Gdzie kupić Apis Mellifera Mellifera
(25.01.2017, 13:00)kosz85 napisał(a):
(25.01.2017, 12:20)bonluk napisał(a): Ja bym na Waszym miejscu proponował potwierdzić te zamówienia telefoniczne bo w tamtym roku chyba to nie funkcjonowało jak trzeba... w dodatku ale to już inna sprawa dziwię się, że zamawiacie matki z tego źródła no ale każdego wola...

Dobrze Łukasz, to jak nie stąd, to skąd brać jako takiej jakości AMM? Podaj namiar to pewnie chętnie zamówimy, ale nie ma za bardzo skąd. Ja pewnie kiedyś zamówie kilka jednodniówek od tego Niemca z trutowiskiem, ale drogo chce, a jak mi mają zginąć w drodze do mnie lub na pasiekę, to też bym brał anjpierw jakiekolwiek AMM, przynajmniej później się unasiennią czymś bliższym AMM. I później dorzucałbym czystszych genów.

W całym wątku jest już dość sporo adresów... a to że ktoś chce drogo to już inna sprawa... opowiedziałby Ci o pewnej rozmowie tel. w sprawie właśnie matek AMM ale publicznie nie wypada... na zjeździe jak ktoś chce to naświetle temat...
Cytuj ten post
Już chyba o tym opowiadałeś na poprzednim Uśmiech Wiem, że nie masz o nich najlepszego mniemania Uśmiech Ale skąd indziej naszą Polską pszczołę? AMM z Niemiec, to będzie AMM z Niemiec.
Wspomniałeś pana Dawida Lutza, ale znaleźć go jest ciężko Uśmiech I nie wiem czy się będzie bawił w wysyłkę 4rech matek Oczko
Cytuj ten post
(25.01.2017, 13:11)kosz85 napisał(a): Już chyba o tym opowiadałeś na poprzednim Uśmiech Wiem, że nie masz o nich najlepszego mniemania Uśmiech Ale skąd indziej naszą Polską pszczołę? AMM z Niemiec, to będzie AMM z Niemiec.
Wspomniałeś pana Dawida Lutza, ale znaleźć go jest ciężko Uśmiech I nie wiem czy się będzie bawił w wysyłkę 4rech matek Oczko

Raczej nie bo to świeża sprawa z jesieni... więc można się pośmiać...
Przecież do pana Lutza jest telefon... dzwonić i pytać. Mi przysłał 6 swego czasu...
A tak na serio po co wam te matki? Czy nie uzyskacie 4 mateczników ze swoich rodzin? Czy nie szkoda wam kasy?
Cytuj ten post
Ja z "amm" mam tylko przedwojenną, wierzę w ich wyższość na tych terenach względem krainek. Latają przy gorszej pogodzie, są mniej zmodyfikowane przed hodowlę pszczelarzy i są bardziej Polskie, a ostatnio taki patryjotyzm w modzie Oczko Być może to jedynie kaprys i powinienem się skupić na własnych matkach, ale mój wybór generalnie padł na Polskie pszczoły - Dobrą i Astę. A w tej chwili matki mogę hodować tylko przez "podziel i zapomnij", co nie jest zbyt wydajną metodą Oczko

A telefon do Pana Dawida gdzie znajdę? Bo jakoś widocznie przeoczyłem.
Cytuj ten post
Podobnie myślę.
Ja zmówiłem odkłady i może będę miał jedną rodzine AMM Aug. z wiosny, by było na co patrzeć.
Cytuj ten post
Przedwojenne, od tego Pana z Kampinosu chyba Lutz co Łukasz wspominał?

Chyba, ze szuka się czystorasowych czystych genetycznie to wtedy co innego.

EDIT: później zauważyłem, że było już o tym wspomniane.
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
(25.01.2017, 13:40)Borówka napisał(a): Chyba, ze szuka się czystorasowych czystych genetycznie to wtedy co innego.

Jak mają być czysto rasowe to na pewno nie stąd: http://pasiekakrir.pl/
Cytuj ten post
Jakie masz uwagi do pasieki w Olecku i do genetyki  AMM lini Augustowskiej ?
Cytuj ten post
Jak ja brałem z Krir to był to jedyny przypadek odkąd pamiętam, żeby firma uporczywie odradzała mi korzystanie z jej usług. Duży uśmiech

Byłem uparty i wziąłem ale 3 matki i tak padły z tamtąd.
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
(25.01.2017, 14:15)markus napisał(a): Jakie masz uwagi do pasieki w Olecku i do genetyki  AMM lini Augustowskiej ?

Jak już będziesz miał od nich pszczoły to przebadaj sobie przynależność rasową Oczko
Cytuj ten post
Sugerujesz że AMM lini Augustowskiej, to nie AMM ?
Cytuj ten post
Sugeruję, że jak się sprawdzi, to się wie co się ma.
Cytuj ten post
Drogi Kolego !
A ja sugeruje, by pisać konkrety o konkretach, a nie na zasadzie "jedna baba drugiej babie...", bo to tworzy nie tylko zły klimat, ale dezinformuje i zniechęca innych.
Jeśli masz jekieś negatywne doswiadzczenia z paszołami z Olecka, to napisz konkretnie, najlepiej podeprzyj to dowodami i tyle. A nie "na zasadzie dziekciu..." Jeśli uważasz, że popełnają błąd lub zaniedbania, to pisze się konkretnie, i niech się do Twoich zarzutów ustosunkują. A Ty piszesz, "że dzwonią", a nie wiadomo jakie dzwony, i czy to dzwony kościelne, czy ministranckie, i niewiadomo, co z tym zrobić, bo zaczałeś, a skończyc nie chcesz.
Cytuj ten post
(25.01.2017, 15:13)markus napisał(a): Drogi Kolego !
A ja sugeruje, by pisać konkrety o konkretach, a nie na zasadzie "jedna baba drugiej babie...", bo to tworzy nie tylko zły klimat, ale dezinformuje i zniechęca innych.
Jeśli masz jekieś negatywne doswiadzczenia z paszołami z Olecka, to napisz konkretnie, najlepiej podeprzyj to dowodami i tyle. A nie "na zasadzie dziekciu..." Jeśli uważasz, że popełnają błąd lub zaniedbania, to pisze się konkretnie, i niech się do Twoich zarzutów ustosunkują. A Ty piszesz, "że dzwonią", a nie wiadomo jakie dzwony, i czy to dzwony kościelne, czy ministranckie, i niewiadomo, co z tym zrobić, bo zaczałeś, a skończyc nie chcesz.

hehe... jaja jak berety... markusie kup w końcu te pszczoły i zacznij pszczelarzyć.
Cytuj ten post
hehe to zadzwoń kolego do w/w hodowli i spytaj ile Ci gwarantują czystej krwi.
Czy jest to 95%, czy 80%, czy może tylko 50%.
Spytaj też, czy oddadzą Ci kasę za matki /nawet u nich inseminowane/, którym w badaniu wyjdzie mniej tej "super czystej krwi" niż zadeklarowana.
Cytuj ten post
Wszystko byłoby ok, tylko że...ja szukam takich paszczół, gdzie bym je zaistalował w ulu np w maju 2017, a pierwszy przegląd zrobił np. we wrześniu 2019. Trudno znaleść taką rasę. Uśmiech Pozostaje chyba tylko Afryka. Uśmiech ...dla rozluźnienia mojego "spinu".
Cytuj ten post
Szumon, Przyjacielu !
O tym, co wyżej napisałeś, to nawet mi myśl przez łeb nie przechodzi, by tak zrobić, a to dlatego że:

1. Każdy, kto cokolwiek czytal na temat geografi pszczół będzie wiedział, że w naszym regionie było duże wymieszanie pszczół z tych samych racji, dla których teraz obecnie sprowadza się bakfaściory. Wcześniej była sprowadzana krainka i kaukaska. Więc biorąc do badania pszczołę z okolic Augustowa, w porównaniu z AMM z zimnych karajów skandynawskich, czy dalekich zakądków Rosji, napewno nasza będzie miał mniej czystej krwi, a to dzięki takim pszczlarzom jak...i tu wole wykropkować. Więc mam rządać, by mi sprzedali pszczolę o takiej krwi, jak z bezkresów, na których jeszcze być może ludzka noga nie stanęła ?

2. Dziekuję Panu Bogu, że dawno temu ktoś wpadł na pomysł i utworzył obszar zachowaczy naszej rodzimej pszczoły. Gdyby nie to, to przy dzisiejszej modzie na badziewiaste bakfaściory, nie wiem, czy znalazłbyś 30 % cech AMM w pszczołach z terenu Polski.

3. Mam swoją filozofię pszczelarską, z którą nie każdy musi się zgodzić. Chce mieć nasze mieszańce, więc być może będę je miał. Ale będą to nasze - Polskie mieszańce AMM i nie zamierzam rządać, by mi, na moje rządanie "ściągneli 100% czystej krwi". Widzisz w tym jakiś problem ?
Cytuj ten post
Markusie tu sa pszczoly dla Ciebie
https://m.youtube.com/watch?v=yHzxBbY6_tA
Cytuj ten post
http://bienenzucht-profi.de/bienen-kaufen/ DunkleBiene, wysyłają przy większych zamówieniach na całą Europę.
Cytuj ten post
I jeszcze znalazłem ciekawą książkę do przejżenia:
https://books.google.pl/books?id=j0PRwmw5scwC&lpg=PA25&ots=mMIdXZgPjc&dq=%22Dark%20bee%22%20shop&hl=pl&pg=PA11#v=onepage&q=%22Dark%20bee%22%20shop&f=false
Cytuj ten post
Ja też zamówiłem, augustowską i kaukaską.
Wiadomo że to nie są czyste rasy ale i tak zależy mi na różnorodności genów.
Trzeba siać... ;-)
"Mądry nie jest uczony, uczony nie jest mądry" Lao - Tse
Cytuj ten post
(25.01.2017, 15:53)markus napisał(a): Szumon, Przyjacielu !
O tym, co wyżej napisałeś, to nawet mi myśl przez łeb nie przechodzi, by tak zrobić, a to dlatego że:

1. Każdy, kto cokolwiek czytal na temat geografi pszczół będzie wiedział, że w naszym regionie było duże wymieszanie pszczół z tych samych racji, dla których teraz obecnie sprowadza się bakfaściory. Wcześniej była sprowadzana krainka i kaukaska. Więc biorąc do badania pszczołę z okolic Augustowa, w porównaniu z AMM z zimnych karajów skandynawskich, czy dalekich zakądków Rosji, napewno nasza będzie miał mniej czystej krwi, a to dzięki takim pszczlarzom jak...i tu wole wykropkować. Więc mam rządać, by mi sprzedali pszczolę o takiej krwi, jak z bezkresów, na których jeszcze być może ludzka noga nie stanęła ?

2. Dziekuję Panu Bogu, że dawno temu ktoś wpadł na pomysł i utworzył obszar zachowaczy naszej rodzimej pszczoły. Gdyby nie to, to przy dzisiejszej modzie na badziewiaste bakfaściory, nie wiem, czy znalazłbyś 30 % cech AMM w pszczołach z terenu Polski.

3. Mam swoją filozofię pszczelarską, z którą nie każdy musi się zgodzić. Chce mieć nasze mieszańce, więc być może będę je miał. Ale będą to nasze - Polskie mieszańce AMM i nie zamierzam rządać, by mi, na moje rządanie "ściągneli 100% czystej krwi". Widzisz w tym jakiś problem ?

szczerze marna Twa wiedza... a jeżeli chcesz za coś płacić co jest wyprane z pierwotnych cech i prowadzone jak każda inna pszczoła komercyjna to ja już nie mam pytań... i zostawiam Twoją filozofię w błogim spokoju.
Cytuj ten post
(25.01.2017, 15:53)markus napisał(a): 2. Dziekuję Panu Bogu, że dawno temu ktoś wpadł na pomysł i utworzył obszar zachowaczy naszej rodzimej pszczoły. Gdyby nie to, to przy dzisiejszej modzie na badziewiaste bakfaściory, nie wiem, czy znalazłbyś 30 % cech AMM w pszczołach z terenu Polski.

Pszczoły, które w zeszłym roku dałem Łukaszowi miały 90% AMM, to moim zdaniem przynajmniej taki wynik powinna mieć hodowla zachowawcza, która używa inseminacji.
Cytuj ten post
Tak Łukaszu, marna jest, i raczej taka pozostanie. Puki co, prawo nie zabrania mieć pszczół osobom z taką wiedzą. Wiem, że masz wiedzę, której ja najprawdopodobnie nigdy miał nie będzę i masz dobry materiał, w porónaniu z którym AMM lini Augustowskiej może dla Ciebie nie być zbyt cenna, ale ja nie mam takich możliwości, jakie Ty masz, więc ciesze się tym, co mieć mogę.

Widzisz Szymonie, nareszcie jakiś konkret. Nie wiem, skąd miałeś tą pszczołę, którą dałeś Łukaszowi, zresztą, to nie jest istotne. Jeśli okaże się, że Augostowaska ma zdecydowanie mniej cech morfologicznych, niż ta, którą Ty miałeś, to co, mam złożyć reklamacje, albo sugerować im, by poprosili Ciebię o sprzedaż genetycznie cenniejszego materiału ?
Ciesze się tym, co mogę mieć, a będę się bardziej cieszył, jeśli to będę miał.
Cytuj ten post
(25.01.2017, 18:07)markus napisał(a): Tak Łukaszu, marna jest, i raczej taka pozostanie. Puki co, prawo nie zabrania mieć pszczół osobom z taką wiedzą. Wiem, że masz wiedzę, której ja najprawdopodobnie nigdy miał nie będzę i masz dobry materiał, w porónaniu z którym AMM lini Augustowskiej może dla Ciebie nie być zbyt cenna, ale ja nie mam takich możliwości, jakie Ty masz, więc ciesze się tym, co mieć mogę.

Widzisz Szymonie, nareszcie jakiś konkret. Nie wiem, skąd miałeś tą pszczołę, którą dałeś Łukaszowi, zresztą, to nie jest istotne. Jeśli okaże się, że Augostowaska ma zdecydowanie mniej cech morfologicznych, niż ta, którą Ty miałeś, to co, mam złożyć reklamacje, albo sugerować im, by poprosili Ciebię o sprzedaż genetycznie cenniejszego materiału ?

Uważam że kombinujesz jak kon pod górę... 
Cytuj ten post
(25.01.2017, 18:07)markus napisał(a): Widzisz Szymonie, nareszcie jakiś konkret. Nie wiem, skąd miałeś tą pszczołę, którą dałeś Łukaszowi, zresztą, to nie jest istotne. Jeśli okaże się, że Augostowaska ma zdecydowanie mniej cech morfologicznych, niż ta, którą Ty miałeś, to co, mam złożyć reklamacje, albo sugerować im, by poprosili Ciebię o sprzedaż genetycznie cenniejszego materiału ?

Nie ważne co ja mam w pasiece, nie ważne co ma Łukasz, bo my jesteśmy amatorami i możemy sobie mieć co chcemy.
Ale hodowla zachowawcza jakiegoś gatunku czy linii pszczół powinna dbać o to żeby mieć możliwie "najczystszą" krew.
Po to zostali stworzeni i taki powinien być ich cel nadrzędny. Gdy sprzedają jakąś pszczołę mówiąc, że jest to AMM, to powinna być to AMM a nie kundel.
Cytuj ten post
A to już konkretny konkret.
Cytuj ten post
(25.01.2017, 18:16)bonluk napisał(a): Uważam że kombinujesz jak kon pod górę... 

Uśmiech Moja góra, mój ciężar, i mój sposób na kombinację. Uśmiech Będę miał satysfakcję, kiedy dotrę na szczyt. Uśmiech
Cytuj ten post
(25.01.2017, 18:32)markus napisał(a):
(25.01.2017, 18:16)bonluk napisał(a): Uważam że kombinujesz jak kon pod górę... 

Uśmiech Moja góra, mój ciężar, i mój sposób na kombinację. Uśmiech Będę miał satysfakcję, kiedy dotrę na szczyt. Uśmiech

a to jasne... życzę udanej wędrówki 
Cytuj ten post