FORUM WOLNE PSZCZOŁY
Aplikacja dla pszczelarzy - Wersja do druku

+- FORUM WOLNE PSZCZOŁY (http://forum.wolnepszczoly.org)
+-- Dział: Inne (http://forum.wolnepszczoly.org/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Projekty, akcje, wydarzenia (http://forum.wolnepszczoly.org/forumdisplay.php?fid=18)
+--- Wątek: Aplikacja dla pszczelarzy (/showthread.php?tid=1483)

Aplikacja dla pszczelarzy - Bartek_ziBees - 28.03.2018

Hej,

chcę zaprezentować wam ziBees. Bezpłatną aplikację na telefon, która wykorzystuje sztuczną inteligencję by usprawnić proces zarządzania pasieką. 

Poprzez analizę zdjęcia ramki pszczelej wykrywamy ilość pszczół na zdjęciu oraz ilość pszczół posiadających warrozę. W przyszłości chcemy wykrywać inne istotne dla pszczelarzy zjawiska występujące na ramce pszczelej.

Chcemy poznać waszą opinię na temat aplikacji. Wasze zaangażowanie może przyczynić się do wprowadzenia przez nas w przyszłości nowych funkcjonalności. Dlatego też w kwietniu startujemy z zamkniętymi beta testami, w ramach których chcemy testować aplikację i zbierać zdjęcia ramek pszczelich, w celu ciągłego usprawniania algorytmu. 

Na beta testy możecie się zapisać poprzez naszą stronę http://www.zibees.co/pl albo bezpośrednio poprzez link: http://www.smartsurvey.co.uk/s/ankieta/ 

RE: Aplikacja dla pszczelarzy - jasisz - 29.03.2018

Trzymam kciuki! Sam się nad tym zastanawiałem... Jeżeli idziecie w tym kierunku, to proponuję też funkcję, która po cechach skrzydeł określałaby przynależność do ras pszczół.

RE: Aplikacja dla pszczelarzy - michal79 - 29.03.2018

Liczenie warrozy ze zdjęcia może i brzmi atrakcyjnie, ale jest niemiarodajne jako ocena porażenia. Jest tylko jedno pewne miejsce, które warroza musi odwiedzić i jest to czerw zakryty. Liczenie na dennicach, czy pszczołach niezbyt pomoże (ewentualnie osyp zimowy, to jeszcze jeszcze).
Z pomysłów na funkcje aplikacji podoba mi się analiza skrzydełek, analiza ramki (jakość czerwienia). Pomyślałem jeszcze o analizie spektrum głosu wydawanego przez rodzinę - są podobno dobrym wskaźnikiem kondycji - Kubii pomóż ? Oczko - głodne, bez matki itp. zwłaszcza w zimowli.

RE: Aplikacja dla pszczelarzy - Bartek_ziBees - 29.03.2018

Hej,

dzięki za cenne uwagi. Post był dosyć krótki i miał na celu zainteresować projektem. W celu wskazania bardziej miarodajnych informacji co do porażenia warrozą to mamy w planach przeprowadzenie badań wraz z jedną z uczelni w Polsce. W ramach badań chcemy porównać wyniki osiągane poprzez analizę zdjęcia z innymi metodami diagnostycznymi i opracować algorytm, który będzie wskazywał skalę porażenia.

RE: Aplikacja dla pszczelarzy - bonluk - 29.03.2018

Ale co daje skala porażenia w kontekście PN, TF itp.
Aplikacja dla komercyjnych leczonych pasiek może coś pomoże ale słabo oceniam wyciąganie wniosków na podstawie zdjęcia z pszczolami i warroza w odniesieniu do całości rodziny pszczelej.

RE: Aplikacja dla pszczelarzy - Krzyżak - 29.03.2018

(28.03.2018, 11:29)Bartek_ziBees napisał(a): Poprzez analizę zdjęcia ramki pszczelej wykrywamy ilość pszczół na zdjęciu oraz ilość pszczół posiadających warrozę.

Rozumiem, że można policzyć ilość osobników Varroa na zdjęciu ale jak ma być zrealizowane druga część czyli "ilość pszczół posiadających warrozę" ?

RE: Aplikacja dla pszczelarzy - kosz85 - 29.03.2018

Czepiacie się Duży uśmiech
Jeśli mocki ze strony głównej oddają choć w połowie działanie aplikacji i nie są jedynie fantazją UX'owców, to chłopaki i tak zrobili już niezłą robotę. Miałem nieprzyjemność realizować kilka projektów na urządzenia mobilne - nic przyjemnego. A plany mają ambitne Uśmiech
Ciekawi mnie czy analiza ramki jest po stronie urządzenia czy w chmurze, bo nie przy każdej pasiece jest wystarczająco dobry zasięg internetu. Przydałby się również rejestr uli, czyli tak naprawdę aplikacja do zarządzania pasieką, żeby porównywać sobie wyniki historyczne. Temat szeroki, chociaż obecna funkcjonalność raczej jako ciekawostka, szczególnie to zliczanie warrozy Oczko Natomiast docelowo sieć neuronowa może wyłapać pewne cechy z obrazu ramek pszczelich i rodziny, których nie wyłapie pszczelarz, wskazując np na duże prawdopodobieństwo przyszłego załamania rodziny, lub wskazując problem nosemy czy zgnilca. Tylko baza przykładów do uczenia sieci musi być odpowiednio bogata.
Jeszcze kilka feature'ów i apka może stać się ciekawa, a może nawet pomocna Oczko Aczkolwiek ja nie lubię korzystać z telefonu przy pszczołach, zawsze uwalę telefon miodem albo propolisem, przydałby się tryb rozpoznawania mowy, żeby nie trzeba było mazać paluchem ekranu.

RE: Aplikacja dla pszczelarzy - jasisz - 29.03.2018

(29.03.2018, 12:25)kosz85 napisał(a): Aczkolwiek ja nie lubię korzystać z telefonu przy pszczołach, zawsze uwalę telefon miodem albo propolisem, przydałby się tryb rozpoznawania mowy, żeby nie trzeba było mazać paluchem ekranu.

To też chciałem napisać Oczko Żeby był tryb obsługi uwzględniający to, że czasem do niektórych uli potrzebuję skórzanych rękawic!

RE: Aplikacja dla pszczelarzy - Bartek_ziBees - 30.03.2018

Wielkie dzięki za dyskusję!

Cytat:Ciekawi mnie czy analiza ramki jest po stronie urządzenia czy w chmurze, bo nie przy każdej pasiece jest wystarczająco dobry zasięg internetu.

Do wykonania analizy będzie niezbędne połaczenie z internetem. Będziesz mógł jednak robić kolejne zdjęcia i inspekcje a analiza zostanie dokonana jak będziesz miał połączenie.

Cytat:Przydałby się również rejestr uli, czyli tak naprawdę aplikacja do zarządzania pasieką, żeby porównywać sobie wyniki historyczne.

Dokładnie w tym kierunku zmierzamy Uśmiech

Cytat:chociaż obecna funkcjonalność raczej jako ciekawostka, szczególnie to zliczanie warrozy

W tym miejscu chciałbym was zapytać dlaczego waszym zdaniem wykrywanie warrozy miałoby być jedynie ciekawostką a nie faktycznie czymś co uznajecie za bardzo pomocne? Czy istotne jest dla was obserwowanie potencjalnego wzrostu porażenia warrozą aby podjąć konkretne działania? Czy też bez względu na skalę występowania warrozy dokonujecie leczenia np apiwarolem, kwasem szczawiowym, etc?

RE: Aplikacja dla pszczelarzy - kosz85 - 30.03.2018

(30.03.2018, 09:31)Bartek_ziBees napisał(a):
Cytat:Ciekawi mnie czy analiza ramki jest po stronie urządzenia czy w chmurze, bo nie przy każdej pasiece jest wystarczająco dobry zasięg internetu.

Do wykonania analizy będzie niezbędne połaczenie z internetem. Będziesz mógł jednak robić kolejne zdjęcia i inspekcje a analiza zostanie dokonana jak będziesz miał połączenie.

Jeśli będą przypisywane do ula, to w sumie rozwiązuje problem, ale to również oznacza, że apka docelowo będzie abonamentowa? Bo raczej nikt za darmo serwerów nie użycza.
Chociaż znowu wracanie ponownie do ula po podjęciu decyzji przez algorytm po jakimś tam czasie może być słabym user experience Oczko Szczególnie jak jestem na pasiece tylko raz na jakiś dłuższy czas. 

(30.03.2018, 09:31)Bartek_ziBees napisał(a):
Cytat:chociaż obecna funkcjonalność raczej jako ciekawostka, szczególnie to zliczanie warrozy
W tym miejscu chciałbym was zapytać dlaczego waszym zdaniem wykrywanie warrozy miałoby być jedynie ciekawostką a nie faktycznie czymś co uznajecie za bardzo pomocne? Czy istotne jest dla was obserwowanie potencjalnego wzrostu porażenia warrozą aby podjąć konkretne działania? Czy też bez względu na skalę występowania warrozy dokonujecie leczenia np apiwarolem, kwasem szczawiowym, etc?

Zacznę od końca Uśmiech
Jesteś na forum Stowarzyszenia Pszczelarstwa Naturalnego "Wolne Pszczoły", duża część z nas nie leczy zupełnie w myśl zasady "co pszczół nie zabije to je wzmocni (jako gatunek)". A część leczy jedynie interwencyjnie. Stąd jakakolwiek ocena porażenia, często mija się z celem, ale kilka osób (w tym mnie), taka funkcja mogłaby zainteresować.

Wykrywanie warrozy na zdjęciach nie do końca mnie nie przekonuje. Warroza potrafi siedzieć zarówno od spodniej strony pszczoły jak i kompletnie ukryta pomiędzy segmentami odwłoka. Sam byłem zdziwiony kiedy z 5 pozornie czystych pszczół zamkniętych w klateczce wysyłkowej, posypała się warroza. A przyglądałem im się dokładnie, warroza posypała się dopiero po śmierci tych kilku pszczół. Do tego wynik będzie średnio różny zależnie od pory roku i ramki którą sfotografujemy (statystycznie więcej warrozy jest na karmicielkach). To trochę jak z liczeniem naturalnego osypu warrozy na wkładce, mamy jakąś liczbę, ale nie jesteśmy w stanie jej do niczego porównać. Taki wynik ze zdjęcia, może nas jedynie ostrzec przed wyjątkowo dużym porażeniem i można go traktować jedynie jako pozytywnie dyskryminujący sygnał alarmowy, bo w przypadku negatywnego wyniku (małej liczbie wykrytej warrozy), tak naprawdę o niczym nam nie mówi. Nasza warroza może być bowiem w dużej części ukryta w czerwiu lub pomiędzy segmentami odwłoka. Znowu wykrycie tak dużego porażenia może okazać się zwyczajnie zbyt późnym sygnałem by dało się sensownie zareagować (w przypadku osób które praktykują interwencje w takich przypadkach).
Niemniej, takie badanie, mogłoby wskazać części z nas, które rodziny należałoby odizolować aby nie doprowadzać do szeroko dyskutowanego (i poniekąd kontrowersyjnego) zjawiska Mite-Bomb.

Nie wiem czy nie ciekawsza byłaby ocena składu ramek (miód, czerw, pierzga, puste), czy ilości pszczół porażonych DWV, liczby młodych pszczół, lub tak jak zaproponowano już wcześniej analiza dźwięku rodziny (są już takie aplikacje), bądź jakaś ocena stanu i cech behawioralnych rodziny na podstawie krótkiego video.

RE: Aplikacja dla pszczelarzy - bonluk - 30.03.2018

Ja może napiszę z perspektywy pszczelarza który by leczył i chciał mieć pszczoły na odpowiednim poziomie produkcyjnym bo mówić na to zdrowe pszczoły jest dużym nadużyciem.
Gdybym miała 30-60 rodzin ni pierona nie zastanawiałbym się nad aplikacją i pstrykaniem sobie zdjęć ramka po ramce w rodzinie. Przyjąłbym schemat leczenia oparty o własne doświadczenie i znajomość bazy pożytkowej. Zaoszczędziłoby mi to sporo czasu w porównaniu z obsługą programu i kierowania się jego wskazówkami.

RE: Aplikacja dla pszczelarzy - Bartek_ziBees - 03.04.2018

Hej,

Cytat:Gdybym miała 30-60 rodzin ni pierona nie zastanawiałbym się nad aplikacją i pstrykaniem sobie zdjęć ramka po ramce w rodzinie. Przyjąłbym schemat leczenia oparty o własne doświadczenie i znajomość bazy pożytkowej. Zaoszczędziłoby mi to sporo czasu w porównaniu z obsługą programu i kierowania się jego wskazówkami.

Sposób robienia zdjęć (ile ramek i uli) chcemy pozostawić w rękach pszczelarza. Oczywiście liczba pszczół powinna być rezprezentatywna aby wnioski wyciągane na podstawie dokonanej analizy były miarodajne.

A czy mógłbyś podzielić się tym w jaki sposób do tej pory dokonujesz diagnozy?

Pytam ponieważ z naszych prac wychodzi, iż dobrze działający mechanizm (nauczony na dużej ilości danych) sprawniej niż ludzkie oko wykrywa elementy znajdujące się na zdjęciu.

Docelowo chcemy aby poprzez zrobienie zdjęcia ramki/ramek jednoczesnie wykrywane byłoby wiele elementów. Jakie waszym zdaniem elementy byłyby dla was istotne i pomogły podejmować konkretne działania?

Analiza zapisu wideo też stanowiłaby spore wyzwanie i pojawiłyby się pewne problemy. Nie wykluczamy jednak, iż byłby to kierunek, w którym moglibyśmy pójść. W tym celu chcemy zebrać jak najwięcej informacji od was. Co się wam najbardziej przyda. Potem trzeba to ocenić pod kątem technologicznym i biznesowym.

RE: Aplikacja dla pszczelarzy - bonluk - 03.04.2018

Nie diagnozuje bo uważam że nie ma to znaczenia przy pszczolach bez leczenia.

RE: Aplikacja dla pszczelarzy - Czarek - 03.04.2018

Przeglądanie ramek (rozbieranie gniazda) szkodzi rodzinie pszczelej i jest praktykowane najczęściej przez mikro pszczelarzy - hobbystów. Do nich ta aplikacja trafi z pewnością.
Normalni pszczelarze którzy operują korpusami, nie będą raczej chcieli, jak napisał bonluk, robić fotosesji każdej ramce, niezależnie od intencji względem warroa.

RE: Aplikacja dla pszczelarzy - Jacuch - 03.04.2018

Niektórzy z nas przekroczyli już dawno ,smiertelny '
poziom waroa w rodzinach to może i warto liczyć na złość tym co nie leczyć nie chcą.

RE: Aplikacja dla pszczelarzy - m.kowalski - 03.04.2018

Ok.
Robie zdjecia.
Licze.
Wyszło ze mam na ilosci pszczoły x warrozy ilość y.
Pytanie : ile mam warrozy w ulu.

RE: Aplikacja dla pszczelarzy - kosz85 - 03.04.2018

(03.04.2018, 15:15)m.kowalski napisał(a): Ok.
Robie zdjecia.
Licze.
Wyszło ze mam na ilosci pszczoły x warrozy ilość y.
Pytanie : ile mam warrozy w ulu.

Odp. W ulu masz warrozy ilość z Uśmiech
A tak serio, to należałoby podać liczność rodziny, porę roku i resztę oszacować metodami statystycznymi.

Tak sobie rozmyślam i nie wiem czy z punktu widzenia ziBees i nie ciekawsze byłoby liczenie osypu na wkładkach dennicowych ze zdjęcia.

Tak fajnie nie jest.
Warrozy mam dokladnie - ???.
Zadna statystyka, wzory i inne duperszwiki nie pomoga.
Jak obecnie wyglada stosunek warrozy na pszczole do warrozy na czerwiu nikt nie wie.

RE: Aplikacja dla pszczelarzy - kosz85 - 03.04.2018

(03.04.2018, 17:01)m.kowalski napisał(a): Tak fajnie nie jest.
Warrozy mam dokladnie - ???.
Zadna statystyka, wzory i inne duperszwiki nie pomoga.
Jak obecnie wyglada stosunek  warrozy na pszczole do warrozy na czerwiu nikt nie wie.

To wystarczy zbadać, robisz taką fotkę, zapisujesz wynik, a potem płuczesz całą rodzinę w alkoholu Język i tworzysz odpowiedni model. Tak działa statystyka.

Ja bym odymił, ale jesli naturalniej jest topic w spirolu.... no co kto lubi :-D

Populacje warrozy nie sa na tyle powtarzalne zeby to zdalo egzamin.

RE: Aplikacja dla pszczelarzy - Bartek_ziBees - 05.04.2018

Hej,

dziękuję wam za komentarze.

@m.kowalski - tak jak wskazałem chcemy wykorzystać obecne metody diagnostyczne i porównać ich wyniki z wynikami uzyskanymi z aplikacji.

@kosz85 - bardzo dziękuję za Twój udział w dyskusji i ciekawe pomysły.

RE: Aplikacja dla pszczelarzy - kubi - 08.04.2018

(29.03.2018, 09:57)michal79 napisał(a): Liczenie warrozy ze zdjęcia może i brzmi atrakcyjnie, ale jest niemiarodajne jako ocena porażenia. Jest tylko jedno pewne miejsce, które warroza musi odwiedzić i jest to czerw zakryty. Liczenie na dennicach, czy pszczołach niezbyt pomoże (ewentualnie osyp zimowy, to jeszcze jeszcze).
Z pomysłów na funkcje aplikacji podoba mi się analiza skrzydełek, analiza ramki (jakość czerwienia). Pomyślałem jeszcze o analizie spektrum głosu wydawanego przez rodzinę - są podobno dobrym wskaźnikiem kondycji - Kubii pomóż ? Oczko - głodne, bez matki itp. zwłaszcza w zimowli.

RE: Aplikacja dla pszczelarzy - michal79 - 09.04.2018

O to to, dzięki ! Oczko