FORUM WOLNE PSZCZOŁY
Ziołomiody - Wersja do druku

+- FORUM WOLNE PSZCZOŁY (http://forum.wolnepszczoly.org)
+-- Dział: Pasieka (http://forum.wolnepszczoly.org/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Produkty z ula (http://forum.wolnepszczoly.org/forumdisplay.php?fid=27)
+--- Wątek: Ziołomiody (/showthread.php?tid=1508)

Ziołomiody - Jkeieji92 - 19.04.2018

Witam czy słyszeliście coś o ziołomiodach?
Jestem ciekawy czy ktoś z was skorzystał?

RE: Ziołomiody - Borówka - 19.04.2018

Chyba robot co nie? 3 posty na to wskazują.

RE: Ziołomiody - michal79 - 19.04.2018

A ja obstawiam autentyka. Każdy kiedyś miał 3 posty Oczko

Przejrzyj te 3 posty wpierw.

RE: Ziołomiody - Jacuch - 19.04.2018

Ziołomiody bardzo smaczna żecz.
Szkoda że pzp tak usilnie z nimi walczył że sprzedaż jest nie legalna. Gdyby można je było sprzedawać to prawdopodobnie było by wiecej rodzin pszczelich (czytać zapylaczy) bo pszczelarstwo było by bardziej opłacalne.
Dla pszczół też przerób ziołomiodów ma pozytywny wpływ. Można "pędzić rodziny w okresie bezpozytkowym ,tudzież produkują duże ilości enzymów które mają na pszczoły zdrowotny wpływ (były badania na ten temat.ale nie pamietam przez kogo to nie przytoczę. )
Osobiście jeżeli miał bym leczyć to własnie ziołami i podawanymi w ten sposób.

W tym sezonie przymierzam się do ziołomiodu rumiankowego ,na wymianę za inne produkty.

Jakto nielegalne?

RE: Ziołomiody - Jacuch - 19.04.2018

A zmieniło się coś? W sumie to podałem info z przed czterech czy pięciu lat.
Jak nie aktualne to przepraszam.
Wtedy ziołomiody nie kwalfikowały się do sprzedaży bezpośredniej przez pszczelarzy.

RE: Ziołomiody - Jkeieji92 - 20.04.2018

Nie żaden robot, po prostu dopiero wgryzam się w temat i nie za często piszę na forach może dla tego się tak wydaje. Jeżeli chodzi o ziołomiody bo widziałem ostatnio w sklepie więc chyba są legalne i pytam bo chciałem spróbować czy faktycznie jest to lecznicze.

RE: Ziołomiody - flamenco108 - 20.04.2018

(20.04.2018, 13:47)Jkeieji92 napisał(a): Nie żaden robot, 

W takim razie zapraszamy do działu "Przedstaw się"

RE: Ziołomiody - Jacuch - 20.04.2018

Chyba do tematu "przedstaw się " który znajduje sie w dziale "twój pomysł na pasiekę " Oczko

Jk. Są zdrowotne,po lekarstwo to do apteki.
A o legalności pisałem z perspektywy producenta produktów rolnych,bo pod takie produkty podchodzi miód i inne ulowe. I sprzedaży bezpośredniej.
Ziołomiód który widziałeś pewnie był wyprodukowany przez dużą firmę, która zapłaciła odpowiedni podatek.
My tym podatkom nie podlegamy,ale mamy pewne ograniczenia tego co możemy sprzedawać, ogólnie ziołomiód zawiera cukier i to go kwalifikuje pod przetwórstwo.

RE: Ziołomiody - michal79 - 20.04.2018

Trafiłem na coś takiego, obowiązuje od 1 sycznia 2017r:
----
Musi być też zachowana zasada, iż ilość produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, użytych do produkcji danego produktu stanowi co najmniej 50% tego produktu, z wyłączeniem wody.
----
Sprzedaż musi odbywać się wyłącznie w miejscach, w których produkty te zostały wytworzone lub przeznaczonych do prowadzenia handlu.
----

[http://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/pieniadze-i-prawo/co-jest-rolniczy-handel-detaliczny/]

RE: Ziołomiody - markus - 21.04.2018

Jak widzę panele pcv, "naśladujące" kamień czy drewno, to mnie krew zalewa.
Tym bardziej, kiedy czytam wyraz "ziołomidy". Ani to zioła, ani miody.
Takie "pędzenie" pszczół powinno być zakazane, to raz. A dwa, kto zbadał, jakie procesy chemiczne zachodzą, kiedy np sok z pokrzywy, czy nawet sama zmieżdżona pokrzywa, która jest badzo zdrowa, wrzucona do wiadra syropu cukrowego, który raczej do zdrowych nie należy, ponieważ cały proces produkcji cukru przez ostatnich dwadześcia lat uległ dużej zmianie, czy do innych zastepczych "pasz" dla pszczół ?

Użwyając terminów "zioła i pszczoły" które powszechnie kojarzą się ze zdrowiem, produkuje się...dalej nie będę kończył, bo aż mnie "korci", bym użył wyrazu na "g".

Produkt pod nazwą "ziołomiody", powinien być z cała stanowczością  bojkotowany przez brać pszczelarską, bym bardziej tą, której zależy nie tylko na dobru pszczół, ale i na jakości produktów produkowanych przez pszczoły, a tym samym, dobru konsumentów. 

Pozdrawiam - m.

RE: Ziołomiody - Borówka - 21.04.2018

Cytat:"Tym bardziej, kiedy czytam wyraz "ziołomidy". Ani to zioła, ani miody.
Takie "pędzenie" pszczół powinno być zakazane, to raz."

Zakazana to powinna być zakazofilia.

RE: Ziołomiody - pastaga - 22.04.2018

(21.04.2018, 23:27)Borówka napisał(a):
Cytat:"Tym bardziej, kiedy czytam wyraz "ziołomidy". Ani to zioła, ani miody.
Takie "pędzenie" pszczół powinno być zakazane, to raz."

Zakazana to powinna być zakazofilia.

Popieram zakaz zakazofili.

RE: Ziołomiody - Jkeieji92 - 23.04.2018

W końcu się zdecydowałem i zamówiłem dwa słoiki napiszę coś więcej jak dojdą. A jeżeli chodzi o produkcję to jak dokładnie to przebiega?

RE: Ziołomiody - Jacuch - 23.04.2018

Markus z grubsza opisał.
Ja na razie próbowałem z rumiankiem i czarcim żebrem (ostrożen polny) .
Robiłem wywar i mieszałem z cukrem  ,taką miksturę podaje się pszczołom.( większość dodatkowo się zakwasza)
Z ostem jest fajna sprawa bo wywar wychodzi czarny,a ziołomiód lekko szary i o cytrynowym smaku.natomias rumianek żółty i rumiankowy.
Chciałbym spróbować też z innych ziół np skrzypu polnego,ale nie mam takiej ilosci pszczół żeby to robić.