Pasieka Pasterki
Nikt nie polecił WZ to ja jako miłośnik napiszę, że opis Twojej pasieki idealnie mi pasuje pod przyjemnośc obsługi, estetyki oraz dobra pszczół ul Warszawski Zwykły ocieplony. Uśmiech
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
(07.11.2016, 17:47)Pasterka napisał(a): Zafiksowałam się na pszczoły chyba - śnią mi się po nocach.
Czy ul dadanta leżak na 18 ramek + 1/2 to jakiś sensowny wybór?

każdy wybór będzie na swój sposób sensowny. po prostu nauczysz się trochę innej gospodarki niż w stojaku. mi się wydaje, że taki 18 ramkowy dadant to przyjemna sprawa.

(07.11.2016, 18:00)Borówka napisał(a): Nikt nie polecił WZ to ja jako miłośnik napiszę, że opis Twojej pasieki idealnie mi pasuje pod przyjemnośc obsługi, estetyki oraz dobra pszczół ul Warszawski Zwykły ocieplony. Uśmiech

jak to nie polecił. ja poleciłem warszawiaki (ogólnie) Uśmiech
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
(07.11.2016, 17:47)Pasterka napisał(a): Zafiksowałam się na pszczoły chyba - śnią mi się po nocach.

moim zdaniem nie zbyt sensowny
Cytuj ten post
on chyba jest podobny trochę do warszawskiego - też leżak i szeroki. Różnią się one czymś zasadniczym oprócz np szerokością ramek? bo jako laik nie widzę różnic.
Cytuj ten post
(07.11.2016, 19:04)bonluk napisał(a):

a czemu?
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
(07.11.2016, 19:08)MrDrone napisał(a):

a czemu?

Bo to leżak ciemniaku Oczko
Cytuj ten post
(07.11.2016, 19:08)MrDrone napisał(a):

a czemu?

widziałeś Dadanta 18 ramkowego?

hehe... toz to stodoła... i jeszcze do tego nadstawka niby jak?

po co wlazic w taki ul... co innego kupić coś takiego z pszczołami a co innego kupic jako nowy ul 
Cytuj ten post
Jeśli miałabyś wybrać leżak to z ramką wysoką i wąską - taka jest bardziej zbliżona do naturalnego układu w dziupli. Dadant leżak ma ramkę szeroka i niską , więc pszczoły zimą nie mają za dużo nad głowami w kłębie i do wiosny mogą skonsumować wszystkie zapasy w gnieździe , a nie zostawisz im chyba na zimę nadstawki. Co innego w stojaku .
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
pisaliście, że im więcej pszczoły mają miejsca to dla nich lepiej więc wybrałam im największy metraż Uśmiech - czy coś pokręciłam?
Cytuj ten post
Powinnaś brać pod uwagę zimowlę - bo ona jest najważniejsza w sumie dla przeżywalności pszczół .
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
(07.11.2016, 19:20)Pasterka napisał(a): pisaliście, że im więcej pszczoły mają miejsca to dla nich lepiej więc wybrałam im największy metraż Uśmiech - czy coś pokręciłam?

We wszystkim trzeba mieć umiar Uśmiech
Cytuj ten post
(07.11.2016, 19:17)bonluk napisał(a):
(07.11.2016, 19:08)MrDrone napisał(a): a czemu?

widziałeś Dadanta 18 ramkowego?

hehe... toz to stodoła... i jeszcze do tego nadstawka niby jak?

po co wlazic w taki ul... co innego kupić coś takiego z pszczołami a co innego kupic jako nowy ul 

Nie widziałem dadanta 18 ramkowego, ale mam kilka WP 16 ramkowych, jeden 22 ramkowy i dwa 30 ramkowe (to jest dopiero stodoła!!! ma 2x2metry i z 2,5 metra wysokości - spora część tej stodoły to nie ul, tylko moja budka "apiterapeutyczna") Oczko
dadant to taka sama ramka powierzchniowo, więc umiem sobie wyobrazić kubaturę. Oczko 
Ja wolałbym WP niż dadant w tym układzie, ale jeżeli Pasterkę ciągnie w dadanty to nie widzę problemu. Ul jak ul. 

Modliszqa, jeżeli chodzi o wysokość ramki dadanta to jest ona zupełnie wystarczająca do zimowania. w dadantach 12 ramkowych to pszczoły i tak nie obejmują całej powierzchni tylko uwiązują się na iluś tam ramkach. Nie widzę problemu, żeby się uwiązały gdzie chcą w takim leżaku, skoro i tak 10 czy 12 ramek nie obejmą kłębem, a te standardy są powszechne.

Szymonie, wiem, że to leżak. toć przecież mówię, że fajny Oczko 
Cytuj ten post
(07.11.2016, 19:22)Krzyżak napisał(a):
(07.11.2016, 19:20)Pasterka napisał(a): pisaliście, że im więcej pszczoły mają miejsca to dla nich lepiej więc wybrałam im największy metraż Uśmiech - czy coś pokręciłam?
We wszystkim trzeba mieć umiar Uśmiech

Nic nie pokręciłaś. Nie słuchaj Krzyżaka, bo wejdziesz w LN 2/3 Oczko
Wybierz taki jaki w duszy gra.
w pełnych dadantach wg mnie pszczoły mogą bardzo dobrze zimować. 
Cytuj ten post
(07.11.2016, 19:19)Modliszqa napisał(a): Jeśli miałabyś wybrać leżak to z ramką wysoką i wąską - taka jest bardziej zbliżona do naturalnego układu w dziupli. Dadant leżak ma ramkę szeroka i niską , więc pszczoły zimą nie mają za dużo nad głowami w kłębie i do wiosny mogą skonsumować wszystkie zapasy w gnieździe  , a nie zostawisz im chyba na zimę nadstawki. Co innego w stojaku .

Jolu z całym szacunkiem opowiadasz bajki...
Cytuj ten post
(07.11.2016, 19:17)bonluk napisał(a): po co wlazic w taki ul... co innego kupić coś takiego z pszczołami a co innego kupic jako nowy ul 
Jeżeli miałaś na myśli >>te ule<<, to do ogródka w sam raz - kompletne, z ramkami, pszczołami, w kolorach maskujących, miód-malyna.

Jeżeli przekonał Cię Borówka, to bierz >>te ule<<. Albo jeszcze lepiej >>te<< - trochę dłubaniny, ale pięknie wypropolisowane, już z malunkami, więc ciapanina w farbach z głowy Oczko Ale warszawskich nie kupuj nowych - w Twoich okolicach, jak widzisz, możesz dostać używane za pół-darmo. Takie są nawet lepsze niż nówki. 
A jak pomajtasz ramkami, to i pomysł przyjdzie, które bardziej Ci pasują. Na razie nie ma co puszczać forsy.

A tak w ogóle to nie ma się co spieszyć. Podejrzewam, że ogłoszeń o ulach na sprzedaż (pełnych i pustych) będzie przybywać. Na zebraniu koła, na podstawie osypów Varroa, prorokują na najbliższą wiosnę żniwa dla producentów odkładów. Ech, jestem 5 lat w niedoczasie Oczko

Ja swoje pszczoły kupiłem z ogłoszenia >>TUTAJ<<. Im bliżej wiosny, tym pewnie ogłoszeń będzie więcej, kiedy ja je przeszukiwałem (luty), to było chyba ze sto. Inna giełda >>TUTAJ<<.
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
ot to właśnie... jak masz okazje to kupuj pszczoly z ulem a nie szukaj ula w danym typie z pszczołami... łap okazje na wiosne.
Cytuj ten post
(07.11.2016, 19:45)flamenco108 napisał(a):
(07.11.2016, 19:17)bonluk napisał(a): po co wlazic w taki ul... co innego kupić coś takiego z pszczołami a co innego kupic jako nowy ul 
Jeżeli miałaś na myśli >>te ule<<, to do ogródka w sam raz - kompletne, z ramkami, pszczołami, w kolorach maskujących, miód-malyna.

Te widziałam i się zastanawiałam nad nimi. Czy wrazie coś można je teraz kupić, przewieźć i niech śpią do wiosny już u mnie?
Ale jak one po chemikaliach jakiś?

Te stare piękne ale czasu na remonty i renowację nie mam. Remontuję dom i do renowacji mam pełno mebli i uli już mi się zwyczajni teraz nie chce. Może kiedyś później.
Cytuj ten post
(07.11.2016, 20:35)Pasterka napisał(a):
(07.11.2016, 19:45)flamenco108 napisał(a):

Te widziałam i się zastanawiałam nad nimi. Czy wrazie coś można je teraz kupić, przewieźć i niech śpią do wiosny już u mnie?
Ale jak one po chemikaliach jakiś?

Te stare piękne ale czasu na remonty i renowację nie mam. Remontuję dom i do renowacji mam pełno mebli i uli już mi się zwyczajni teraz nie chce. Może kiedyś później.

do wiosny się nie rusza już o tej porze, szkoda ich niepokoić. trzeba raczej kupić po oblotach - jak przeżyją... bo teraz to kot w worku. 
no chyba, że ktoś da jakąś cenę zupełnie minimalną to można na zasadzie ryzyka, bo po oblotach pszczoły najdroższe. Tylko z drugiej strony jak ktoś sprzeda za małe pieniądze to już można podejrzewać, że coś wie o tych pszczołach... Więc wg mnie lepiej dać więcej za żyjącą rodzinę niż kupić kupkę podmoru...

na chemię wpływu nie masz - chyba że masz jakieś pewne źródło (zakładam, że nie). nie wiesz kto, ile i czego daje.

co do renowacji - możesz postawić jakie są, a renowację zrobić za 3 - 4 lata. to nie zginie a nie rozpada się w przeciągu sezonu. One pewnie już mają po parędziesiąt lat. chyba że uraża to Twoje poczucie estetyki Oczko
Cytuj ten post
(07.11.2016, 20:46)MrDrone napisał(a): co do renowacji - możesz postawić jakie są, a renowację zrobić za 3 - 4 lata. to nie zginie a nie rozpada się w przeciągu sezonu. One pewnie już mają po parędziesiąt lat. chyba że uraża to Twoje poczucie estetyki Oczko

Nie uraża - u mnie większość rzeczy to starocie Uśmiech To chyba jednak wezmę nowe ule jeżeli te dadanty poszerzane nie są za wielkie i może samo z czegoś co tu lata się zagnieździ też Uśmiech
Cytuj ten post
(07.11.2016, 20:51)Pasterka napisał(a):
(07.11.2016, 20:46)MrDrone napisał(a): co do renowacji - możesz postawić jakie są, a renowację zrobić za 3 - 4 lata. to nie zginie a nie rozpada się w przeciągu sezonu. One pewnie już mają po parędziesiąt lat. chyba że uraża to Twoje poczucie estetyki Oczko

Nie uraża - u mnie większość rzeczy to starocie Uśmiech To chyba jednak wezmę nowe ule jeżeli te dadanty poszerzane nie są za wielkie i może samo z czegoś co tu lata się zagnieździ też Uśmiech

Według wielu wskazówek, poszlak pszczoły się czują lepiej w starych ulach drewnianych.
Stary to nie znaczy, ze się ma od razu rozpadać i remont wcale niekonieczny a remontem może być wbicie dodatkowych kilku gwoździ, wymiana jednej, dwóch desek, czy zrobienie nowej papy, blachy na daszek. kilka godzin maksymalnie roboty. Osobiście mam stare i nie narzekam. Nowe zrobiłem sam i trochę mnie brzydzą estetycznie bo się przyzwyczaiłem do starych. Oczko
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
(07.11.2016, 21:28)Borówka napisał(a): Nowe zrobiłem sam i trochę mnie brzydzą estetycznie bo się przyzwyczaiłem do starych. Oczko

Dobrze, że nie masz dzieci. Jeszcze by Ci nie wyszły i co wtedy Oczko
Cytuj ten post
Dobrze Panowie, więc jeżeli pszczołom nie będą przeszkadzać to wezmę 2 dadanty szerokie a jutro postaram się strzelić fotkę dwóch staruszków co u mnie stoją. Nie wiem co to za cuda ale chyba warszawskie. Może będą na odkłady albo na jakieś inne pszczele roszady.
Cytuj ten post
(07.11.2016, 21:54)Pasterka napisał(a): Dobrze Panowie, więc jeżeli pszczołom nie będą przeszkadzać to wezmę 2 dadanty szerokie a jutro postaram się strzelić fotkę dwóch staruszków co u mnie stoją. Nie wiem co to za cuda ale chyba warszawskie. Może będą na odkłady albo na jakieś inne pszczele roszady.

Czyli w końcu na co się zdecydowałaś?
Dadanty szerokie na 16 ramek? Chcesz je kupić nowe? Jestem ciekaw ile takie coś nowe kosztuje..?
Cytuj ten post
ja bym szedł w używki do amatorskiej pasieki - bo taniej i gotowe.
Jeżeli nowe to tylko jednościenne - o jakiejkolwiek kubaturze (nie dlatego, że "lepsze", bo tego nie wiem, tylko dlatego, że prostsze, szybsze, zdrowe, łatwe do wykonania itp)
Cytuj ten post
(08.11.2016, 09:06)MrDrone napisał(a): ja bym szedł w używki do amatorskiej pasieki - bo taniej i gotowe.
Jeżeli nowe to tylko jednościenne - o jakiejkolwiek kubaturze (nie dlatego, że "lepsze", bo tego nie wiem, tylko dlatego, że prostsze, szybsze, zdrowe, łatwe do wykonania itp)
Popieram. Na początek najtaniej. Bariera wejścia w pszczelarstwo i tak jest wysoka, o czym się przekonuję od miesięcy. Nie ma co tracić kasy, jak się jeszcze nie wie, na co.
Cytuj ten post
Przesyłam zdjęcia staruszków. Stały w ogródku dla ozdoby. Nie były używane od x-lat. Dostaliśmy od znajomego, który ma dużą pasiekę i przeszedł na styropiany.
Nadają się jeszcze na jakies ule pomocnicze? To warszawiaki? Żółty jest wyższy. 
[img][Obrazek: IMG3150jp_axeehpx.jpg][/img]
[img][Obrazek: IMG3154jp_axeehpe.jpg][/img]
[img][Obrazek: IMG3157jp_axeehhp.jpg][/img]
[img][Obrazek: IMG3158jp_axeehhx.jpg][/img]
Cytuj ten post
Piękne. To chyba Warszawiaki z wbudowaną nadstawką bo coś krótkie i widać dwa piętra.
Cytuj ten post
(08.11.2016, 09:36)Pasterka napisał(a): Nadają się jeszcze na jakies ule pomocnicze? To warszawiaki? Żółty jest wyższy. 

Zmierz odległość ścian pomiędzy wcięciami pod ramki/beleczki (na zdjęciu widzę beleczki): 
  - około 450mm = Dadant
  - około 310-320mm = Warszawski poszerzany
  - około 375mm = Wielkopolski
Mnie to wyglądają na stare wielkopolaki, nie ma tam żadnego elementu, do którego mógłbym ocznie zwymiarować, ale dwa piętra, pokrój bliżej kwadratowego...
Cytuj ten post
bardzo dobre! super Uśmiech
Cytuj ten post
(08.11.2016, 09:43)flamenco108 napisał(a): Zmierz odległość ścian pomiędzy wcięciami pod ramki/beleczki (na zdjęciu widzę beleczki): 
  - około 450mm = Dadant
  - około 310-320mm = Warszawski poszerzany
  - około 375mm = Wielkopolski
Mnie to wyglądają na stare wielkopolaki, nie ma tam żadnego elementu, do którego mógłbym ocznie zwymiarować, ale dwa piętra, pokrój bliżej kwadratowego...

mają około 370-380 wychodzi że to przedpotopowe wielkopolskie
Cytuj ten post