zmiana układu forum
W związku z tym, że sytuacja na forum nie zawsze jest zadowalająca, a forma dyskusji była wielokrotnie poddawana krytyce, powstał pomysł, żeby zmodyfikować trochę układ forum wydzielając niejako dział w którym toczyłyby się dyskusje o pszczołach nieleczonych i kolejny dział o koncepcjach zwalczania warrozy (i innych chorób) w sposób "naturalny". Przy tym zostałaby "część wspólna" - chyba, że to dalej będzie solą w oku i tam dalej będą kłótnie - wtedy być może trzeba będzie się zastanowić czy taki podział ma w ogóle sens, albo czy nie trzeba głębszego wydzielenia części "leczącej" i "nieleczącej".

Mamy nadzieję, że to oczyściłoby trochę atmosferę i pozwoliłoby na bardziej racjonalne moderowanie forum.

Zaproponowałem taki układ:

dział 1. Pszczelarstwo naturalne bez leczenia (TF)
poddziały:
-pszczoły bez leczenia (zostałoby)
-znaczenie bioróżnorodności w pszczelarstwie bez zwalczania warrozy
- pierwsze kroki w pszczelarstwie bez leczenia
- praktyczna gospodarka pasieczna bez zwalczania warrozy

(a być może również coś a'la "radykalne pomysły związane z nieleczeniem pszczół", bo często solą w oku są jakieś pomysły związane z czarnymi plastrami, opryskami naturlanymi EMami np. z gnojówki czy biościółką. tam można by się wyżyć i żadne koncepcje energii z kosmosu, egzorcyzmów ojca natanka i spluwania przez prawe ramię nie powinny nikogo niezainteresowanego tam nie boleć).

dział 2 Pszczelarstwo naturalne ze zwalczaniem warrozy
poddziały:
- naturalne metody gospodarki pasiecznej
- choroby pszczele i naturalne metody ich zwalczania
- selekcja na cechy związane ze zdrowiem pszczół
- metody wspomagania pszczół substancjami naturalnymi

do działu Pasieka przerzuciłbym "Ule kłody barcie"
W pozostałym zakresie dział "Pasieka" i dział "inne" pozostałyby bez zmian jako "część wspólna"

Mam świadomość, że głównie mnie czy Kubie zarzuca się to, że "zalewamy" to forum czy "zdominowaliśmy je" itp. W związku z tym ja zobowiązuję się, że w proponowanym dziale 2 w żaden sposób nie przekonywałbym nikogo, że leczenie nie ma sensu i zakładam że Kuba również w taki sposób by się zobowiązał. Dochodziły mnie np. słuchy, że na forum nie chce się omawiać jakichś form leczenia, bo są one zbijane w zarodku (choć są założone stosowne wątki i one milczą). Więc tam byśmy się nie wtrącali, a dyskusja mogłaby wreszcie zakwitnąć tak jak na to zasługuje.

Na zasadzie wzajemności prosiłbym od siebie (a pewnie co najmniej kilka osób również by tą prośbę poparło), żeby w dziale "pszczelarstwo naturalne bez leczenia" nie pisali Ci, którzy nie mają na ten temat nic do powiedzenia, a chcą sobie trzymać selekcjonowane buckfasty pryskając na nie kwasem.

Myślę, że można by zrobić jakąś taką "dżentelmen's agriment", że wszelkie posty, które by łamały te zasady w jednym i drugim dziale byłyby bezwzględnie i bez żadnej dyskusji usuwane (żeby nikt nie podnosił, że to ma być gdzieś przenoszone itp).

Prosiłbym wszystkich zainteresowanych o wypowiedzeniu się co samego założenia tego pomysłu, ewentualnie zaproponowania innych rozwiązań działów.
Oczywiście to wymagałoby na wstępie moderacji i poprzesuwania wątków do odpowiednich działów (ktoś byłby chętny????)

Co szanowne koleżeństwo na to? czekamy na propozycje.
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Ja jestem za i chętnie pomogę przenosić wątki Duży uśmiech
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
Od dawna jestem za więc nadal to podtrzymuje.

Pisanie na temat jest możliwe nawet przez osoby które czegoś nie praktykują aktualnie ale piszą na dany temat.

Przykład: Flamenco założył konkretny wątek w skrócie: jak zrobić TF bez bycia na minusie a na plusie w złotówkach od pierwszego roku i nikt tam nie przekonywał aby robić inaczej bo jest konkretny temat. Sam poddałem pomysł co by można zrobić według mnie chociaż sam nie mam na razie takich potrzeb.

Dalej np. w wątku np. dlaczego kwasy osłabiają starsze matki w dziale o nieleczeniu nie ma sensu przekonywanie, ze kwasy pomagają komercyjnym leczonym rodzinom np. bo wszyscy piszącym w tym dziale rozumieją, że dotyczy on nieleczenia. A więc problem czy bardziej opłaca się leczyć czy nie leczyć nie istnieje w tym temacie. Warto zauważyć, że zwolennicy pszczelarstwa TF uważają generalnie, ze leki szkodzą i raczej nie ma sensu ich przekonywanie, ze z lekami można coś lepiej zrobić np. zebrać więcej miodu. Skoro za priorytet obrali sobie TF i tyle oraz cała idea czy ideololo Oczko na tym właśnie polega. Można w tym dziale przekonywać co zrobić aby zebrać więcej miodu pomimo nieleczenia.

Myślę, że jednym z kluczy do sukcesu jest zakładanie dobrego tytułu wątku. Można go w razie co w pierwszym poście uszczegółowić. Tak jak ten o nie traceniu ani złotówki w pierwszych latach TF, o starych matkach w TF czy o starych plastrach w TF. Po prostu osoba która jeszcze nigdy nie odłożyła żadnego leku ma inną perspektywę i ciężko jej niektóre rzeczy zrozumieć. Podobnie jak ja skoro nigdy nie użyłem leku ciężko mi zrozumieć następstwa leków itd.

To nie znaczy, że nie można np. zakładać wątku o szkodliwości "eko" leków. Ale to już w dziale nieleczenia właśnie. Co też nie znaczy od razu, że nie można wtrącić coś w innym wątku jeśli ktoś ma argument, że autor tekstu się myli. Np. ktoś pisze w wątku o leczeniu tymolem, że tymol nie szkodzi rodzinie. To można wtrącić się z argumentem i np. linkiem do badania, ze jednak ma też szkodliwy wpływ na pszczoły. Ale w tym wątku nie przekonywać do zaprzestania leczenia tymolem.
Kto to jest tak naprawdę pszczelarz?
Ten kto potrafi zarobić na chowie i hodowli pszczół. Reszta to trzymacze.
Cytuj ten post
Podejrzewam, że może być przy niektórych wątkach dyskusje gdzie je teraz umieścić skoro dwie strony tam się wypowiadały i dawały argumenty. Ale cóż... i tak warto chyba.
Cytuj ten post
Chyba z byka spadłeś. Żadnej takiej rewolucji nie bezie, nie będzie przenoszenia wątków i zaburzania dotychczasowego układu. Mówiłem 2 lata temu, dobrze się zastanowić na układem działów i poddziałów, bo zmian potem nie będzie.

Jak potrzebujemy działu "Jak leczyć naturalnie" to można go gdzieś dołożyć ale nie ma zgody na ogólną rozpierdziuchę.
Cytuj ten post
(18.11.2016, 13:35)Krzyżak napisał(a): Chyba z byka spadłeś. Żadnej takiej rewolucji nie bezie, nie będzie przenoszenia wątków i zaburzania dotychczasowego układu. Mówiłem 2 lata temu, dobrze się zastanowić na układem działów i poddziałów, bo zmian potem nie będzie.

Jak potrzebujemy działu "Jak leczyć naturalnie" to można go gdzieś dołożyć ale nie ma zgody na ogólną rozpierdziuchę.

Szymon to nic nie zmieniaj i nie przenos.. dodaj tylko nowy dział o leczeniu i tyle... chciał nie chcial musi to powstać...
Cytuj ten post
Chciałem prześmiewczo tutaj podać doszczegółowiony podział, ale Kuba tak rzetelnie omówił temat, że teraz to już nie wypada...

Myślę, że należy:
1. W głównym podziale forum, w dyskusjach dot. gospodarki pasiecznej, zaznaczyć, czy chodzi o gospodarkę pasieczną z leczeniem (metodami uznanymi za pszczelarstwo naturalne), czy bez leczenia. Nie przeszkadza to ogólnemu nastawieniu i świadomości, że słowo "leczenie" należy w wypadku pszczół brać w cudzysłów. Dział dla "leczących" powinien istnieć, bo zawsze lepiej zaaplikować miksturę poprawnie niż niepoprawnie, w dawce zbyt małej, niż zbyt dużej.
2. Podwiesić (o ile to oprogramowanie forum dopuszcza coś takiego) objaśnienia poszczególnych wątków/działów/poddziałów, aby było jasne, o czym się dyskutuje w danym miejscu - moderator będzie mógł odesłać pieniacza do tego miniregulaminu, żeby sprawdził, czy hałasuje we właściwym miejscu.
3. Nazywać poprawnie zakładane wątki.
4. Utrzymać dyscyplinę dyskusji - żadnego trollowania. Przyjąć zasadę, że jeżeli nie masz ochoty podzielić się wiedzą, to zastanów się, czy Twój wpis jest chociaż śmieszny (śmiech to zdrowie TF, nie ma co sobie żałować). Niedopuszczalne są wpisy zawierające wyłącznie wariację na temat "ale bzdury piszesz" bez objaśnienia (im ostrzejszy atak, tym objaśnienie powinno być lepsze), na czym polega ów błąd przedpiścy.
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
Ad. 4

Flamenco bardzo dobry punkt.
Cytuj ten post
(18.11.2016, 13:35)Krzyżak napisał(a): Chyba z byka spadłeś. Żadnej takiej rewolucji nie bezie, nie będzie przenoszenia wątków i zaburzania dotychczasowego układu. Mówiłem 2 lata temu, dobrze się zastanowić na układem działów i poddziałów, bo zmian potem nie będzie.

Szymon, a czy problem rewolucji jest techniczny czy w Twoim lenistwie i niechceniu? Oczko
Widzisz że są problemy, bo Ty i Koszu nie macie czasu na właściwą moderację, a paru troli psuje atmosferę...

(18.11.2016, 13:48)flamenco108 napisał(a): Chciałem prześmiewczo tutaj podać doszczegółowiony podział, ale Kuba tak rzetelnie omówił temat, że teraz to już nie wypada...

Myślę, że należy:
1. W głównym podziale forum, w dyskusjach dot. gospodarki pasiecznej, zaznaczyć, czy chodzi o gospodarkę pasieczną z leczeniem (metodami uznanymi za pszczelarstwo naturalne), czy bez leczenia. Nie przeszkadza to ogólnemu nastawieniu i świadomości, że słowo "leczenie" należy w wypadku pszczół brać w cudzysłów. Dział dla "leczących" powinien istnieć, bo zawsze lepiej zaaplikować miksturę poprawnie niż niepoprawnie, w dawce zbyt małej, niż zbyt dużej.
2. Podwiesić (o ile to oprogramowanie forum dopuszcza coś takiego) objaśnienia poszczególnych wątków/działów/poddziałów, aby było jasne, o czym się dyskutuje w danym miejscu - moderator będzie mógł odesłać pieniacza do tego miniregulaminu, żeby sprawdził, czy hałasuje we właściwym miejscu.
3. Nazywać poprawnie zakładane wątki.
4. Utrzymać dyscyplinę dyskusji - żadnego trollowania. Przyjąć zasadę, że jeżeli nie masz ochoty podzielić się wiedzą, to zastanów się, czy Twój wpis jest chociaż śmieszny (śmiech to zdrowie TF, nie ma co sobie żałować). Niedopuszczalne są wpisy zawierające wyłącznie wariację na temat "ale bzdury piszesz" bez objaśnienia (im ostrzejszy atak, tym objaśnienie powinno być lepsze), na czym polega ów błąd przedpiścy.

jak najbardziej... tylko to wszystko nie działa, a odium za paru troli spada na mnie i Kubę przez których to ponoć na tym forum nie da się dyskutować, a z dyskusjami o lekach trzeba schodzić do podziemi Oczko
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
A istnieją przecież:

http://forum.wolnepszczoly.org/showthread.php?tid=267

http://forum.wolnepszczoly.org/showthread.php?tid=182

http://forum.wolnepszczoly.org/showthread.php?tid=991

http://forum.wolnepszczoly.org/showthread.php?tid=458

http://forum.wolnepszczoly.org/showthread.php?tid=647

http://forum.wolnepszczoly.org/showthread.php?tid=980

http://forum.wolnepszczoly.org/showthread.php?tid=919
Cytuj ten post
(18.11.2016, 14:10)Borówka napisał(a): A istnieją przecież:

http://forum.wolnepszczoly.org/showthread.php?tid=267

http://forum.wolnepszczoly.org/showthread.php?tid=182

http://forum.wolnepszczoly.org/showthread.php?tid=991

http://forum.wolnepszczoly.org/showthread.php?tid=458

http://forum.wolnepszczoly.org/showthread.php?tid=647

http://forum.wolnepszczoly.org/showthread.php?tid=980

http://forum.wolnepszczoly.org/showthread.php?tid=919

Ale nie zachowano w nich postulowanej na początku dyscypliny dyskusji.
Cytuj ten post
No to konkretnie co gdzie dodać i pod jaką nazwą.
Cytuj ten post
(18.11.2016, 15:43)Krzyżak napisał(a): No to konkretnie co gdzie dodać i  pod jaką nazwą.

Ja proponuję w takim razie, żeby nie dodawać za dużo roboty, zrobić najmniejsze zmiany i nie przenosić wątków, a tylko utworzyć/przenieść działy i poddziały.

dział 1. Pszczelarstwo naturalne bez leczenia (TF)
poddziały:
-pszczoły bez leczenia (zostałoby)
-Bioróżnorodność w pszczelarstwie (zostałby)
- pierwsze kroki w pszczelarstwie bez leczenia (zmiana nazwy z "pierwsze kroki w pszczelarstwie naturalnym")
- praktyczna gospodarka pasieczna bez zwalczania warrozy (nowy poddział)
- radykalne pomysły związane z nieleczeniem pszczół (nowy poddział)

dział 2 Pszczelarstwo naturalne ze zwalczaniem warrozy
poddziały:
- metody gospodarki naturalnej (przeniesienie poddziału)
- choroby pszczele i naturalne metody ich zwalczania 
- selekcja na cechy związane ze zdrowiem pszczół
- metody wspomagania pszczół substancjami naturalnymi

do działu "Pasieka" przerzuciłbym poddział "Ule kłody barcie"

W pozostałym zakresie dział "Pasieka" i dział "inne" pozostałyby bez zmian. 

To jest moja propozycja tak na szybko. Wątki w środku mogłyby zostać jak są, chyba że ktoś zgłosi jakieś na bieżąco do przesunięcia gdzieś (ale nie ma co tego szukać jakoś strasznie i analizować do tyłu). 

dobrze by było, żeby wypowiedziało się jeszcze parę osób na temat tych działów zanim zmiany zostaną wniesione... (zwłaszcza do tego działu o zwalczaniu warrozy niech wypowiedzą się Ci co tam chcą pisać... )

Michał, tu pokaż co potrafisz zamiast policzkować forumowych kolegów Oczko
Cytuj ten post
Ja bym uogólnił z leczeniem kwasami organicznymi, olejkami, podgrzewaniem i ziołami.

Bo nie tylko V. chce się z nimi walczyć.
Cytuj ten post
(18.11.2016, 15:56)Borówka napisał(a): Ja bym uogólnił z leczeniem kwasami organicznymi, olejkami, podgrzewaniem i ziołami.

To może dział: "Leczenie pszczół w pszczelarstwie naturalnym" albo coś w tym stylu??
Cytuj ten post
(18.11.2016, 15:57)MrDrone napisał(a):
(18.11.2016, 15:56)Borówka napisał(a): Ja bym uogólnił z leczeniem kwasami organicznymi, olejkami, podgrzewaniem i ziołami.

To może dział: "Leczenie pszczół w pszczelarstwie naturalnym" albo coś w tym stylu??

Może być o ile w regulaminie będzie wyraźnie napisane, ze nie promujemy tu leczenia pestycydami, akarycydami, antybiotykami, antybiotykami czy innymi syntetycznymi substancjami organicznymi. Chociaż z drugiej strony to co profesor, ten neonikotynoid wymyślił to ta substancja jest izolatem z chmielu. A ją można promować? Bo mi się wydaje, ze nie na naszym forum choć to substancja organiczna pochodzenia naturalnego a nie syntetyk.
Cytuj ten post
A izolaty i tym podobne gdzie wrzucamy? Uśmiech

No ja bym nie wrzucał do TF mimo wszystko tylko tam gdzie podgrzewanie czyli leczenie / wspomaganie a'la naturalne.
Cytuj ten post
Wszystko co się tyczy manipulacji przy rodzinie , do działu drugiego.
Cytuj ten post
Nie róbmy z tego rozbudowanej sieci... Pewne tematy będą występować i tu i tu... Wydzielenie ma na zasadzie stworzyć tzw. bezpiecznych obszarów dla poszczególnych użytkowników o odmiennych poglądach...

To co zaproponował Bartek jest wystarczające...
Cytuj ten post
Ja bym mimo wszystko upierał się ogólnym leczeniu chorób a nie tylko Varroa. Po tak to ktoś w dziale nieleczenia napisze, ze leczy grzybice czy nosemozę i tyle. Ma to sens?
Cytuj ten post
(18.11.2016, 16:51)Borówka napisał(a): Ja bym mimo wszystko upierał się ogólnym leczeniu chorób a nie tylko Varroa. Po tak to ktoś w dziale nieleczenia napisze, ze leczy grzybice czy nosemozę i tyle. Ma to sens?

Chodzi Ci o zmianę nazwy działu drugiego? Jaką proponujesz?

Mi takie coś przychodzi do głowy ale Bartka chyba lepsze:

Pszczelarstwo naturalne z użyciem leków

Pszczelarstwo naturalne z użyciem leków organicznych i zabiegów technicznych
Cytuj ten post
(18.11.2016, 16:57)bonluk napisał(a): (...)

Wg. mnie bardzo dobra nazwa proponowanego działu.
Cytuj ten post
(18.11.2016, 18:02)pastaga napisał(a):
(18.11.2016, 16:57)bonluk napisał(a): (...)

Wg. mnie bardzo dobra nazwa proponowanego działu.

jestem za.
Cytuj ten post
Utworzyłem nowy dział i przeniosłam tam wątki wyszukane przez Kubę.
Jak ktoś znajdzie jeszcze jakiś wątek do przeniesienia to proszę wstawić tu link do niego lub zgłaszać wątek.
Na tym proponuję zamknąć dyskusję.

EDYTA: Wątek wyczyszczony z postów nie na temat
Cytuj ten post
A nie można dodać tagów? Odpowiednie otagowanie posta mogłoby rozwiązać kwestie formalnego zaszufladkowania.

Wysłane z mojego E6633 przy użyciu Tapatalka
Take a time to waste a moment
Cytuj ten post
(18.11.2016, 23:10)alientresor napisał(a): A nie można dodać tagów? Odpowiednie otagowanie posta mogłoby rozwiązać kwestie formalnego zaszufladkowania.

Wprowadziło by to pewnie jeszcze większy chaos. Dwa, to taka funkcja jest chyba niedostępna przy tym silniku forum.
Cytuj ten post
Przybywam w pokoju-ale wyssę ci mózg ( luźne tłumaczenie z filmu SF)
Pozwolę sobie (bo ktuż by mógł mi zabronić) odezwać sie z perspektywy czytacza.
Tego nie da się czytać..
Panowie powiedzicie,po co jest to forum ? 
Czy idee wp nie są ważniejsze niż nasze (a raczej wasze ,bo ja nie czuję się współsprawca) EGo ?
Jest kilka foruw w języku polskim,czytam je wszystkie,oglądam tez filmiki na JT.
Jestem w stanie obejrzeć pułtora godzinny  film w którym pan opowiada o elektrycznych poduszkach do Uli,tylko poto żeby dowiedzieć się jednej przydatnej żeczy.nie każdy ma chęć,czas i ohotę na brniecie przez bagno offtopu.
Na innych  forach nie udzielałem się ponieważ pełne były offtopuf i jakiejś dziwnej polityki.
TU się zapisałem..a wy dajcie  czadu.
Tematy są tak napchane prywatą ze naprawdę trudno dojść do końca ,uważam że wasz przekaz jest dobry,ale nie klarowny.
Fajnie że jesteście zwartą grópą która sie zna (i czasami,a ostatnio w każdym temacie robi rozpierduchę,) 
Może by to wszystko żucic i zająć się pszczelarską metoryką.
Czy zwracacie uwagę ile gości czyta to forum?? (taka mała statystyka dzienna na dole strony )To są wasi goście,to jest ok że kłucicie się przy gościach ?
Pewnie i tak nie udało mi sie napisać o co chodzi to może przedstawię moje propozycje na zmiany.
dział zamknięty dla ziomów,tam sie możecie kłucić do woli.
Czat na głupie gatki i odpowiedzi na pytania świerzaków.
Moderacja i wyczyszczenie działu podstawy pszczelarstwa,tylko suche zrozumiałe fakty,plus tutoriały dla świerzaków.
Tak powoli zmieniacie sie w mini pzp gdzie stare Piterdy klepią się po plecach a nowi nie czaja o co chodzi .
Cytuj ten post
(19.11.2016, 22:12)Jacuch napisał(a): Tak powoli zmieniacie sie w mini pzp gdzie stare Piterdy klepią się po plecach a nowi nie czaja o co chodzi .

Nie lekceważyłbym tych uwag.
Cytuj ten post
Nikt nie lekceważy Krzyśku takich uwag.

Tylko widzisz - były pewne ustalenia i moderatorzy zobowiązali się czyścić. Potem Robert bez jakiejkolwiek argumentacji pisał non stop "pitolisz" i inne coraz głupsze wytwory swojej twórczości (70 - 80% swoich wpisów, a miał ich prawie 2000!!!), a moderacja spała.
Dewiza moderacji to "nie karm trolla" (prawda Szymon? Oczko). tylko, że jak jest troll, który jest niemerytoryczny to się go banuje, a jego posty czyści, a nie pozwala na rozbujanie.
Wszyscy siedzą cicho, choć są jednostki które tylko obrażają. Jak ja piszę że coś jest ignorancją czy głupotą, to podaję dlaczego tak myślę (a że mam niską tolerancję na głupotę, to może mniej siedzę cicho niż powinienem). i wydaje mi się to dobrą zasadą.
Kuba ma zdolność zalewania forum mnóstwem postów - ale to jest w 90% wiedza - kto chce przeczyta.

Ja się z Jackiem zgadzam w 100%, ale Krzyśku chciałbym zauważyć, że Ty jesteś członkiem stowarzyszenia. I skoro popierasz Jacka, to zapytam Cie od innej strony: co zrobiłeś jako członek stowarzyszenia, żeby uspokoić natarczywość Roberta?
Czemu wszyscy siedzą cicho, a uwagi są rzucane do ogółu: "dzieje się źle!" - i wielka mądrość została przekazana, zamiast powiedzieć temu komu trzeba personalnie co o tym myśli?.
Zadzwoniłeś Krzyśku do Roberta i powiedziałeś mu: "Robert, k..., nie pie...dol już, albo przynajmniej podaj parę mądrych słów uzasadnienia"?

natomiast co do kłótni przy gościach... ja rozumiem, że w myśl zasady "nie karm trolla" jak przychodzą goście i jeden się schleje i wywraca szklanki i tłucze lustra, to inni siedzą, patrzą na siebie i półgębkiem mówią do siebie: "siedźcie cicho i karmcie trolla"?

tak to widzę. może mam spaczone spojrzenie.
Cytuj ten post
a ja się z Jacuchem w 100% nie zgadzam... niestety trzeba mieć jeszcze inną wiedzę na ten temat i odpowiednie tło całej sytuacji...
Jacuchu gdybyś Ty wiedział w jakich bólach rodziła się ta grupa to pewnie inaczej byś napisał a porównanie do pzp jest obraźliwe pod każdym względem.
Cytuj ten post