FORUM WOLNE PSZCZOŁY

Pełna wersja: Laik potrzebuje pomocy
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam

Jako że otrzymałem pasieke potrzebuje porady jak przygotować rodziny do zimowli.
Otóż za 2 tyg. Będę chciał pozyskiwać już miód i przygotować pszczoly do zimowli.
Domyślam się że zaraz po miodobraniu trzeba podkarmic pszczoly syropem 10 kg na zime cukru. Co polecacie na warroze?? I kiedy zastosować leczenie ??

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
(09.08.2016, 11:46)hypiaks napisał(a): [ -> ]Domyślam się że zaraz po miodobraniu trzeba podkarmic pszczoly syropem 10 kg na zime cukru. Co polecacie na warroze?? I kiedy zastosować leczenie ??

Co Ty chłopie, chcesz tu flejma rozpalić?
Nie można udzielić normalnej odpowiedzi?? Chyba że tyle masz do powiedzenia

ja na warrozę polecam selekcję i dużo cierpliwości. Oczko
Apiwarol to chyba za mało na zime do wytepienia warrozy co oprócz apiwarolu jeszcze dajecie ??

kolego hypiaks,
dawaj co uważasz, bo to Twoja rzecz i Twoja decyzja. ale piszesz na forum pszczelarstwa naturalnego w wątku o pierwszych krokach w pszczelarstwie naturalnym.
jak chcesz poczytać o tzw. "naturalnych metodach" zwalczania warrozy (o ile takie są) to poszukaj sobie w dziale "metody gospodarki naturalnej".

a jeżeli apiwarol Ci za mało to albo nie wiesz na którym forum piszesz, albo chcesz trolować czy prowokować.
Ja ci proponuję następujące rozwiązanie - zabierz pszczołom miód i sprzedaj je(pszczoły) komuś - niech się męczy z warrozą i zakarmianiem - zobacz jakie oszczędności Szczerbol . Wiosną wsadź do uli ramki po miodobraniu i czekaj na rójki -przyjdą nie dość, że same to i z miodem - jak to rójki - i już od czerwca masz miodek ... Przeczekaj z nimi do jesieni i zaś to samo - same zyski chłopie - zero strat i zawracania sobie głowy duperelami.
(09.08.2016, 15:06)Modliszqa napisał(a): [ -> ]Ja ci proponuję następujące rozwiązanie - zabierz pszczołom miód i sprzedaj je(pszczoły)   komuś - niech się męczy  z warrozą i zakarmianiem - zobacz jakie oszczędności  Szczerbol . Wiosną wsadź do uli ramki po miodobraniu i czekaj na rójki -przyjdą nie dość, że same to i z miodem - jak to rójki - i już od czerwca masz miodek ... Przeczekaj z nimi do jesieni i zaś to samo - same zyski chłopie - zero strat i  zawracania sobie głowy duperelami.

i to jest super logistyka  Duży uśmiech

brawo, Modliszga
(09.08.2016, 11:46)hypiaks napisał(a): [ -> ]Witam

Jako że otrzymałem pasieke potrzebuje porady jak przygotować rodziny do zimowli.
Otóż za 2 tyg. Będę  chciał pozyskiwać już miód i przygotować pszczoly do zimowli.
Domyślam się że zaraz po miodobraniu trzeba podkarmic pszczoly syropem 10 kg na zime cukru. Co polecacie na warroze?? I kiedy zastosować leczenie ??

a co za miodek odbierasz w sierpniu. spadź?
Jak chcesz koniecznie odebrać to odbierz i podaj jakiś żelazny zapas pokarmu przynajmniej 5 l syropu.
Jak zamierzasz leczyć to lecz czymś mniej inwazyjnym, możesz tymolem, olejkami, tudzież kwasami jak umiesz...
Na zimę zakarm rodziny tak aby większość ramek było przynajmniej zalane do połowy. Podaj więcej danych itd.
(09.08.2016, 18:53)bonluk napisał(a): [ -> ]...
Na zimę zakarm rodziny tak aby większość ramek było przynajmniej zalane do połowy. Podaj więcej danych itd.

Chodzi o ramki obsiadane na czarno? Po zciaśnieniu na zimę?
Zalana syropem czy zasklepiona połowa?
(10.08.2016, 12:00)Tomasz napisał(a): [ -> ]
(09.08.2016, 18:53)bonluk napisał(a): [ -> ]...

Chodzi o ramki obsiadane na czarno? Po zciaśnieniu na zimę?
Zalana syropem czy zasklepiona połowa?

Nie ścieśniamy i nie układamy ramek do zimy. Pszczoły same to robią. My, tak robimy Uśmiech

Zasklepiona.
Nawet jak mają 11 ramek a obsiadają na czarno połowę to nie wycofujemy nic na zimę? Chodzi mi o to żeby zjadły cały syrop. Żeby nie zostawał na skrajnych ramkach i fałszował ewentualny miód w przyszłym roku.
(11.08.2016, 06:18)Tomasz napisał(a): [ -> ]Nawet jak mają 11 ramek a obsiadają na czarno połowę to nie wycofujemy nic na zimę? 

Nie wycofuje choćby i całego Warszawiaka na 22 ramki. Nie widzę sensu. Nie grzebię, nie manipuluję w gnieździe więc pszczoły składają pokarm tam gdzie dla nich jest optymalnie.
(11.08.2016, 07:16)Borówka napisał(a): [ -> ]
(11.08.2016, 06:18)Tomasz napisał(a): [ -> ]Nawet jak mają 11 ramek a obsiadają na czarno połowę to nie wycofujemy nic na zimę? 

Nie wycofuje choćby i całego Warszawiaka na 22 ramki. Nie widzę sensu. Nie grzebię, nie manipuluję w gnieździe więc pszczoły składają pokarm tam gdzie dla nich jest optymalnie.

P.S. Natomiast jeżeli rodzina / odkład/ rójka jest mała / słaba na jesieni to daję zatwór za ostatnim tak w miarę wybudowanym plastrem przynajmniej w 2/3, najcześciej z maty słomianej aby było jej łatwiej się ogrzać w mroźne dni.

Przy gospodarce węzowej (jaką być może stosujesz) to już inne mogą być zasady.
(11.08.2016, 06:18)Tomasz napisał(a): [ -> ]Nawet jak mają 11 ramek a obsiadają na czarno połowę to nie wycofujemy nic na zimę? Chodzi mi o to żeby zjadły cały syrop. Żeby nie zostawał na skrajnych ramkach i fałszował ewentualny miód w przyszłym roku.
Jak obsiadają na czarno połowę to ze dwie zabrał bym. I miał wiosną do odkładów.
 Zasklepionego nie przeniosą do nadstawki i miodu nie zafałszują. W leżakach nie wiem, nie mam.
Dzięki za rady. Wycofam zetem za zatwór jedną lub dwie ramki i poodsklepiam żeby przeniosły do gniazda przed podkarmianiem.

Do hypiaks. Też jestem początkujący i żal by mi było utraty rodzin. Ale nie będę chemizował uli a później jadł zeń miodu skoro mam wybór. W tym roku zastosuję cukier puder. W przyszłym może nic.
(11.08.2016, 13:47)Tomasz napisał(a): [ -> ]Dzięki za rady. Wycofam zetem za zatwór jedną lub dwie ramki i poodsklepiam żeby przeniosły do gniazda przed podkarmianiem.

Do hypiaks. Też jestem początkujący i żal by mi było utraty rodzin. Ale nie będę chemizował uli a później jadł zeń miodu skoro mam wybór. W tym roku zastosuję cukier puder. W przyszłym może nic.

nie musisz odsklepiać wystarczy aby miedzy tą ramką a gniazdem była przerwa tak aby pszczoły nie uważały jej jako zapas w gnieździe i tez przeniosą.
Ogólnie przez całą jesień trwa przenoszenie, przekładanie i magazynowanie pokarmu tam gdzie im pasuje.