Pasieka Pasterki
Dobry patent z tym odsklepianiem klepką z gwoździami. Muszę przetrenować Uśmiech
Cytuj ten post
Witam wszystkich Uśmiech Z rocznym poślizgiem ale ule jednak dotarły. Coś nam się nie poukładało z pszczołami w tym roku - może i dobrze. Pogoda była taka jaka była - czyli mokro i zimno przez większość czasu, ze śniegiem do maja więc nie wiem czy małe rodzinki by sobie poradziły. Oby ten przyszły był lepszy Uśmiech

[Obrazek: IMG1455jp_qxhpsxe.jpg]
[Obrazek: IMG1457jp_qxhpsxn.jpg]
[Obrazek: IMG1459jp_qxhpsxx.jpg]
[Obrazek: IMG1461jp_qxhpsxr.jpg]
[Obrazek: IMG1465jp_qxhpsxw.jpg]
Cytuj ten post
Piękne ule....
Nogi od razu jakas mocna konserwacja i żeby nie stykaly się z gruntem.
Cytuj ten post
Czy te ule są ocieplane tylko na długich bokach?
Cytuj ten post
Można u tego producenta zamówić ocieplane jak się chce.
Cytuj ten post
Nogi pociągnę olejem i jakieś malunki im zrobię na przodzie, żeby łatwiej trafiały. Są ocieplane po długich bokach i dno. Chciałam sieczką ale nie wiem czy na pewno ona tam jest bo znalazłam drobinki jakieś wełny. Może z czyszczenia a może mam z niej ocieplenie. Teraz do środka włożyłam melisę dodam propolis i wosk pszczeli, żeby się do wiosny zapachami przegryzły. Za bardzo nowością pachną.
Cytuj ten post
Powiedzcie mi jedną rzecz. Często jak mówię, że będę mieć ule WZ to pszczelarze kręcą nosem. Nawet ten co przywiózł mi ule z poczty też ponoć ma i powiedział, że takiego dziadostwa to by za darmo nie wziął. Jakie są minusy tych uli, że większość ich nie lubi?
Cytuj ten post
(12.11.2017, 08:17)Pasterka napisał(a): Powiedzcie mi jedną rzecz. Często jak mówię, że będę mieć ule WZ to pszczelarze kręcą nosem. Nawet ten co przywiózł mi ule z poczty też ponoć ma i powiedział, że takiego dziadostwa to by za darmo nie wziął. Jakie są minusy tych uli, że większość ich nie lubi?
Są niemodne.
Cytuj ten post
tylko tyle? Oczko to trafiłam w 10. Będą do mnie pasować Duży uśmiech
Cytuj ten post
Poczytaj watek klub ramki wasko-wysokiej
Kto to jest tak naprawdę pszczelarz?
Ten kto potrafi zarobić na chowie i hodowli pszczół. Reszta to trzymacze.
Cytuj ten post
(12.11.2017, 08:17)Pasterka napisał(a): Powiedzcie mi jedną rzecz. Często jak mówię, że będę mieć ule WZ to pszczelarze kręcą nosem. Nawet ten co przywiózł mi ule z poczty też ponoć ma i powiedział, że takiego dziadostwa to by za darmo nie wziął. Jakie są minusy tych uli, że większość ich nie lubi?

Większość pszczelarzy dla miodu i tylko dla niego. Aktualnie dominującym memem w pszczelarstwie jest, że tylko ramka szeroko-niska zapewnia godne zbiory miodu.
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
Uliki ślicznie się prezentują.
Ciekawe tylko czy psiak w sezonie też będzie stał tak blisko wylotków Duży uśmiech

Zapytam jeszcze z ciekawości. W WZ stosuje się nadstawki? Znając życie pewnie jak kto chce..
Cytuj ten post
(12.11.2017, 10:29)flamenco108 napisał(a):

Większość pszczelarzy dla miodu i tylko dla niego. Aktualnie dominującym memem w pszczelarstwie jest, że tylko ramka szeroko-niska zapewnia godne zbiory miodu.

(12.11.2017, 21:59)kubi napisał(a): Uliki ślicznie się prezentują.
Ciekawe tylko czy psiak w sezonie też będzie stał tak blisko wylotków Duży uśmiech

Zapytam jeszcze z ciekawości. W WZ stosuje się  nadstawki? Znając życie pewnie jak kto chce..

Klasyczny Warszawski to system leżaka ale system warszawski kombinowany propagowany kiedyś przez S. Brzóskę zawiera nadstawkę.

Sądzę, że przy klasycznej gospodarce leżakiem z tak wąsko-wysoką ramkę istotnie średnio mniej miodu się wyciąga jeśli nie chce się wirować całych ramek z czerwiem (co przy wiośnie byłoby chyba niegospodarne) przy aktualnych pożytkach i rynku na miody wiosenne.
Cytuj ten post
Piękne ule, aż chce sie mieć Oczko
Końcówki nóg (5 cm) pomaluj konserwacja samochodową, sprawdzone, jak również na różnych elementach drewnianych jakie maja być wbite w ziemię.
Cytuj ten post
Mam taki WP, ale bez górnych wylotków i drzwiczek, których to Ci zazdroszczę Oczko Wkładka wylotkowa trochę nie trzyma już u mnie wymiarów i mocno pracuje, jak jest mokro to nie do wyjęcia Oczko
Generalnie fajne ule, tylko przez stałe nogi nie mieści mi się w samochodzie Język Musiałem przewozić na płasko pożyczonym samochodem od znajomego.
Cytuj ten post
Takie z nogami mi pasują, bo będą stać w jednym miejscu. Za dwa lata tylko przeniosę jak zrobię pasieczysko z sadem. Nogi posmaruję i będą stać na płytkach. Ule są super mam nadzieję, że i jednak słoma jest w środku bo chciałam naturalnie Oczko. Mają nawet szkiełka do drzwiczek, żeby można było zaglądać bez wietrzenia ula - trochę jak za dawnych czasów.
Nie ukrywam - jestem zadowolona i paszcza się cieszy. Oby pszczoły się tylko dobrze miewały.
Wylotki zrobione na życzenie. Jeden ma tylko dwa na dole, bo będzie służył ewent. za dwa ule po przegrodzeniu.

Ten czarny włochaty niestety będzie mieć przechlapane przy pszczołach dlatego będzie mieć zakaz wstępu i muszę ule ogrodzić. Będzie pomagać poza Oczko

Dzisiaj moje uliki wyglądają tak:
[Obrazek: IMG1574jp_qxhnpsp.jpg]

W maju zima się skończyła i zaczęła w listopadzie. Koszmarny pogodowo rok u nas.
Cytuj ten post
Moja suka gania przy ulach i nic jej nie jest. Nie interesują jej ule. Raz ją użądliła pszczoła w tyłek bo najpierw pszczoła usiadła na niej, a potem ona usiadła na pszczole. O ile pierwszego pies praktycznie nie zauważył, to odwrotna relacja pszczole się nie spodobała Oczko Z 5min robiła raban i biegała jak głupia (co i tak robi i bez powodu), a później zapomniała. Uczulenia nie ma Uśmiech
Cytuj ten post
Mój niestety jest wielkim pomocnikiem we wszelkich pracach na zewnątrz. Wszystko musi obwąchać, sprawdzić i być przy tym. Generalnie wścibski Uśmiech więc przyjaźni z pszczołami mu nie wróżę.
Cytuj ten post
(13.11.2017, 12:20)Pasterka napisał(a): ... Mają nawet szkiełka do drzwiczek, żeby można było zaglądać bez wietrzenia ula...

Możesz pokazać jak ten podgląd wygląda?
Cytuj ten post
(13.11.2017, 15:37)Akam napisał(a):
(13.11.2017, 12:20)Pasterka napisał(a): ... Mają nawet szkiełka do drzwiczek, żeby można było zaglądać bez wietrzenia ula...

Możesz pokazać jak ten podgląd wygląda?

Jeszcze nie założone - szkiełka są osobno ale chyba zwyczajnie opierają się o ścianki ula. I powiem szczerze, że do końca nie jestem pewna bo zimno u nas i ciągle kapie lub sypie z nieba i nie chce mi się majstrować przy nich. Jak tylko się poprawi to pokombinuję i wkleję zdjęcie
Ale faktem jest, że dostałam szybki w rozmiarze podobnym do drzwiczek Uśmiech
Cytuj ten post
Mi się podobają zatwory z szybką tak jak u Janusza Szałaja i opisywane przez Radomskich w "80lat wśród pszczół". Też nie ziębisz rodziny, a jest wgląd w całą skrajną ramkę na której podstawie można stwierdzić wiele istotnych parametrów pszczółek, typu czy dokładać węzy, czy trzeba rozładowywać nastrój rojowy, itd.

Ogólnie drzwiczki w ulu to fajna sprawa Uśmiech
Cytuj ten post
Szybki są fajne. Ale jak pszczoły odparowują to oczywiście woda się po nich leje jak po parasolce i przy samych zatworze z szybką zaczyna pleśnieć. Znaczy u mnie tak było. Może gdyby tę szybkę izolowąc czymś z drugiej strony. Wymieniłem więc kiedyś na zatworomaty słomiane i jest spokój.
Co znaczy, że wilgoć zimą musi być taka zła bo badania są które wskazują, że może być dobra również w kontekście warrozy.
Cytuj ten post
Poszłam sprawdzić - to nie do drzwiczek. No to nie wiem do czego mogą służyć. Do przykrywania podkarmiaczki powałkowej?
Cytuj ten post
(13.11.2017, 16:59)Pasterka napisał(a): Poszłam sprawdzić - to nie do drzwiczek. No to nie wiem do czego mogą służyć. Do przykrywania podkarmiaczki powałkowej?

Podejrzewam, że do wstawienia w zatwór lub deskę odgrodową. Nie ma tego czegoś takiego?
Cytuj ten post
Zatwory mam ale z płytki całe
Cytuj ten post
Moim zdaniem sprawa się przedstawia tak.
Szybka w drzwiczkach ale przy nieoszklonym zatworze jest trochę bez sensu bo i tak nie widać plastra bez odsunięcia zatworu.
Logiczniej jest tak ja miałem w ulach czyli drzwiczki nie mają szyby a szyba jest w zatworze. Wtedy otwiera się drzwiczki i patrzy przez szybę na skrajny plaster a można z niego wyczytać nie jedną rzecz.
Cytuj ten post
Jeżeli szybki nie pasują do podkarmiaczek - co już jutro sprawdzę to znalazłam coś takiego:
Jeśli w okresie zimowli wystąpią bardzo obfite opady śniegu i zasypane zostaną wylotki uli, nie należy się tym przejmować gdyż powietrze przedostaje się przez warstwy świeżego śniegu. O wiele bardziej szkodliwe byłoby odkopywanie uli i hałas z tym związany. Dopływ powietrza do wnętrza ula musi być jednak zachowany, dlatego też przed spodziewanymi opadami śniegu sprawdzamy, czy szyby postawione ukośnie na mostkach uli jeszcze jesienią, są na swoim miejscu. Zapobiegną one ewentualnemu zatkaniu otworu wylotkowego przez zlodowaciały śnieg. Wylotki pozostają dość szeroko otwarte, bez dodatkowego ścieśniania zatyczkami, wentylacja w powałkach lekko uchylona, lecz nie bezpośrednio nad gniazdem, tylko z boku.

tylko wtedy te szybki za duże ale to też jutro się pobawię.
Cytuj ten post
Wrzuć zdjęcie tych szybek
Cytuj ten post
Sprawa szybek rozwiązana - służą do podkarmiaczki Uśmiech A ule jednak ocieplone słomą żytnią. Czyli wszystko tak jak chciałam Uśmiech teraz tylko na wiosnę pszczoły.

Czy w WZ konieczne są beleczki odstępnikowe czy wystarczy sama powałka jednolita?
Cytuj ten post
(16.11.2017, 17:12)Pasterka napisał(a): Sprawa szybek rozwiązana - służą do podkarmiaczki Uśmiech A ule jednak ocieplone słomą żytnią. Czyli wszystko tak jak chciałam Uśmiech teraz tylko na wiosnę pszczoły.

Czy w WZ konieczne są beleczki odstępnikowe czy wystarczy sama powałka jednolita?

W każdym ulu ramowym może być zarówno jednolita powałka, szmata albo beleczki. Kwestia gustu.
Cytuj ten post