FORUM WOLNE PSZCZOŁY
Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - Wersja do druku

+- FORUM WOLNE PSZCZOŁY (http://forum.wolnepszczoly.org)
+-- Dział: Pasieka (http://forum.wolnepszczoly.org/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Prace w sezonie (http://forum.wolnepszczoly.org/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Wątek: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 (/showthread.php?tid=1233)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32

RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - bonluk - 31.10.2017

no i pierwszy mrozik dzisiaj ... ładnie się robi.

RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - flamenco108 - 31.10.2017

(31.10.2017, 08:42)bonluk napisał(a): no i pierwszy mrozik dzisiaj ... ładnie się robi.

Coraz głębiej w melancholię... Ale w listopadzie u mnie jeszcze będą dni lotne. Co najmniej w sensie latania do klo Oczko

RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - MN - 31.10.2017

(31.10.2017, 08:42)bonluk napisał(a): no i pierwszy mrozik dzisiaj ... ładnie się robi.

U mnie również. Pierwsze szyb skrobanko... Wczoraj liznęło tylko dachy, dzisiaj już doszło do ziemi.

RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - emzarek - 31.10.2017

(31.10.2017, 10:15)MN napisał(a):

U mnie również. Pierwsze szyb skrobanko... Wczoraj liznęło tylko dachy, dzisiaj już doszło do ziemi.
Jak to dobrze, że mam auto u blacharza i muszę jeździć komunikacją miejską. Żadnego szyb skrobania Uśmiech

RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - Adam1969 - 04.11.2017

U mnie dziś loty we wszystkich rodzinach. Latały z różną intensywnością. Niektóre targały sporo pyłku, kolor - bladożółty i oliwkowy. Ciekawe co to jeszcze pyli?

RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - Bączek - 05.11.2017

U mnie w jednym ulu znów przegra. Pszczoły latają i zbierają żółty pyłek. Ale to chyba tylko dwa dni takie ciepłe, a potem zima Smutny

Ocieplam wielkopolskie, choć to pewnie nie jest przyjęte wśród braci pszczelarskiej. Kupiłam obrzynki tartaczne do palenia w kominku i te lepsze wykorzystuję do ocieplenia. Do środka trociny. Na wiosnę to rozbiorę, albo i nie rozbiorę, nie wiem jeszcze Uśmiech

W każdym razie pszczoły żyją. Oby do wiosny.

RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - Popszczelony - 06.11.2017

Od soboty koło południa co dzień oblot, wszystkie są. Temperatura do 18 C. W szklanym ulu wielkie poruszenia bo coś (ktoś) zrzucił "okiennicę" i świeciło pszczołom słoneczko za mocno. Trwa weekendowa produkcja uli.

RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - flamenco108 - 06.11.2017

(06.11.2017, 10:57)Popszczelony napisał(a): Trwa weekendowa produkcja uli.

A ja odebrałem w sobotę dechy na 33 korpusy, ale żeby to skręcać, to ciągle nie mogę się zmobilizować...

RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - bonluk - 06.11.2017

U mnie też latają... ale nie wszystkie. Linie ciemne siedzą i mają w nosie obloty. Latają żółtki i Macedonkii.
Ostatnio miałem czas i zwiedzilem okolice w pobliżu dwóch pasieki. Okazało się że jedna będzie miała około 5 ha rzepaku w 6 kawałkach a druga ze 4 ha w 3 kawałkach.
U nas nigdy nikt nie sial rzepaku a tu nagle od 2016 zaczynają coraz częściej. Odkryłem też około 2 ha ugoru wierzbowego... rok temu był ale mały. Teraz wierzby urosły i będzie pyłek wiosną.

RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - kubi - 06.11.2017

U mnie też loty ale zastanawiam się co to za dziwne ubarwienie (przebarwienie) niektóre pszczoły noszą na plecach..
W pierwszej chwili wyglądało jakby coś im pleśniało na grzbiecie..
Na zdjęciach widać jednak że kolor jest podobny albo i taki sam jak pyłku na obnóżach.
Nie przypominam sobie żebym coś takiego widział w sezonie albo w tedy nie zwróciłem na to uwagi.
Jest powód do martwienia się?

RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - Jacuch - 06.11.2017

Idź lepiej zobacz co ci tam kwitnie że aż tak się w pyłku tarzają Oczko
A i poduszki czy co tam masz bym proponował narazie wyjąć bo ci się matki rozczerwią a z tak póznych pszczół i tak nic nie będzie.

RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - kubi - 06.11.2017

(06.11.2017, 22:43)Jacuch napisał(a): Idź lepiej zobacz co ci tam kwitnie że aż tak się w pyłku tarzają Oczko
A i poduszki czy co tam masz bym proponował narazie wyjąć bo ci się matki rozczerwią a z tak póznych pszczół i tak nic nie będzie.

Hehe. Czyli jednak strach początkującego Oczko 
Pewnie jakiś poplon gdzieś zasiany kwitnie.
Podziękował.

RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - bonluk - 24.11.2017

No dzisiaj i wczoraj ladnie sie oblatuja rodzinki.
Może to już ostatnie obloty przed zimą?

RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - Krzyżak - 24.11.2017

U mnie tyż dziś frywają.

RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - Akam - 24.11.2017

U mnie od 2 tygodni nie wystawiły nosów z uli.

RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - Adam1969 - 02.12.2017

Dziś przy 3 stopniach na plusie mam po kilkanaście padłych pszczół przed ulami na śniegu. To u tych rodzi które wydawały się silniejsze. Czy się martwić? Co o tym myślicie?

RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - flamenco108 - 02.12.2017

(02.12.2017, 08:37)Adam1969 napisał(a): Czy się martwić? Co o tym myślicie?

Nie martw się. To nic nie pomoże, a może zaszkodzić. Oczko

RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - Bączek - 02.12.2017

U mnie to samo. Wczoraj jak patrzyłam po południu leżały po dwie pszczoły przed każdym ulem. Dziś leży kilkanaście i to w dużej odległości od ula. Tak jakby chciały gdzieś lecieć. Może one są głodne i szukają jedzenia?. Może coś im trzeba do ula dać? Ratujcie chłopaki, bo zawału z tymi pszczołami dostanę Smutny

RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - Jacuch - 02.12.2017

Normalny proces,jest na plusie to stare pszczoły jeszcze wyłażą żeby dokonać żywota.
Potem będą się osypywac na dennice.
Pewnie macie śnieg i teraz to widzicie.
Ja mam od wszystkich świętych pszczoły w stodole i przed ulami leży po 10-50 truchełek.
Przy silniejszych wiecej.
Wiec nie karmić nie łazić i nie przeszkadzać.

Teraz dokarmianie by zrobiło wiecej złego niż dobrego.
Syropu i tak by nie wzięły, ciasto najwyżej.
Trzeba sobie w duchu samemu odpowiedzieć czy się  odpowiednio zostawiło czy zakarmiło.
Z poprawką że najwieksze spożycie będzie na wiosennym rozwoju.
Więc nie przeszkadzać i czekać do wiosny.

Akurat w tym sezonie się bujam z tym hends-of od wiosny takiej późniejszej bo nie mogłem tego połączyć jak narazie z ekspasywną gospodarką .czyli praktycznie dopiero po podziale rodzin i zmniejszeniu ilości mateczników ratunkowych w bezmatkach całkowite hands-of i bardzo mile jestem zaskoczony efektami, tym bardziej że nie wpłynęło to na ilość miodu ,natomiast bardzo pozytywnie  wpłynęło na stan rodzin .

RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - Borówka - 02.12.2017

O ciekawe

Na androidzie edycja mi nie dzała..
Chciałem tylko dodać że moje hends-of to brak ingerencji w gniazdo, natomiast to co ponad kratą to moje.

RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - Bączek - 02.12.2017

Nie pamiętam, ile syropu cukrowego wlałam do każdego ula, ale było tego sporo. Może wcześniej pszczoły też padały, ale teraz zauważyłam, bo jest śnieg. Otwarcie ula i podanie ciasta o tej porze roku mnie przeraża. Nie wiem, czy jak otworzę ul, to pszczoły nie wylecą i nie zginą. Chyba je zostawię w spokoju, z nadzieją, że to nie jest jednak głód.

RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - Bączek - 11.12.2017

(02.12.2017, 12:39)Bączek napisał(a): U mnie to samo. Wczoraj jak patrzyłam po południu leżały po dwie pszczoły przed każdym ulem. Dziś leży kilkanaście i to w dużej odległości od ula. Tak jakby chciały gdzieś lecieć. Może one są głodne i szukają jedzenia?. Może coś im trzeba do ula dać? Ratujcie chłopaki, bo zawału z tymi pszczołami dostanę Smutny

Powiedział mi znajomy pszczelarz, że w chwilach dobrej pogody pszczoły zabierają się za sprzątanie i wywalają nieżywe siostrzyczki z ula. Stąd jak się pojawiło słońce, pszczół nieżywych na zewnątrz przybyło.

Trzymam się tej wersji Uśmiech

RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - Borówka - 12.12.2017

7 stopni o 6 rano. Jak przywali Slonce to i moze obloty sie wydarza w niektoruch ulach. Ma byc ok. 11 w dzien

RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - bonluk - 12.12.2017

Ciepło jak na wiosnę... jak zaświeci słońce koło południa to kto wie... jak będą chmury to pszczoły zostaną w ulach

RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - flamenco108 - 12.12.2017

No i przez to pszczelarstwo zimy teraz stały się strasznie długie Smutny

RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - Borówka - 12.12.2017

godzina 11:45, 8 stopni, wyszło Słońce, około połowa rodzin się właśnie oblatuje

RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - kubi - 12.12.2017

(12.12.2017, 11:48)Borówka napisał(a): godzina 11:45, 8 stopni, wyszło Słońce, około połowa rodzin się właśnie oblatuje

Ciężko się czyta takie wpisy będąc daleko od swoich pszczółek.. Podejrzany

RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - Adam1969 - 18.12.2017

Dziś przystawiałem ucho do ścianek uli. Na jednym pasieczysku wszystkie 7 rodzin pięknie szumi. Na drugim pasieczysku w 3 ulach ładnie szumią, w czwartym jakby niemrawo, ale coś tam słychać. W piątym chyba głucho.... kurde - kiedy ta wiosna będzie Uśmiech