FORUM WOLNE PSZCZOŁY

Pełna wersja: nowy dział do rozważenia: literatura, źródła pisane
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Zastanawiam się nad nowym działem bo już kilka razy chciałem coś poszukać i mam problem bo nie wiem gdzie mogło zostać wrzucone. Chodzi o linki bezpośrednie do źródeł pisanych w tym literatury pszczelarskiej w formie elektronicznej wersji książki, czasopisma etc. Czy to w formie plików, skanów czy bezpośredniej publikacji. Mogłyby być też jednak same fiszki do jakieś ciekawej literatury w formie fizycznej lub nie do zdobycia w formie open-source.

Są zdjęcia i filmy to i chyba literatura analogicznie by mogła być. Wiem, że wrzucał coś Przemek, Szymon, Mariusz i nie mogę znaleźć.

Niby jest dział w podstawach pszczelarskich a tam chodzi tylko o podstawy więc nie można wrzucać wszystkiego co się komuś podoba.
Właśnie poszukuję takiego działu - przydałby się, bo coś znalazłam i nie wiem kaj wrzucić Uśmiech
Proszę się wypowiedzieć w tym temacie.
Jak będzie taka potrzeba ogółu to oczywiście dodam poddział.
Mam pomysł ! Może dopisać do zdjęć i filmów - literatura . I tam się założy już wątek.
(07.11.2016, 12:37)Modliszqa napisał(a): [ -> ]Mam pomysł ! Może dopisać do zdjęć i filmów - literatura . I tam się założy już wątek.

Lepiej chyba równorzędnie to potraktować. Kto będzie szukał literatury w filmach i zdjęciach? Ja nie. Oczko
(22.12.2016, 18:15)Pasterka napisał(a): [ -> ]To dodam linki do ciekawych książek. Jak będzie dział to admin przeniesie. Są to stare  pozycje w większości sprzed pierwszej wojny a zasady w zasadzie już te same. Autorzy byli wnikliwymi obserwatorami i na pierwszym miejscu stawiali pszczoły, potem pszczelarza i miód:

http://rcin.org.pl/dlibra/...

Trzeba było zapodać od razu TAKI LINK  Oczko
(22.12.2016, 19:16)flamenco108 napisał(a): [ -> ]
(22.12.2016, 18:15)Pasterka napisał(a): [ -> ]To dodam linki do ciekawych książek. Jak będzie dział to admin przeniesie. Są to stare  pozycje w większości sprzed pierwszej wojny a zasady w zasadzie już te same. Autorzy byli wnikliwymi obserwatorami i na pierwszym miejscu stawiali pszczoły, potem pszczelarza i miód:

http://rcin.org.pl/dlibra/...

Trzeba było zapodać od razu TAKI LINK  Oczko

u mnie się nie otwiera bezpośredni Uśmiech tylko na okrętkę
No to tak BTW, wyjątek ze starej literatury, konkretnie TEY:

Cytat:Так iest , kosze są naylepszém dla Pszczół mieszkaniem , kto chce mieć pożytek z Pszczół swoich, ten ie musi trzymać w koszach, a nie w ulach. Wierzcie temu miłe ziomki, ponieważ wam to radzę z doświadczenia, i chcę was o tem przekonać.
— Z początku gdym zaczął gospodarstwo pszczolne, nie mogłem też cierpieć koszów. Ey! myślałem sobie, długoż mi wytrzyma kosz taki ? alboż go mysz prędko nie przegryzie? cóż tam pszczoły weń wiozą ? iakże to potem z niego wydobydź ?
nie, rzekłem sam sobie, ul przecięż iest zawsze ulem, ten mi trwa dłużey, z niego mi łatwiey wyrżnąć wosk i miód niż z kosza, w same więc ule tylko się opatrywa­łem. Lecz iakże mi się działo? upewniam że tak długo dopóki te ule miałem, corocznie wiele szkody, a mało pożytku odbierałem.
Lecz cóż za przyczyna , że kosze lepsze bydź maią niż ule ? Ze wszech miar lepsze. Tylko wam tu na raz ieden wszystkiego powiedzieć nie mogę, toby za długo trwało: Patrzcieno ! kosz iest letki, ia go mogę wygodnie podnieść, i przenieść gdzie chcę, a nie iestże to wyborna rzecz w czasie roiu ? Kosz przy tém kosztuie mniéy niż ul, kosz stać może lada gdzie, i nie zabiera miéysca tyle, co ul. W koszu Pszczołom iest wygodniéy, ponieważ ani za zimno, ani za gorąco. Wjecie im upał, a w zimie mróz nic nie szkodzi, w koszach też pracuią Pszczoły daleka pilniéy.
— Na wiosnę lżey iest daleko wyczyścić kosze. W nich się utrzymuie miód lepiéy, i nie tak skamienieie iak w ulach.
Kosze łatwiey daleko od drapieżców zabezpieczyć. Chcecieli słaby róy przydaniem Pszczół wzmocnić, lub z zastarzałego kosza, w którym komórki bardzo iuż zmalały ( o czém się późniey dowiecie) do nowego Pszczoły przepędzić, ileż wam to nie łatwiey przy idzie, przez kosze, niż gdyby­ście to z ulami robić chcieli. W koszach tyle miéysca dać można Pszczołom, ile im potrzeba, w ulach zaśnie tak: chceli kto zobaczyć czy Pszczoły dużo lub mało zrobi­ły, tylko podniosłszy kosza z deską troszeczkę, a widzi dokładnie, w ulach zaś
więcey potrzeba pracy, aby się o tem dowiedzieć.
— Kosze więc mile ziomki musicie sobie posprawiać, to iest moia rada, którą ia wam z szczerego przywiązania daię
— Usłuchaycie iéy, a zapewne mi za nią podziękujecie. Z mnieyszą pracą dziesięć razy więcey mieć będziecie pożytku, niż z uli. Nie chcecieli mnie słuchac, to porzuć­cie tę książkę, gdyż w takim razie na nic się ona wam nie przyda. Ja z wami daléy nie chcę mieć nic do czynienia, ponieważ wszędzie poniżey o koszach tylko mówić będę.
sprawię sobie Uśmiech
(22.12.2016, 20:36)Modliszqa napisał(a): [ -> ]sprawię sobie  Uśmiech

Nom, ja też tak sobie pomyślałem Oczko