy ale on już były w innych miejscach.

Co do mniejszej wygody. Przy mojej gospodarce ja wiem czy to jest mniej wygodne.
Panowie, a ile razy można o tym samym? Oczko hehe Oczko ja mam wrażenie, że to już siódma dyskusja na ten temat Oczko

A i tak wszyscy wiedzą, że LN 3/4 jest najlepszy! Oczko
(03.04.2016, 18:35)MrDrone napisał(a): [ -> ]Panowie, a ile razy można o tym samym? Oczko hehe Oczko ja mam wrażenie, że to już siódma dyskusja na ten temat Oczko

To się nigdy nie skończy. Bo kolejna nowa osoba będzie wchodziła na forum i pytała jaki ul najlepszy do PN.
(03.04.2016, 18:54)Borówka napisał(a): [ -> ]
(03.04.2016, 18:35)MrDrone napisał(a): [ -> ]Panowie, a ile razy można o tym samym? Oczko hehe Oczko ja mam wrażenie, że to już siódma dyskusja na ten temat Oczko

To się nigdy nie skończy. Bo kolejna nowa osoba będzie wchodziła na forum i pytała jaki ul najlepszy do PN.

no tak, ale markus uczestniczył we wszystkich tych dyskusjach... Język
a ten klub to tylko dla miłośników?

Zawsze można tą ramkę obrócić i robi się całkiem znośny wymiar nawet podobny do LN hehe...

Tak na serio to pewnie dobra ramka. Ja jej nigdy nie miałem więc nie wiem chodź u mnie w okolicy przeważa taka rameczka i chyba pszczoły ją lubią bo dużo tego jest.
dziś rozmawiałem z pszczelarzem, który ma kilka takich uli. I powiedział tak: pszczoły zawsze najwięcej - siła taka, że nie można ogarnąć - a miodu zawsze najmniej Oczko

No i mówił też, że zawsze mu pleśnieją ramki w tym ulu w zimie, ale pomimo tego pszczoły w tych ulach najlepiej zimują. Ale to pewnie kwestia dociepleń. U mnie jakiejś wilgoci w gnieździe nie było, ale powałki z desek powykręcały się w łódki... zakładam, że nie dlatego, że były suche Oczko

ja w tym roku będę miał (mam nadzieję) 5 warszawiaków, ale wszystkie będą mieć młode i małe rodzinki. Więc zobaczę jak to działa najwcześniej w przyszłym roku. Chyba że będę zimował 5 ramkowe rodzinki to pewnie znów się nie odbudują do pełnej siły.
(03.04.2016, 19:22)MrDrone napisał(a): [ -> ]No i mówił też, że zawsze mu pleśnieją ramki w tym ulu w zimie, ale pomimo tego pszczoły w tych ulach najlepiej zimują. Ale to pewnie kwestia dociepleń. U mnie jakiejś wilgoci w gnieździe nie było, ale powałki z desek powykręcały się w łódki... zakładam, że nie dlatego, że były suche undefined

No cóż. Idę twardo, ku chwale CMS, i nie sprzątam osypu w ulu który zaczyna tu i ówdzie pleśnieć a małe rodzinki nie są w stanie go wysprzątać. A duża mocna rodzina krainek ma eko-dennice więc i tak nie jest w stanie do końca. Hehe

Ale nie zauważyłem żadnego pleśnienia plastrów tylko z powodu martwych pszczół ewentualnie ale tu u każdego. Może ten Twój znajomy przymyka wylotki czy cóś.
Bartek, no rozumiem Szymona, czy Łukasza, mają te ule, to OK, mogli by coś napisać o swoich, coć wolałbym nie. Ale Ty ? Nie masz LN, a "go przemycasz". Ja tam w waszych tematach o niby "najlepszym ulu na świecie" nie torpeduje moimi postami na temat "mojego najlepszego ula na świecie". No to jak to ? Bedziemy się wzajemnie "zwalczać" ?
Macie swojego LN, to sobie go chwalcie. Ale dajcie też innym "zakiełkować" ! Jeszcze dobrze zboże nie zakiełkowało, a tu już "randap" ! Ech, jak się jest w mniejszości, to się niewiele można.
(03.04.2016, 18:59)MrDrone napisał(a): [ -> ]To się nigdy nie skończy. Bo kolejna nowa osoba będzie wchodziła na forum i pytała jaki ul najlepszy do PN.
A Ty już nigdy nie powtórzysz nic starego na temat PN, jeśli Ci ktoś zada pytanie, które już wiele razy było wałkowane ?

Jeśli ktoś nowy wejdzie, to nich sobie poczyta pozytywne opinie o jednym i o drugim, również negatywy.
A jak sie wzajemnie "bedziemy licytowac", to jaki kto "przyjdzie, taki pójdzie".
hehe Oczko
Markus, nikt Cię nie zwalcza, a zwłaszcza za warszawiaka.
Ja langstrotha też nie mam, za to mam warszawiaka. a czy to znaczy, że nie mogę uznać niższości tego ula przed prze-najlepszym ulem na świecie jakim jest LN 3/4? Oczko
Bardziej mi chodzi o odgrzewanie dyskusji o ramkach - bo już ich było dużo. I każdy wie, że każda ramka ma swoje zalety. Masz swoje argumenty i trzymaj się ich Uśmiech Nie musisz się cały czas w nich utwierdzać Uśmiech Myślę, że nawet Szymon przyzna, że wysoka też ma zalety Oczko (choć musi uklęknąć przed LN 3/4 i oddać jej hołd Oczko )
Zależało mi bradziej, by zabrac pare pozytywów, w sposób czytelny. A tu widzisz, 2 posty w temacie, a chyba 11 poza. Czy to za sens ? Ktos bedzie chciał pozytać o pozytywach ramki WP, czy WZ, a czyta nasze bzdury niezwiazane z tematem - np te. Wcale bym się nie zdiwił, gdyby "nowy gość" piepsznął drzwiami ze złości, czytając nasz dyrdymały.

Proszę Admina o "powypiepszanie" postów niezwiązanych z tematm, w szczególności ten.
Darek,
jeżeli chcesz zebrać do kupy te zalety, to przemyśl je sobie i napisz posta tu: http://forum.wolnepszczoly.org/showthread.php?tid=518
tam nie ma dyskusji, tylko są pewne przemyślenia i argumenty - właśnie to co chciałeś. Wówczas będzie czarno na białym jakie zalety ma ramka wysoka. Po to zrobiliśmy ten dział, żeby pewne podstawy były w jednym miejscu (jak sama nazwa wskazuje).
Ja jestem za cienki na "pszczelarskie filozofie wyższego rzędu". Chciałem sprowokować mądrzejszych od siebie.
nie gadaj głupot, tylko napisz tam jakie zalety ma taka ramka i tyle Oczko
Ja sie tam pchał nie będę. Za wysokie progi na moje nogi.

Admina prosze o "czystkę", przy okazji.
Bartek, tak przy okazji, bo to też do czyszczenia przez admina,

Czy mógłbym, jako jednego z kilku mich guru, prosic Cie o filmiki w tym sezonie ?
Łukasz ma, i to wiele fajnych, a Ty tylko jeden, i to chyba jest tylko u Łukasza na kanale.
No prosiłbym, choc chyba nie jestem jedyny, inni tez by zapewne chciali poogladać Twoją "stajnie rumaków PN".
Weź no pomyśl o mojej, albo raczej naszej prośbie. Uśmiech
Darek, ja mam blog pisany, a nie filmowy Oczko
Nie mam głowy do filmów. Oczko
o mosz ! to proszę zainwestuj w głowę. Pojemna masz, więc troche miejsca znajdziesz. Blog blogiem, ale filmiki sa wyrabiste, więc może jednak przemyśliś temat ?
Też mam ule WZ od początku znajomości z pszczołami pewnie do końca w tym roku powstały dwa nowe.
Jeśli chodzi zaś o miód z tych uli to mam akurat odwrotne doświadczenia i cierpię na jego nadmiar właściwie to już pasowało by wkładać nadstawki, wydaje mi się że to jest pewien atut oczywiście w mojej wersji WZ, poszerzone ramki nadstawkowe plus brak kraty.
fajne ule i tyle. nie ma co modzić i kombinować. kto woli takie to złe nie są Uśmiech
(04.04.2016, 07:54)MrDrone napisał(a): [ -> ]fajne ule i tyle. nie ma co modzić i kombinować. kto woli takie to złe nie są Uśmiech

Oczko haha to prawda, ja tam wolę na poprzek Język . Czyli przewrócony Warszawski Posz. Nieśmiały I co komu do tego?  Płacz
(04.04.2016, 15:08)marbert napisał(a): [ -> ]
(04.04.2016, 07:54)MrDrone napisał(a): [ -> ]fajne ule i tyle. nie ma co modzić i kombinować. kto woli takie to złe nie są Uśmiech

Oczko haha to prawda, ja tam wolę na poprzek Język . Czyli przewrócony Warszawski Posz. Nieśmiały I co komu do tego?  Płacz

Marbert, bardzo dobry wybór Oczko nic nam do niego Oczko
Po dzisiejszych przegladach:
Stwierdzam ze zaczyna mi sie podobać wz. Chociaz osyp dosyć spory jak na taki termos:/

Jednak pszczola jakby silniejszą niż w ln3/4Język
Ale to nie zmienia faktu ze ln3/4 to ..... na swiecieDuży uśmiech
(04.04.2016, 20:24)Naturalny Maniek napisał(a): [ -> ]Po dzisiejszych przegladach:
Stwierdzam ze zaczyna mi sie podobać wz. Chociaz osyp dosyć spory jak na taki termos:/

Jednak pszczola jakby silniejszą niż w ln3/4Język
Ale to nie zmienia faktu ze ln3/4 to ..... na swiecieDuży uśmiech

eee tam, jak tylko jedna pszczoła jest silniejsza, to nie ma co w ogóle porównywać  do LN 3/4 Oczko
Niestety na większą skalę nie porownamJęzyk
Musiało by 100% pasieki przezimowacDuży uśmiech
Moja ciocia twierdzi że w warszawiakach później startują z rozwojem. To chyba dobrze dla PN. A przynajmniej nie źle. Z tego jednak powodu zmieniła na wielkopolskie.
"...Bardzo dobrze ma się też rodzina w warszawiaku - czerwiu że ho ho. chyba na 6 czy 7 ramkach WP i dobudowały praktycznie całe te 7 plastrów na których zimowały. Widzę, że ona ostro rusza..."

"...do gospodarki stacjonarnej "nierabunkowej" podobają mi się te warszawiaki. w tym roku będę miał prawdopodobnie 5, a jak dobrze pójdzie to 8 rodzin na plastrze warszawskim poszerzanym..."

...ps. ja się coraz bardziej przekonuję do warszawiaków w stacjonarnej gospodarce naturalnej. pięknie zimują, pięknie idą w siłę, pięknie budują..."

No nie ukrywam, że takie wypowiedzź naszego Kolegi Bartka, to dla mnie "jak miód na serce". Uśmiech
Gdyby tak całkiem dał się przekonać do gospodarki na WP, to była by jakby równowaga na forum między zwolennikami ramki wąsko-wysokiej a zwolennikami szeroko-niskiej. Uśmiech

Bartek, to może zgodzisz się, bym podrzucił do Ciebie do testowania ul mojej konstrukcji - "trzeciej generacji" ? Uśmiech Lepszego już nik nie wymyśli. Uśmiech Uśmiech Uśmiech  Co Ty na to ?
Gniazdówka około 12 ramek WP - plus przestrzeń na zatwore i kratę,  nadstawki - jakie chcesz i ile chcesz. No i oczywiście górny wylotek. Z głębszą dennica na próchno, też nie będzie problemu. Uśmiech
Mieszanka sugesti Łukasza, Twoich, nowoczesnych trędów, z dawną"klasyką". Uśmiech
Markusie podrzuć do mnie to i może ja przejdę na WP hehe...

Tak na marginesie Bartek nie miał jeszcze LN3/4 a jak wiadomo to... i wtedy by chwalił
Stron: 1 2 3 4 5 6