Varroa naprawdę potrafi wejść na pszczołę z kwiatka...
Przyznam, że miałem co do tego poważne wątpliwości. Ale ten film to chyba nie jakaś animacja, co?

== Apibus ibi mel? Buhahaha! ==

Cytuj ten post
to może zaczniemy kosić kwiatki, na których juz jakaś pszczoła siedziała? Zdezorientowany

edit - żart Język
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
(19.12.2016, 19:09)Modliszqa napisał(a): to może zaczniemy kosić kwiatki, na których  juz jakaś pszczoła siedziała?  Zdezorientowany

edit - żart Język

Nie, no, trzeba zrobić opryski pestycydem. W ten sposób zabijemy Varroa na kwiatkach, a pszczołom to w żaden sposób nie zaszkodzi, prawda? Oczko

Cytuj ten post
Bo trawniki trzeba opalać...

Pszczołowód
Cytuj ten post
(19.12.2016, 19:17)flamenco108 napisał(a): Nie, no, trzeba zrobić opryski pestycydem. W ten sposób zabijemy Varroa na kwiatkach, a pszczołom to w żaden sposób nie zaszkodzi, prawda? Oczko

Ta metoda od lat jest stosowana na rzepaku. Nie działa Oczko
Cytuj ten post
Ja kiedyś widziałem V. na dzielżanie a było to chyba końcem sierpnia... chciałem nawet zrobić zdjęcie ale jak tylko sięgnąłem po tel jakby znikła a pewnie weszła gdzieś między płatki...
Czepliwa jest i bardzo sprytna co widać na wielu filmach. Nie wiadomo kiedy a już się chwyciła pszczoły i zasuwa w bezpieczne miejsce...
Cytuj ten post
teraz wypadałoby poczynić badania dlaczego postanawia zmienić żywiciela ?
Jola
Cytuj ten post
(19.12.2016, 19:59)Modliszqa napisał(a): teraz wypadałoby poczynić badania dlaczego postanawia zmienić żywiciela  ?

Chyba główny żywiciel to dalej pszczoły... nie wiem jak to wygląda u os i innych owadów... ?
Mam czasami okazję likwidować gniazda os ale nie zwracałem uwagi na varroa...
Cytuj ten post
(19.12.2016, 20:11)bonluk napisał(a):
(19.12.2016, 19:59)Modliszqa napisał(a): teraz wypadałoby poczynić badania dlaczego postanawia zmienić żywiciela  ?

Chyba główny żywiciel to dalej pszczoły... nie wiem jak to wygląda u os i innych owadów... ?

Cerana i Mellifera mają bardzo podobne kolonie w końcu. Podobno egzystuje także na trzmielach. Ciekawe czy się jakoś zaadaptuje do zimowania królowej głęboko w norce czy tak będzie sobie żyła na nich w lato jako żywiciel pośredni.
Cytuj ten post

Owocny wieczór. Nie przyszedł mi do głowy ten wariant... Gdyby się okazało, że Varroa żeruje na całej grupie Apoleata (żądłówki), to można by zrobić szum, że reinwazja idzie od szerszeni, co polują na nasze biedne pszczółki Smutny Oczko

Cytuj ten post
(19.12.2016, 20:14)flamenco108 napisał(a):

Owocny wieczór. Nie przyszedł mi do głowy ten wariant... Gdyby się okazało, że Varroa żeruje na całej grupie Apoleata (żądłówki), to można by zrobić szum, że reinwazja idzie od szerszeni, co polują na nasze biedne pszczółki Smutny Oczko

Zwariowałeś. Chcesz aby wytłukli szerszenie i zakazali leśnikom tolerowania gniazd szerszeni w lasach?
Cytuj ten post
(19.12.2016, 20:17)Borówka napisał(a): Zwariowałeś. Chcesz aby wytłukli szerszenie i zakazali leśnikom tolerowania gniazd szerszeni w lasach?

No, nie... No to może zwalmy to na trzmiele hodowlane?

Cytuj ten post
Powiem Wam, że daawno, dawno temu fotografowałam owady - nie tylko błonkówki (przypadkiem rzecz jasna) z pasożytami, ale kurcze blade iba tych fotek już nie znajdę Smutny
kojarzą mi się z pasikonikami - orthoptera znaczy Uśmiech
Jola
Cytuj ten post
Należy natychmiast spryskać cały świat Tactikiem, bo Apivarol nie działa.
Na kwiatkach umieścić bramki-tekturki z Tactikiem i do każdego słoika miodu na wszelki wypadek dolać po łyżce czego?...Tak..takkk...Tactiku! i dopiero wtedy można spać spokojnie.
HB
Cytuj ten post