Miody pitne
Zlałem nastaw. Coś nie teges. Zapach kwaśnawy, jabłkowy. Jak dotarłem to pierwsze wrażenie- cyfr. W smaku lekko gorzkawe - spodziewałem się słodkiego. Pomiar wskazuje na ok 5 Blg. Niecałe 2%. Co poszło nie tak i co z tym ewentualnie można zrobić?

Pszczołowód
Cytuj ten post
Skąd wiesz, że nie całe 2%? Spróbowałbym dosłodzić miodem rozpuszczonym w nastawie. Po dodaniu miodu zmierz ponownie Blg i za jakiś czas znowu. Zobaczysz czy jeszcze podejmie pracę i jak dodanie miodu wpłynie na smak.
Cytuj ten post
(17.01.2017, 09:00)pastaga napisał(a): Skąd wiesz, że nie całe 2%? Spróbowałbym dosłodzić miodem rozpuszczonym w nastawie. Po dodaniu miodu zmierz ponownie Blg i za jakiś czas znowu. Zobaczysz czy jeszcze podejmie pracę i jak dodanie miodu wpłynie na smak.

Kupiłem wypaśny przyrząd w postaci pływaka ze skalą i tam oprócz blg podaje też orientacyjnie % alkoholu. Co ciekawe nastaw dalej lekko musuje. Spróbuje dosłodzić jak radzisz. Martwi mnie tylko ten zapach i goryczka.
Cytuj ten post
(17.01.2017, 10:38)emzarek napisał(a):
(17.01.2017, 09:00)pastaga napisał(a): Skąd wiesz, że nie całe 2%? Spróbowałbym dosłodzić miodem rozpuszczonym w nastawie. Po dodaniu miodu zmierz ponownie Blg i za jakiś czas znowu. Zobaczysz czy jeszcze podejmie pracę i jak dodanie miodu wpłynie na smak.

Kupiłem wypaśny przyrząd w postaci pływaka ze skalą i tam oprócz blg podaje też orientacyjnie % alkoholu. Co ciekawe nastaw dalej lekko musuje. Spróbuje dosłodzić jak radzisz. Martwi mnie tylko ten zapach i goryczka.

Takie rzeczy tylko w Erze Oczko
Panie Marcinie, Pan jako doktor nauk biologicznych powinien wiedzieć, że taki pomiar alkoholu jest od czapy.
Jedyna wiarygodna metoda określenie tego % to destylacja roztworu.
Cytuj ten post
(17.01.2017, 10:56)Krzyżak napisał(a): Takie rzeczy tylko w Erze Oczko
Panie Marcinie, Pan jako doktor nauk biologicznych powinien wiedzieć, że taki pomiar alkoholu jest od czapy.
oj tam oj tam, czasem trzeba iść na kompromis Uśmiech Do labu próbki nie będę nosił.
Cytuj ten post
(17.01.2017, 10:59)emzarek napisał(a):
(17.01.2017, 10:56)Krzyżak napisał(a): Takie rzeczy tylko w Erze Oczko
oj tam oj tam, czasem trzeba iść na kompromis Uśmiech Do labu próbki nie będę nosił.

Nie no Szymon. Pomiar BLG przed fermentem i po fermencie pod warunkiem nie dodawania niczego w między czasie jest wystarczający na potrzeby winiarstwa. Z tego powinieneś obliczyć prowizoryczną zawartość alko.
Alkoholomierzem można mierzyć tylko destylat bez cukrów i kwasów.
Kto to jest tak naprawdę pszczelarz?
Ten kto potrafi zarobić na chowie i hodowli pszczół. Reszta to trzymacze.
Cytuj ten post
To tylko szacunki a nie pomiar.
A topienie "alkoholomierza" w jakimś roztworze da wynik od czapy.
Cytuj ten post
(17.01.2017, 11:12)Krzyżak napisał(a): To tylko szacunki a nie pomiar.

Oczywiście. Jedyny miarodajny pomiar zawartości alkoholu polega na topieniu robaka Duży uśmiech
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post

Szacunki określające procent z dokładnością do jednostki procentowej są wystarczające do tego celu aby coś wiedzieć na ten temat co się spożywa.

Dlaczego od czapy? Jeżeli jest powtarzalny za każdym razem w granicach kilku procent? Może być tylko nieskalibrowany dobrze ale to wystarczy raz skalibrować. Oczywiście przy 2% to już nie ma sensu bo za duża niedokładność ale przy 40-95% ma.
Ale stopniem BLG przed i po fermentacji kilkuprocentowego piwa można zmierzyć z dokładnością do punktu procentowego. Po co więcej?
Cytuj ten post
Weź pół litra i wrzuć do niego "alkoholomierz". Pewnie pokaże Ci 40%.
Weź teraz to samo pół litra i dolej do niego pół litra gęstego soku. Zrób pomiar.
Wyjdzie 20% ? Idę w zakład o pół litra, że nie Uśmiech
Cytuj ten post

(17.01.2017, 11:42)Krzyżak napisał(a): Weź pół litra i wrzuć do niego "alkoholomierz". Pewnie pokaże Ci 40%.
Weź teraz to samo pół litra i dolej do niego pół litra gęstego soku. Zrób pomiar.

Kilka komentarzy wyżej mój cytat:

Cytat:Alkoholomierzem można mierzyć tylko destylat bez cukrów i kwasów.
Cytuj ten post
Znaczy nie dostanę pół litra Oczko
Cytuj ten post
(17.01.2017, 11:42)Krzyżak napisał(a): Weź pół litra i wrzuć do niego "alkoholomierz". Pewnie pokaże Ci 40%.

Ten który kupiłem ma info że wyłącznie do wina i piwa.
Obok był taki, na którym było napisane że wyłącznie do czystych destylatów.
Więc szacunek szacunkiem, ale z zachowaniem pewnych podstawowych zasad.
Cytuj ten post
(17.01.2017, 12:04)emzarek napisał(a):

Ten który kupiłem ma info że wyłącznie do wina i piwa.
Obok był taki, na którym było napisane że wyłącznie do czystych destylatów.
Więc szacunek szacunkiem, ale z zachowaniem pewnych podstawowych zasad.

Nie znam tego drugiego ale to coś podejrzane bo musiałby uwzględniać też ilości innych substancji w roztworze. Pewniejszą metodą wydaje się wyliczenie tego z różnicy BLG początkowego i zastanego. Wtedy mierzysz ile cukru ubyło i ile wytworzyło się z niego alkoholu. Oczywiście szacunkowo i łącznie z innymi alkoholami i estrami bo nie tylko etylowy jest produkowany choć w zdecydowanej większości. Ale dokładność jednego punktu procentowego chyba Cię satysfakcjonuje?
Cytuj ten post
Marcin, ważne żeby sponiewierało po wypiciu Oczko
Cytuj ten post
(17.01.2017, 12:21)Krzyżak napisał(a): Marcin, ważne żeby sponiewierało po wypiciu Oczko

Mnie sponiewieranie nie bawi, ja się cieszę smakiem Uśmiech
Cytuj ten post
(17.01.2017, 12:26)emzarek napisał(a):
(17.01.2017, 12:21)Krzyżak napisał(a): Marcin, ważne żeby sponiewierało po wypiciu Oczko

Mnie sponiewieranie nie bawi, ja się cieszę smakiem Uśmiech

Aaa, to właśnie wycofują Nutellę, będzie przecena Duży uśmiech
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
Tym wskazaniem, że ma 2% w ogóle bym się nie sugerował. Skoro smak na obecnym etapie jest dla Ciebie zbyt kwaśny/gorzkawy, a nastaw musuje (czyli pracuje) to dosłodź z rozsądkiem miodem.
Cytuj ten post
heh Marcin - te 2% to jest wskazanie ile procent BĘDZIE MIAŁO WINO przy startowym BLG 5 Uśmiech Jeśli startowałeś z 35 blg = to popatrz na skalę jakiej mocy wino powinno wyjść przy spadku do 0 i odejmij te 2 % - bo stanęło na 5 Blg.
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
(17.01.2017, 16:57)Modliszqa napisał(a): heh Marcin - te 2% to jest wskazanie ile procent BĘDZIE MIAŁO WINO przy startowym BLG 5 Uśmiech Jeśli startowałeś z 35 blg = to popatrz na skalę jakiej mocy wino powinno wyjść przy spadku do 0 i odejmij te 2 % - bo stanęło na 5 Blg.
A to takie buty. No to by znaczyło, że jest gdzieś 13%. Ale na języku kompletnie tego nie czuć.
Dosłodziłem obficie i patrzę co będzie dalej.

Pszczołowód
Cytuj ten post
hehe... z tym dosładzaniem to też ostrożnie bo jak ruszy to znowu dobije % a jak stanie to zrobi się taki nieprzyjemny ulep procentowy...
Marcin musisz wiedzieć czego chcesz aby w odpowiednim momencie ubić drożdże i zatrzymać fermentację.

Ja to robię w sposób organoleptyczny... odlewam 100 ml "produktu" i dodaje najpierw 1 łyżeczkę miodu i smakuje... jeżeli mi odpowiada smak to obliczam teraz ile tego miodu muszę dodać na cały balon a jeżeli nie smakuje to dalej dodaję łyżeczkę miodku...

Kwestia tylko jakiego procenta potrzebujesz... czasami jak jest dobrze zrobiony i szlachetny trunek to nie czuć % ale i tak "klepie"...
Cytuj ten post
Marcin oczekuje taki % żeby zapojka musiała być Oczko
Cytuj ten post
Wyjdzie co wyjdzie. Pierwsze koty za płoty Uśmiech Poleżakuje z 10 lat i będzie idealne Oczko

Pszczołowód
Cytuj ten post