Rola trutni...
umasieniu ?
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
Że trutnie pełnią ważne role w rodzinie pszczelej to już wiedziano daaaawno temu, ino chyba pszczelarzom nie chciało się tej kwestii uznać:

Przed 20 minutą filmu Kaszkowski (guru syberyjskiego pszczelarstwa) opowiada o eksperymencie, gdzie pszczoły pozbawiono dostępu do trutni - robotnice w tej rodzinie żyły widocznie krócej od tych, które miały z trutniami styczność.
A widać, że Kaszkowski 6 lat temu był już staruszkiem, znakiem tego eksperyment ten przeprowadzono już daaaawno temu.
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
w latach 60tych jak zrozumiałam zaczął swoje eksperymenty.
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
Pszczelarstwo 1997/ 10

W obronie trutni

Tadeusz Kędracki

Cytuj ten post
Czy ktos to czytal? Praktycznie bardzo zblizone zdanie do naszego. Mozna by bylo nawet przekopiowac ten tekst 1997 roku.
Cytuj ten post
Czytałem... no tak to wszystko co pisze pokrywa się z naszym punktem widzenia trutni w rodzinie.
Zdaje się że Pan Kędracki już niestety opuścił ziemskie życie bo z tego co kojarzę był ze Świętokrzyskiego.
Cytuj ten post
(14.10.2017, 20:42)bonluk napisał(a): Czytałem... no tak to wszystko co pisze pokrywa się z naszym punktem widzenia trutni w rodzinie.
Zdaje się że Pan Kędracki już niestety opuścił ziemskie życie bo z tego co kojarzę był ze Świętokrzyskiego.

http://kielce.naszemiasto.pl/artykul/poznaj-tajemnice-pomnika-pszczoly-w-kielcach,2635076,artgal,t,id,tm.html
Cytuj ten post
Zawsze mówiłem, więcej trutni to więcej miodu i mniej rójek.
Facet ma w pełni rację.
Cytuj ten post
Miał...
Cytuj ten post
W pełni to chyba nie miał racji. Nie podoba mi się to podejście związane z wykorzystaniem larw ("na mydło"). Jeden "dziadek od pszczół" przekonywał mnie kiedyś, że specyficzny zapach trutni (fakt, że czasami nieźle wali samcem z ula) ma jakieś "magiczne" właściwości dla zdrowia rodziny (nie tylko pobudza dziewczyny do roboty). Ciekawe, czy w Puławach się tym zajmowali (badali chyba feromony trutni)?
Cytuj ten post
(15.10.2017, 10:51)regulus napisał(a): Nie podoba mi się to podejście związane z wykorzystaniem larw ("na mydło").

A na miód, pierzgę, mleczko, jad i propolis też?
Cytuj ten post
????
Cytuj ten post