myśli rodziny pszczelej?
#1
Myślenie rodziny pszczelej jak sądzi Charles Martin Simon czy Willie Robson czy biomaszyny roboty jak sądzi Flamenco

Zamierzam sobie kupić.

"Od lat toczy zażartą walkę z behawiorystami o uznanie faktu istnienia świadomości u zwierząt. Uważa on, że dla zwierzęcia korzystniejsze jest przewidywanie działań innych zwierząt, niż reagowanie na nie dopiero wtedy, kiedy to one zaczynają działać. Jest też przekonany, iż „jest nieprawdopodobne, by selekcja ewolucyjna wraz z uczeniem się na podstawie uprzedniego doświadczenia mogły zapewnić specyficzne i dokładne w każdym szczególe recepty radzenia sobie z wielością nieprzewidywalnych wyzwań, jakie zwierzę napotyka”. Tym samym dopuszcza on, że „zwierzę może myśleć świadomie o czymś, a nie tylko ulegać wpływowi tego czegoś lub reagować na to bez świadomego zdawania sobie sprawy z istnienia i skutków istnienia tego czegoś”.

Świadomość taką nazywa się percepcyjną w odróżnieniu od świadomości introspekcyjnej, kiedy to „jednostka jest świadoma własnych myśli, jak również przedmiotów i działań, o których myśli”."||Aby dowieść swoich racji i przełamać wieloletnie tabu dotyczące świadomości zwierząt, Griffin zapoznaje czytelnika z wieloma dowodami sugerującymi istnienie co najmniej świadomości percepcyjnej u niektórych zwierząt. Za przykład służą zachowania dotyczące poszukiwania pokarmu, m.in. trzmieli, szpaków czy sikor; zachowania drapieżników, takich jak skakuny, szczupaki czy polujące zespołowo lwy; sztuki budowania domków przez chruścika, gniazd przez owady i ptaki, czy też żeremi i tam przez bobry. Jeden z rozdziałów poświęcony jest narzędziom i pułapkom, którymi posługują się np. mrówki-tkacze, wrony, kruki, czaple łowiące „na patyk” ryby, czy naczelne.

Griffin podaje także liczne przykłady doświadczeń, m.in. z gołębiami zamkniętymi w skrzynce Skinnera oraz szympansami, które wskazują na używanie przez te zwierzęta kategorii i pojęć. Na kartach książki analizowany jest również proces komunikacji między zwierzętami, co sugeruje istnienie myślenia, m.in. u małp czy papug. Ciekawym sposobem porozumiewania się jest tzw. komunikacja symboliczna u owadów. Kto by pomyślał, że charakterystyczny taniec pszczół służy przekazywaniu informacji na temat rodzaju, kierunku i odległości do źródła pokarmu czy nowej dziupli zdatnej do zamieszkania.

Jako że komunikacja może służyć też dezinformacji osobnika obcego jak i swojego gatunku, podstęp i manipulacja jest obecna w świecie zwierząt. Obserwuje się ją u świetlików, poprzez skorupiaki, ptaki odciągające drapieżnika od gniazda, aż po naczelne.

http://chwiladlapupila.pl/informacje/donald-r-griffin-umysly-zwierzat/
Cytuj ten post
#2
(06.11.2016, 19:37)Borówka napisał(a): Uważa on, że dla zwierzęcia korzystniejsze jest przewidywanie działań innych zwierząt, niż reagowanie na nie dopiero wtedy, kiedy to one zaczynają działać. Jest też przekonany, iż „jest nieprawdopodobne, by selekcja ewolucyjna wraz z uczeniem się na podstawie uprzedniego doświadczenia mogły zapewnić specyficzne i dokładne w każdym szczególe recepty radzenia sobie z wielością nieprzewidywalnych wyzwań, jakie zwierzę napotyka.

Zgadzam się z tym Panem.

Oprócz przewidywania dodałbym jeszcze czucie poprzez różne zmysły np. dotyk czy węch.
Tak samo jak w stylu walki Ving Tsun Kuen wg metody nauczania Sifu Wong Shun Leunga Uśmiech
Cytuj ten post
#3


Cytuj ten post
#4
(06.11.2016, 22:43)Borówka napisał(a): FILM

Jako polemika stwierdzenie z pierwszej części wykładu (warto posłuchać, co było mówione parę minut wcześniej, to jest tylko konkluzja):
EDIT: niestety, system nie przyjmuje. Konkluzja jest na 9:15


==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
#5
(07.11.2016, 05:54)flamenco108 napisał(a):
(06.11.2016, 22:43)Borówka napisał(a): FILM

Jako polemika

Wysłuchałem jeszcze raz ale nie wiem z czym polemizujesz.


No bo chyba nie z doktorem jego własnymi słowami która zresztą są komplementarne z tym co prawi w drugiej części.
Cytuj ten post
#6
Test lustra zdają pewne roboty. Duży uśmiech

http://www.bbc.com/news/technology-19354994

https://www.youtube.com/watch?v=TphFUYRAx_c
Cytuj ten post