FORUM WOLNE PSZCZOŁY

Pełna wersja: Badanie skrzydełek
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Zbadałem dziś 9 skrzydełek i wyszło mi że mam BF :p, a miały być krainki miejscowe, jutro zbadam resztę
[Obrazek: ul1.jpg]
Raczej mieszance miejscowe... hehe
Skanowanie jednak jest do d... żoncia robi fotki - żyletka.
(14.05.2016, 18:44)Popszczelony napisał(a): [ -> ]Skanowanie jednak jest do d... żoncia robi fotki -  żyletka.

taka żona to skarb Oczko
(14.05.2016, 18:39)bonluk napisał(a): [ -> ]Raczej mieszance miejscowe... hehe

Dokładnie, można założyć że baza genetyczna jest bogata jeśli w jednym ulu są tak różne pszczoły z różnych trutni.
Może się jakieś obce zaplątały.
Łapałem strażniczki z wylotka, jak radził Łukasz.
(14.05.2016, 21:09)Popszczelony napisał(a): [ -> ]Łapałem strażniczki z wylotka, jak radził Łukasz.

To trzeba je zabić? Ja myślałem, że to się z osypu robi
W osypie mogą być ofiary strażniczek
Mario, to masz nową fuchę dla ślubnej. Zamiast jeździć po weselach teraz może po pasiekach Oczko
Najpewniej byłoby izolować plaster z wygryzającymi się młodymi pszczołami i je wyłapywać ale Panowie to jest zabawa która tylko ma nam przybliżyć to co mamy w ulach...
Strażniczki też raczej są pewne o ile są to strażniczki a nie pszczoły wracające z pola bo wtedy może być różnie. Pszczoły z osypu będę też pewne ale tuż po zimie jeszcze przed oblotami rodzin i intensywnymi lotami na pożytek.
Tak czy inaczej da nam to jakiś obraz pszczół w pasiece... czy to w czymś pomoże? To już pytanie otwarte..
(15.05.2016, 07:57)Popszczelony napisał(a): [ -> ]W osypie mogą być ofiary strażniczek

Czyli zabijałeś te strażniczki? Czy jak to się robi?
Wyrwal im skrzydelka i oddal wolnoscDuży uśmiech
Pewnie ze zabijalJęzyk Mi to w sumie różnicy nie robi aby przeżywamy. A co mają na skrzydrlkach już jest Najmiej wazneJęzyk
W tym jednym ulu wydaje mi się, ze mam jeszcze osyp zimowy w zakamarkach dennicy z próchnem.

Chociaż 9 to nie jest jeszcze tak dużo ale jak bym miał zebrać 50 tak jak najlepiej (jak to opisywał Łukasz) to nie wiem czy chciałbym bić taką ilość tylko dla badań

A mogą być te co użądliły? W końcu to strażniczki. Może kiedyś użądli mnie ok. 10 sztuk.
YT daje gotowe rozwiązanie jak podglądać skrzydełka Uśmiech

Pszczoły powinny być z ula, a najpewniejsze są strażniczki, z osypy wziąłem 4 pszczoły bo więcej nie było - posprzątane - zabiłem więc 9 pszczół, będę się smażył w piekle ale zamierzam zabić jeszcze kilka.
Te kropki na wykresie to 1 skrzydełko, nałożyłem na siebie wszystkie wykresy żeby lepiej zobaczyć średnią.
Moje rodziny (te co przeżyły) wszystkie są nieleczone i niekarmione (karmione nie przeżyły) warto więc wiedzieć jaka odmiana tego dokonała. Tym bardziej że byłem przekonany że to krainki a to jakieś mieszańce wielorasowe.
Mariusz może jeszcze tak jakby zobaczyć średnią dla wszystkich skrzydełek czyli będzie jedna kropka ale pewnie wiesz że tak się da. "Classify directory"
Nie wiedziałem, dzięki. Pewnie trzeba by przebadać ze 100 żeby takie zagęszczenie kropek wskazało bardziej konkretne miejsce.
Wydaje mi się, że 10-30 pszczół wystarczy w tej metodzie. Jest tam tak dużo punktów które dają dane jako współrzędne, że nie ma mowy o pomyłce itd.
Kwestia pobrania pszczół do badań.
(16.05.2016, 12:55)bonluk napisał(a): [ -> ]Kwestia pobrania pszczół do badań.

Czyli dla podsumowania:
  - 10 - 30 pszczół z jednego ula
  - złapanych najlepiej żywcem
  - najlepiej strażniczek (czy mogą być te cholery, co się wyżądliły i znalazłem je w transportówce, jak przyjechałem do domu? Jak wkładałem do butelki jeszcze ledwo żyły...)

Dobrze zrozumiałem?

Znalazłem w necie ten program i nawet zainstalowałem. Teraz chyba muszę znaleźć chwilę na urywanie skrzydełek i ćwiczenia ze skanerem - konkretny niedoczas!
Ze skanerem najwięcej zabawy. Wytnij sobie ze sztywnej folii np. teczki foliowej dwa kawałki np. 10 x 10 cm i narysuj tam kratkę z numerkami. Mi do zdjęć to pomogło bo w kadrze mieściło sie 3 -4 skrzydełka a zdjęć kilka i nie wiedziałem czy juz to robiłem czy nie. Ważne jest otworzyć sobie gdzieś obok prototyp z zaznaczonymi numerkami na skrzydle od 1 do 19 i na naszym skrzydełku numerki maja być w takiej samej kolejności. Generalnie od prawej pionowo w dół.
(16.05.2016, 13:12)Popszczelony napisał(a): [ -> ]Ze skanerem najwięcej zabawy. Wytnij sobie ze sztywnej folii np. teczki foliowej dwa kawałki np. 10 x 10 cm i narysuj tam kratkę z numerkami. Mi do zdjęć to pomogło bo w kadrze mieściło sie 3 -4 skrzydełka a zdjęć kilka i nie wiedziałem czy juz to robiłem czy nie. Ważne jest otworzyć sobie gdzieś obok prototyp z zaznaczonymi numerkami na skrzydle od 1 do 19  i na naszym skrzydełku numerki maja być w takiej samej kolejności. Generalnie od prawej pionowo w dół.

Git. A które skrzydełka trzeba obrywać?
A jeżeli prawe, to czy prawe patrząc na "plecy" pszczoły leżące po prawej?
A tak w ogóle to ona ma 4 skrzydełka...
Na stronie jest pełny opis pomocy. Które skrzydełko to bez znaczenia, tzn. tylko dwa duże wchodzą w grę. Pisze tam że narazie nie ma możliwości analizy małych. Program ma funkcje odbijania zdjęć więc możesz sobie obrócić w programie skrzydełko.

Zawsze możesz zadzwonić jak Łukasz do pana Teofilskiego i dostaniesz wyczerpującą pomoc.
Do badań ja zawsze biorę prawe przednie skrzydelko o którym jest mowa w każdym opracowaniu do robienia analiz...
(23.06.2017, 19:07)bonluk napisał(a): [ -> ]
(23.06.2017, 12:15)Borówka napisał(a): [ -> ]Ja się nie nakręcam i realnie oceniam sytuację. Teraz już patrzę z dystansem i nie daję pszczołom dużych szans. Coś jednak przeżyło. Dałeś jej szansę to nie widzę powodu abym ja miał jej nie dać. Chcę próbować też z AMM a opierać wszystko na córkach po tej jednej Przedwojennej co przeżyła (choć nie wiem co w niej siedzi, apropo widziałeś skrzydełka? ) i jest w małej sile też byłoby chyba błędem choćby poprzez zawężenie pulu genetycznej do bliskiego pokrewieństwa. Dlatego kombinuje z różnych źródeł.

Kuba skrzydełka widziałem bardzo słaba jakość... badanie dopiero na jesieni, w sezonie nie mam czasu. Jeszcze zestaw moich co przeżyły leży i czeka...
U mnie AMM jak i inne się już rozmywaja... wszystko skundlone i sam jestem ciekaw co teraz wyjdzie w badaniach ale zakładam że miks różnych ras...

W porządku. Myślałem, że do tych badań to jest jakiś taki program, że się zapodaje mu zdjęcie i sam robi obliczenia podając wynik. Postaram się poprawić jakość i dozbierać trochę jeszcze robotnic.