FORUM WOLNE PSZCZOŁY
Pasieka Pasterki - Wersja do druku

+- FORUM WOLNE PSZCZOŁY (http://forum.wolnepszczoly.org)
+-- Dział: Pasieka (http://forum.wolnepszczoly.org/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Twój pomysł na pasiekę (http://forum.wolnepszczoly.org/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Pasieka Pasterki (/showthread.php?tid=1011)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

RE: Pasieka Pasterki - terran - 10.01.2018

Ja wtapiarke zrobilem ze starego zasilacza komputerowego. Podlaczasz zasilacz do pradu, kabelkiem zwierasz czarny ze z tego co pamietam zielonym a jedna koncowke co normalnie idzie do zasilenia np dysku (fachowo ta koncowka nazywa sie molex) rozcinasz zeby nie bylo plastiku i żółtą końcówke stykasz z jednym końcem druta a czarną z drugim końcem i kabel sie grzeje. Jutro sie tylko upewnie jeszcze czy dobre kolory podałem. Ewentualnie jak trzeba mogë zdjęcia porobić.

RE: Pasieka Pasterki - kubi - 11.01.2018

(10.01.2018, 19:22)terran napisał(a): Ja wtapiarke zrobilem ze starego zasilacza komputerowego. Podlaczasz zasilacz do pradu, kabelkiem zwierasz czarny ze z tego co pamietam zielonym a jedna koncowke co normalnie idzie do zasilenia np dysku (fachowo ta koncowka nazywa sie molex) rozcinasz zeby nie bylo plastiku i żółtą końcówke stykasz z jednym końcem druta a czarną z drugim końcem i kabel sie grzeje. Jutro sie tylko upewnie jeszcze czy dobre kolory podałem. Ewentualnie jak trzeba mogë zdjęcia porobić.

ZróbOczko

RE: Pasieka Pasterki - Popszczelony - 11.01.2018

Szkoda kombinować
http://allegro.pl/prostownik-ladowarka-do-akumulatora-6v-12v-6a-fv-i6571387130.html

RE: Pasieka Pasterki - Krzyżak - 11.01.2018

Na drut nierdzewny będzie za małe napięcie. Polecam kupić transformator bezpieczeństwa 24v np. taki:
http://allegro.pl/transformator-bezpieczenstwa-i6935409457.html

RE: Pasieka Pasterki - terran - 11.01.2018

Rozcinam plastik w złączu molex i wydobywam z niego kabelek czarny i żółty - przy zwarciu ich powstaje napięcie 12V (plik molex.jpg). Potem podłączam zasilacz do prądu i wtykam kabelek w otwory zielony i czarny (plik zasilacz.jpg) żeby zasilacz się uruchomił. Na koniec dotykając końce drutu w ramce powstaje zwarcie dzięki czemu drucik się nagrzewa i można wtopić węzę.

RE: Pasieka Pasterki - kubi - 11.01.2018

(11.01.2018, 10:18)Popszczelony napisał(a): Szkoda kombinować
http://allegro.pl/prostownik-ladowarka-do-akumulatora-6v-12v-6a-fv-i6571387130.html

Ja taki obecnie używam i działa choć denerwuje mnie że ciągle palą się bezpieczniki dlatego myślę o zmianie..

RE: Pasieka Pasterki - Popszczelony - 11.01.2018

Daj mocniejsze. Może jaki egzemplarz nieudany. Jak używałem to działało to mega szybko, kładłem węze na to szybkę pleksi ładnie równo dociskała, nie za ciężka, wszystko było widać, nawet to lubiłem. Ale bardziej lubię tego nie robić Uśmiech.

RE: Pasieka Pasterki - markus - 11.01.2018

Tak, ala nierdziewki zwłaszcza przy 0,4mm srednicy i długości 4 x 435 mm plus odcinki na górnej i dolnej beleczce, trzeba mieć mocniejszy transformator. Polecam, albo kupno starego typu prostownika ze skokową regulacją natężenia prądu na wyjściu, albo, tak ja pisze Krzyżak, transormator bezpiecześństwa. Na złomowiskach jest tego sporo i za groszę.

RE: Pasieka Pasterki - Pasterka - 04.05.2018

Wtapiacz do węzy mam tylko przyszedł bez żadnej instrukcji a pokrętło ma kilka opcji. Mam za mało węzy na próby i błędy Smutny Wysłałam do sklepu info o dosłanie instrukcji ( w sumie się należy )).
"Świadome pszczelarstwo" boli i to dosłownie Oczko Zrobiłam sad i przeniosłam ule. Niestety na razie będą musiały stać na lekkim wygwizdowie dopóki drzewka i żywopłot nie urośnie bo innego miejsca nie ma. Może jakąś tymczasową osłonę wymyślę. Ule jeszcze nie ustawione dokładnie i niewypoziomowane. Muszę jakieś płytki na ziemię kupić. Na trawie to nóżki są jakoś mało stabilne. Ale już jest z ogrodzeniem i drzewkami + rozsiane w sadzie i ogrodzie roślinki miododajne.

[Obrazek: e139ae5025e53fe3med.jpg]

RE: Pasieka Pasterki - Krzyżak - 04.05.2018

(04.05.2018, 07:23)Pasterka napisał(a): Wtapiacz do węzy mam tylko przyszedł bez żadnej instrukcji a pokrętło ma kilka opcji. Mam za mało węzy na próby i błędy Smutny Wysłałam do sklepu info o dosłanie instrukcji ( w sumie się należy )).

Ustaw jakiś mały prąd i spróbuj wtapiać jak okaże się, że idzie za wolno zwiększ prąd.
Ustaw sobie tak żebyś wtapiała plaster w 2-3 sek.

(04.05.2018, 07:23)Pasterka napisał(a): Muszę jakieś płytki na ziemię kupić. Na trawie to nóżki są jakoś mało stabilne. Ale już jest z ogrodzeniem i drzewkami + rozsiane w sadzie i ogrodzie roślinki miododajne.

Kup kostkę brukową.

RE: Pasieka Pasterki - Pasterka - 04.05.2018

chyba tak albo płytkę chodnikową, żeby więcej płaskiego było. Chociaż z kostką będzie łatwiej poziomować.

RE: Pasieka Pasterki - flamenco108 - 04.05.2018

(04.05.2018, 08:37)Pasterka napisał(a): chyba tak albo płytkę chodnikową, żeby więcej płaskiego było. Chociaż z kostką będzie łatwiej poziomować.
I nie zapomnij, że najtaniej jest brać odpady i resztki - na składach mają tego mnóstwo i żenią za pół ceny. Oczko

RE: Pasieka Pasterki - Pasterka - 08.06.2018

Proszę pomóżcie, bo zaczyna mnie ogarniać lekka panika. Jeżeli da radę napiszcie mi krok po kroku co będę musiała zrobić. W poniedziałek jedziemy po odkłady i wrócimy z nimi w środku nocy. Odkłady będę na 10 ramkach apipol każdy w małych ulikach. Muszę je przełożyć do WZ. Poniżej nasuwające się pytania ale jeżeli coś pominęłam a jest istotne to piszcie.
1. robić to rano czy zaraz po przyjeździe w świetle czołówki
2. czy muszę obcinać wąsy czy jest jakaś inna metoda - powałkę mam wstępnie z płótna więc ewentualne wystające części nie przeszkadzają a daszek wysoko
3. czy pszczoły od razu wmieść do ula właściwego i potem bawić się z dostosowaniem ramki czy zganiać je do małego ulika i na ułożone ramki je wpuszczać?
4. Jak ulożyć ramki w środku: zatwór, ramki apipol, krata odgrodowa i na środku wylotków na początek 2 ramki z węzą, zatwór?
5. matka na ramki z węzą ?
5. czy je podkarmić?

RE: Pasieka Pasterki - pastaga - 08.06.2018

Ogólnie pozwoliłbym im się spokojnie rano oblecieć bez przekładania z ulików, w których przywieziesz. Na drugi dzień kombinował bym dalej jak przełożyć, docinać czy nie docinać itp. Ważne żeby docelowe ule później stały już w tych miejscach, w których pszczoły obleciała się z mini ulików.

ule już przygotowane to mogę uliki postawić przed ulami na noc? tylko wylotki będą na różnych wysokościach. Nie będzie potem im to przeszkadzać w trafieniu do ula?

RE: Pasieka Pasterki - emzarek - 08.06.2018

(08.06.2018, 09:35)Pasterka napisał(a): ule już przygotowane to mogę uliki postawić przed ulami na noc? tylko wylotki będą na różnych wysokościach. Nie będzie potem im to przeszkadzać w trafieniu do ula?
Dadzą radę Uśmiech

RE: Pasieka Pasterki - Borówka - 08.06.2018

(08.06.2018, 09:35)Pasterka napisał(a): ule już przygotowane to mogę uliki postawić przed ulami na noc? tylko wylotki będą na różnych wysokościach. Nie będzie potem im to przeszkadzać w trafieniu do ula?

Robiłem tak i było ok. Możesz coś podłożyć pod ulik transportowy, aby były bardziej na podobnej wysokości. Możesz też dać jakiś punkt orientacyjny. Np. charakterystycznie pomalowaną wskazującą wylotek deskę podlotową (fartuch) i później umieścić ten fartuch na nowym ulu w taki sam sposób przed wylotkiem. Jeżeli trzymałbym jakiś czas w uliku transportowym to potrzymałbym przynajmniej dobę, aby wszystkie lotne się obleciały w nowym miejscu.

RE: Pasieka Pasterki - Jacuch - 08.06.2018

jeżeli ramki orginalne apipol to składają się z czterech listewek i dwóch plastikowych boczków.
Wystarczy zdjąc boczki i przyciąć listewki na wymiar.
Zgonic pszczoły na wezę i apipole nad kratę.
Inna metoda to ułożyć na płasko nad wezą a matkę dać pod kratę.
Jeżeli masz boczną kratę to możesz ramki  powkładać jak kolwiek np pod skosem z boku.
Ogólna idea jest taka żeby oddzielić matkę od odkładowych ramek coby zaczeła pracę na nowych.

Raczej nie bawił bym się w wkładanie appioli do gniazda bo pociągną wąsy na 100 '/,
Potem tylko problem będzie.
Jeżeli zgonisz rodzinkę na weze to karm.
Syta lub syrop w słoiku bezposrednio na płótno.

Jeżeli Ci się nie spieszy to poczekaj kilka dni z przekładaniem. Bedziesz mogła ocenić czy rodzina jest zintegrowana i czy matka czerwi.
Nikt Ci potem nie wmówi że zamordowałas matkę czy coś. 

Powodzenia Uśmiech

Dzięki , to trochę lepiej to wygląda. Czyli ramki apipolu nie muszą być jakoś idealnie wpasowane do ula.?
Sytę podać w jakich proporcjach 1:1 czy rzadszą?
Słoik na płótno, zeby przesiąkało przez płótno czy na ramki i słoik okryć płótnem?

Syta gesta,ma dać pszczołą kopa do budowy . Ja daję słoiki na płótno, możesz trochę polać,bo chwilę  im zajmuje za pierwszym razem zanim odnajdą słoik.

Ramki apipol wyglądają tak:

[attachment=1299]

Z ilu ramek z węza zmontować im właściwe gniazdo? Na razie przygotowałam po dwie - wystarczy czy dodać im jeszcze?

Napisałem arcy długą radę..a potem poszedłem po metrówke i zaoszczedziłem twoim pszczołą conajmniej miesiąc tyrki.
Dwie ramki apipol do prawie 1 WZ po złozeniu dwóch wyszedł mi 1cm różnicy.
Zamiast sie bawić, zgon pszczoły,wąsy obciachaj i złącz je po dwie .(bokiem)
W ten sposób wszystko masz w gnieździe dajesz węze i te połaczone wycofujesz po woli do konca sezonu .

to sie jeszcze dopytam, bo faktycznie 2 dają prawie 1WZ ale chciałam zaoszczędzić obcinania wąsów. Jak będę piłką przy tym machać to czerw nie wyleci ?

Zapytaj się sprzedawcy czy ramki z  plastiku czy całe z drewna.
Jak z plastikowym boczkami to dobrze by było listewki połączyć przed cięciem. Np zszyfkami,te plastikowe boczki są dosyć kruche więc najlepiej jakiś malutkie wkręty. Na gwoździe nie ma szans rozlecą się. 
Najlepiej ciąć czymś szybko obrotowym,ostatecznie brzeszczotem. Duże żeby bym odradzał .
W płaszczyznie góra- dół masz tylko 0,5cm luzu więc albo takie wąsy albo coś z boku.

a co z pszczołami w tym czasie: zgarnąć je już do mojego ula np. na 2 węzy i w domu bawić się szybko ramkami i donosić, czy inaczej? dzisiaj wtapiałam węzę - zapach cudny. Jeżeli z uli będzie jeszcze X razy mocniejszy to dla niego samego warto mieć pszczoły Uśmiech

Po kolei.
Praca wieczorem po zachodzie słońca.
Jeżeli pszczoły przywiezione w dzień to do piwnicy ostatecznie w cień i woda.
- otwierasz  pudło,dymek plus woda z psikawki (z mietą optymalnie)dwie ramki z odkładu wstawiasz do ula plus wezą. Z reszty ramek zrzucasz pszczoły w ul,omiatasz. Pudłem pukasz o ul nad gniazdem.zamykasz.jeżeli w pudle są jeszcze pszczoły opierasz o ul jak najbliżej wylotka (przejdą same)
Resztę ramek (już bez pszczół kładziesz na czymś stabilnym na pasiece i ciach ciach.
Połączone ramki wstawiasz do ula
Wyjmujesz te dwie (pewnie cała rodzina się pod nimi uwiesi) łączysz ramki i gotowe.
Weź poprawkę na czas pierwszy ul zajmie Ci z 2godziny każdy nastepny krócej.

Skoro używasz płótno to możesz też pozszywac ramki dolnymi listewkami do siebie bez obcinania wąsów i tak je wstawić . Najwyżej będziesz miała trochę zabudowy dzikiej na górze i dole.masz pojemny ul to jeżeli nawet przykleją do dna to porozsuwasz ramki i odetniesz.
 Ta opcja wydaje mi sie najbardziej optymalna i dla Ciebie i pszczół. 

Bardzo dziękuję. W ten sposób to damy radę Oczko Będziemy w nocy ( w środku ) więc bladym świtem je ogarnę - z resztą może i tak już świtać jak dotrzemy do domu Uśmiech . I chyba zostawię z tymi wąsami, nie będą na razie przeszkadzać.

Proponuję docisnąć czymś płótno z góry miedzy ramkami.ograniczy to dziką zabudowę.
Na dole pewnie pociągną w trutnie.

Może jakaś foto relacja ?

Powodzenia.

Edit mi na fonie nie działa.
Daj im odpocząć, po podróży bedą bardzo złe i wzburzone.
I jeżeli miałaś oczyszczaną klimatyzację w ciągu ostatniego miesiąca(dają jakiś srodek wszystko bujcz,znajomy zamordował tak całą partię matek,to bez klimy tylko okna.

Będa jechać na pace odkrytej - na pick-up'ie. Czyli zostawić je na dzień i wieczorem przepakować czy w południe jak będą latać po pożytek - właśnie dzisiaj lipy kwiatami strzeliły u nas. Fotorelacja to nie wiem, chyba że moi faceci dadzą się skusić albo zostanę z nimi sama wtedy już gorzej ale coś postaram się chociaż jednego. Uśmiech