FORUM WOLNE PSZCZOŁY

Pełna wersja: Sztobry wierzby z Puław
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Osoby, które chcą poszerzyć swój wczesnowiosenny pożytek o wierzby zapraszam do zapoznania się z ofertą Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach Oddział Pszczelnictwa w Puławach.

Instytut prowadzi również działalność usługową bo ma mały ogród na którym hodują wspomniane wierzby.
Wysyłka obejmuje sztobry wierzby przesyłane w kompletach: 12 różnych rodzajów wierzb po 10 szt każdej. Koszt jednego kompeltu to 45 złotych wliczając koszt przesyłki.

Tutaj artykuł o rodzajach wierzb, które są wysyłane:
http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl/artykuly/2005_03/artykul_2005_03.html
Termin realizacji późna jesień lub przełom marca i kwietnia.
Liczba sztobrów ograniczona.

tel.: kier. 0-81 886 34 95
mail: zbigniew.koltowski@man.pulawy.pl
Zamówienia można składać od początku października.
Zamówiłem wczoraj mailem i już dziś otrzymałem odpowiedź:

Państwa zamówienie zostało przyjęte, a dane Odbiorcy zostały wpisane na listę oczekujących.
Wierzby będziemy wysyłać dopiero po opadnięciu liści, tzn. prawdopodobnie w listopadzie.
Proszę cierpliwie czekać na przesyłkę.
Pozdrawiam
Zbigniew Kołtowski
Koszt całkowity 45 zł, płatne u listonosza przy odbiorze paczki.
Dzięki za przypomnienie, ba zazwyczaj się przypomina jak już wierzby kwitną. A wtedy jak pisałem w tamtym roku to się dowiedziałem, że sarny wszystko zjadły.
Już zamówiłem i dostałem takie samo potwierdzenie zamówienia.
Nie mogę się doczekać unboxingu i sadzeningu, a potem kwitnieningu ;-)
Chyba ze cos znowu je zje?
Dzięki za informacje! :-)
Dziś dotarły do mnie sztobry.
13 opisanych pęczków po 9 - 13 gałązek (tylko uszatej dostałem 3 patyki).
Dzisiaj już wbiłem w ziemię przez agrowłókninę małą reprezentację do dalszego rozmnażania. Na włókninie zapisałem nazwy każdej wierzby i jak dobrze pójdzie to za parę lat naszpikuję pastwisko nowymi (lepszymi) wierzbami.

Miło że ktoś się zajmuje wierzbami dla pszczół i je rozprzestrzenia.
Dla mnie już nie starczyło Uśmiech Może za rok.
(18.11.2016, 11:34)kosz85 napisał(a): [ -> ]Dla mnie już nie starczyło Uśmiech Może za rok.

A na wiosne nie wysylaja?
Ja tez dostalem. Zastanawia mnie tylko gestosc sadzenia ktora opisali w ulotce. Co 50 cm..
Ja wsadziłem w ziemię przykrytą geowłókniną mniej więcej co stopę w rzędach a odstęp między rzędami w jednym miejscu około 2 stopy, w drugim miejscu 3 rzędy oddalone o stopę od siebie.
Chodzi o to aby wypuszczały ładne proste pędy które potem można łatwo przycinać i rozmnażać.
Ja zrobiłem z 2/3 sztobrów taką plantację, a resztę wsadzę luźno w terenie.
Ale chciałem mieć kontrolę nad tym jakie to są rodzaje wierzb skoro je dostałem tak ładnie opisane.
Z czystej przyrodniczej ciekawości ;-)
Więc podpisałem na geowłókninie markerem olejowym nazwy wierzb, a potem będę mógł rozmnażać konkretne gatunki, dobierać im stosowne stanowiska i oceniać przystosowanie do lokalnych warunków. Czy coś ;-)
Prawdopodobnie całą pseudonaukową metodykę szlag trafi, ale co tam.
Gdyby ktoś chciał to są na allegro - niestety droższe Uśmiech
Gdyby ktos chcial a mu sie nie śpieszy to niech sie odezwie za 2 lata