Najważniejsze punkty
(20.08.2016, 09:18)Krzyżak napisał(a):
(19.08.2016, 13:02)bonluk napisał(a): Bo u mnie po lipie pszczoły nie chcą gromadzić miodu w tzw. miodni przedzielonej kratą tylko magazynują wszystko w gnieździe...

Bo masz bardzo dużą rodnie, praktycznie 26 ramek 3/4LN.
Mi coraz częściej chodzi po głowie "smuklejszy ul",  np. 8 ramkowy 3/4 LN  Uśmiech

No proszę a taka dyskusja była na temat mojego i Kosza Warre na temat 9 ramkowego 4/9 WP, że niby niedobre.
Kto to jest tak naprawdę pszczelarz?
Ten kto potrafi zarobić na chowie i hodowli pszczół. Reszta to trzymacze.
Cytuj ten post
Bartek, niska ramka musi być szeroka a nie jakaś tam wkpl Uśmiech
Cytuj ten post
(20.08.2016, 09:23)Krzyżak napisał(a): Bartek, niska ramka musi być szeroka a nie jakaś tam wkpl Uśmiech

tiaaa.... tak sobie tłumacz Oczko
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
(20.08.2016, 09:32)MrDrone napisał(a):
(20.08.2016, 09:23)Krzyżak napisał(a): Bartek, niska ramka musi być szeroka a nie jakaś tam wkpl Uśmiech

tiaaa.... tak sobie tłumacz Oczko

LN jest zaprojektowany ze skrzynki po winie chyba więc w takiej szerokości pszczoły od razu lepiej pracują jakby od razu przefermentowany nektar z winogron nosiły. 
Cytuj ten post
(20.08.2016, 09:18)Krzyżak napisał(a):
(19.08.2016, 13:02)bonluk napisał(a): Bo u mnie po lipie pszczoły nie chcą gromadzić miodu w tzw. miodni przedzielonej kratą tylko magazynują wszystko w gnieździe...

Bo masz bardzo dużą rodnie, praktycznie 26 ramek 3/4LN.
Mi coraz częściej chodzi po głowie "smuklejszy ul",  np. 8 ramkowy 3/4 LN  Uśmiech
Szymon to nie wina kubatury... tylko logiki pszczół i gromadzenia zapasów na zimę w gnieździe. Oczywiście jest to jak najbardziej dla mnie wlasciwe.
Cytuj ten post
przy chęci zachowania naturalnego układu nie pozostaje nic innego jak jeden plaster od góry do dołu. jak będzie przerwa międzykorpusowa, to albo zawiążą się u góry i padną (jak było u mnie zeszłej zimy), albo nie przejdą do góry, albo wymyślą jeszcze inny problem. a prawda jest taka, że plaster wysoki załatwia te problemy Oczko ale wiem, można to negować jak dziesiątki innych argumentów Oczko
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
W dotychczasowej mojej praktyce żadna rodzina nie padła mi podczas zimowli z powodu złego uwiązania czy nie przejścia gdzieś tam. Nigdy im tez gniazd na zimę nie układałem. Tak jak były w sezonie tak poszły do zimy.
Jedyna ingerencja to korpus na spód /pusty lub miodnia/ i wycentrowanie ramek w korpusach.
Cytuj ten post
(20.08.2016, 09:45)MrDrone napisał(a): przy chęci zachowania naturalnego układu nie pozostaje nic innego jak jeden plaster od góry do dołu. jak będzie przerwa międzykorpusowa, to albo zawiążą się u góry i padną (jak było u mnie zeszłej zimy), albo nie przejdą do góry, albo wymyślą jeszcze inny problem. a prawda jest taka, że plaster wysoki załatwia te problemy Oczko ale wiem, można to negować jak dziesiątki innych argumentów Oczko

Bartek plaster wysoki załatwi ciągłość przejścia itd... bo brak jest tam nadstawki... jest to fakt.
Niestety wygoda zmusza do uli korpusowych... z resztą sam wiesz... dlatego ja cały czas staram się tak to zgrać aby pszczołom nie robić kipiszu i żeby było ok na zimowle... Mam już któryś sezon swój ul i wydaje mi się, że już mniej więcej wiem jak to wszystko ugryź przy TF... bo przy TF trzeba to troszkę inaczej ugryź niż przy normalnym komercyjnym operowaniu korpusami. Tu jednak nie da się rozgraniczać miodnia, rodnia itd. tylko wszytko trzeba traktować jako całość. Wiąże się to z tym, że miód będzie odbierany nie całymi korpusami a zabierany ramkami... no chyba że wystąpi nagły pożytek i pszczoły zaleją ze 2 korpusy miodem...

A Szymon chyba ma za dużo czasu jeśli w głowie mu zwężanie korpusów albo pszczoły słabe...?
Cytuj ten post
(20.08.2016, 10:25)bonluk napisał(a): A Szymon chyba ma za dużo czasu jeśli w głowie mu zwężanie korpusów albo pszczoły słabe...?

Przy układzie 8 ramkowym gniazdo będzie gniazdem a miodnia miodnią. Nawet przy TF można wtedy operować korpusami. Słabszym rodzinom też łatwiej żyć i zarządzać ciepłem w układzie pionowym niż poziomym.
Cytuj ten post
(20.08.2016, 10:30)Krzyżak napisał(a):
(20.08.2016, 10:25)bonluk napisał(a): A Szymon chyba ma za dużo czasu jeśli w głowie mu zwężanie korpusów albo pszczoły słabe...?

Przy układzie 8 ramkowym gniazdo będzie gniazdem a miodnia miodnią. Nawet przy TF można wtedy operować korpusami. Słabszym rodzinom też łatwiej żyć i zarządzać ciepłem w układzie pionowym niż poziomym.

Szymon to jest zawsze możliwe przy kracie bez kraty możesz to sobie nazywać tak jak uważasz a pszczoły i tak znajdą się u góry... tylko kwestia czasu i siły...  czyli już teraz uważasz że zatworki jednak pomagają? hehe...
Cytuj ten post
(20.08.2016, 10:33)bonluk napisał(a):
(20.08.2016, 10:30)Krzyżak napisał(a):

Szymon to jest zawsze możliwe przy kracie bez kraty możesz to sobie nazywać tak jak uważasz a pszczoły i tak znajdą się u góry... tylko kwestia czasu i siły...  czyli już teraz uważasz że zatworki jednak pomagają? hehe...

Nie mam ani jednego zatworu i mieć nie zamierzam Uśmiech
Cytuj ten post
Szymon, przerzuć się na ul wielkopolski - będziesz miał to samo i Twoje problemy znikną hahaha Oczko
Cytuj ten post
(20.08.2016, 08:40)MrDrone napisał(a): ja przyznam, że mam dość absurdalnych argumentów Boleslava. Wygląda na to, że Boleslav ma obszerne gniazdo w którym miesza dość niewiele i w związku z tym przekonuje że to jest jakiś tam klucz do "sukcesu" i najwidoczniej w ogóle on jest najbliżej natury... (zdaje się że przy okazji w ogóle dyskredytuje czy lekceważy inne zagadnienia - po przecież trzeba leczyć chore i wspomagać słabe zamiast pozwolić przyrodzie działać).

Nikt nie mówi, że pszczoły nie będą się czuć dobrze w dużym gnieździe - zwłaszcza jeżeli im się nie gmera. Ale z mojego punktu widzenia gospodarka równie naturalna - co więcej z większą szansą na osiągnięcie celu będzie przy względnie niewielkim ulu gdzie pszczoły będą się roić - to zwiększa przecież następowalność pokoleń (a więc przy szerokiej selekcji w pewien sposób przyspiesza ewolucję), zmniejsza ilość warrozy (i przez podział i przez przerwę w czerwieniu) i zwiększa ilość rodzin w przyrodzie co pozwoli na więcej "szans".
a tego już Bolesław nie bierze pod uwagę, albo neguje (rzecz jasna nie poznałem jego argumentów dlaczego by to miało być gorsze niż obszerne gniazdo....)

należy też odróżnić cały ul od "gniazda" - bo w mojej ocenie, nawet przy obszernym gnieździe przegrodzonym kratą od miodni cały układ jest daleko mniej naturalny niż powodująca rojenie względnie niewielka kószka. Jak dla mnie daleko bardziej naturalny jest mniejszy ul gdzie matka ma dostęp do całości, a nie tak po prostu "obszerne gniazdo"+ krata + nadstawka.... Ale przecież Boleslav ma "obszerne gniazdo"(!) i to już pół sukcesu, a Ci co mają mniej obszerne ule mogą się przed nim schować.

dla mnie stek bzdur i absurdów, ale jestem głęboko przekonany, że jak cokolwiek się nam osypie to Boleslav napisze, że to dlatego, że nie mieliśmy obszernego "gniazda"...

Ješli mi dobrze wiadomo, tak wiodleg dialog z Bonlukiem, wtracil sie do tego Jakub, a ty,, balwanie" nie sugeruj coš , co widzi ci sie. Ściana.  
Cytuj ten post
(20.08.2016, 14:42)Boleslav napisał(a):
(20.08.2016, 08:40)MrDrone napisał(a): ja przyznam, że mam dość absurdalnych argumentów Boleslava. Wygląda na to, że Boleslav ma obszerne gniazdo w którym miesza dość niewiele i w związku z tym przekonuje że to jest jakiś tam klucz do "sukcesu" i najwidoczniej w ogóle on jest najbliżej natury... (zdaje się że przy okazji w ogóle dyskredytuje czy lekceważy inne zagadnienia - po przecież trzeba leczyć chore i wspomagać słabe zamiast pozwolić przyrodzie działać).

Nikt nie mówi, że pszczoły nie będą się czuć dobrze w dużym gnieździe - zwłaszcza jeżeli im się nie gmera. Ale z mojego punktu widzenia gospodarka równie naturalna - co więcej z większą szansą na osiągnięcie celu będzie przy względnie niewielkim ulu gdzie pszczoły będą się roić - to zwiększa przecież następowalność pokoleń (a więc przy szerokiej selekcji w pewien sposób przyspiesza ewolucję), zmniejsza ilość warrozy (i przez podział i przez przerwę w czerwieniu) i zwiększa ilość rodzin w przyrodzie co pozwoli na więcej "szans".
a tego już Bolesław nie bierze pod uwagę, albo neguje (rzecz jasna nie poznałem jego argumentów dlaczego by to miało być gorsze niż obszerne gniazdo....)

należy też odróżnić cały ul od "gniazda" - bo w mojej ocenie, nawet przy obszernym gnieździe przegrodzonym kratą od miodni cały układ jest daleko mniej naturalny niż powodująca rojenie względnie niewielka kószka. Jak dla mnie daleko bardziej naturalny jest mniejszy ul gdzie matka ma dostęp do całości, a nie tak po prostu "obszerne gniazdo"+ krata + nadstawka.... Ale przecież Boleslav ma "obszerne gniazdo"(!) i to już pół sukcesu, a Ci co mają mniej obszerne ule mogą się przed nim schować.

dla mnie stek bzdur i absurdów, ale jestem głęboko przekonany, że jak cokolwiek się nam osypie to Boleslav napisze, że to dlatego, że nie mieliśmy obszernego "gniazda"...

Ješli mi dobrze wiadomo, tak wiodleg dialog z Bonlukiem, wtracil sie do tego Jakub, a ty,, balwanie" nie sugeruj coš , co widzi ci sie. Ściana.  

Wtrącił?
To jest forum publiczne. Jeśli chcesz dialog wyłącznie dwuosobowy to lepszym medium będzie tzw. "na priv".
Cytuj ten post
Jakubie. To forum publiczne? Tak može dla czytajacych, a nie dla pisajacych watki, bo každy z odrebnym zdaniem jest ,,mile" NIEWIDZIANY. W sesie: Kto nie znami, to przeciw nam!
Cytuj ten post
(20.08.2016, 14:55)Boleslav napisał(a): Jakubie. To forum publiczne? Tak može dla czytajacych, a nie dla pisajacych watki, bo každy z odrebnym zdaniem jest ,,mile" NIEWIDZIANY. W sesie: Kto nie znami, to przeciw nam!

Otóż  nie mam takiego wrażenia. Sam też nie zgadzam się ze wszystkimi  i na wszystkie tematy. Przykładowo założyłem wątek "naturalne rozmnażanie rodzin pszczelich" które jest odmiennym sposobem do modelu ekspansji. Założyłem wątek: "dokarmiać cukrem czy nie" w którym przedstawiam argumenty za niekarmieniem. Nie wszyscy z nim się zgadzają a raczej większośc nie. Opisałem swoje za i przeciw, argumenty. Podyskutowaliśmy, wymieniliśmy opinię. Kto się przekonał ten się przekonał i jest git.  Krytyka jest zawsze mile widziana ale konstruktywna z podawaniem merytorycznych argumentów przeciw i za swoim odmiennym zdaniem. U Ciebie i u kilku innych osób za wiele jej nie widzę. Nie jestem złośliwy, nie czepiam się. Piszę po prostu jak jest. Mam propozycję. Jeżeli na prawdę zależy Ci na wspieraniu (choćby tylko głosem na forum) przedsięwzięć związanych z dojściem do pszczół PN TF, załóż swój wątek, opisz jak Ty to widzisz, opisz swoją gospodarkę. Napisz dlaczego tak. I wtedy podyskutujemy i będziemy wiedzieli z kim mamy do czynienia (w sensie z jakim podejściem i dlaczego).

A jeśli nie podoba Ci się forum to dlaczego na nim piszesz?
Cytuj ten post
(20.08.2016, 14:42)Boleslav napisał(a): Ješli mi dobrze wiadomo, tak wiodleg dialog z Bonlukiem, wtracil sie do tego Jakub, a ty,, balwanie" nie sugeruj coš , co widzi ci sie. Ściana.  

odpuść sobie obraźliwe wiadomości i pilnuj własnego nosa

(20.08.2016, 14:55)Boleslav napisał(a): Jakubie. To forum publiczne? Tak može dla czytajacych, a nie dla pisajacych watki, bo každy z odrebnym zdaniem jest ,,mile" NIEWIDZIANY. W sesie: Kto nie znami, to przeciw nam!

to forum stowarzyszenia. byłbym głęboko zadowolony gdybyś sobie stąd poszedł. Nie dlatego, że masz odrębne zdanie, tylko dlatego, że niczego tu nie wnosisz, a tylko bruździsz. może na innych forach oczekują twoich mądrości. 
Cytuj ten post
W sumie to i ja tu niczego nie wnoszęOczko
Cytuj ten post
(20.08.2016, 15:26)Akam napisał(a): W sumie to i ja tu niczego nie wnoszęOczko

za to raczej nie bruździsz. Oczko
dla niektórych to forum jest solą w oku i tyle. 
Cytuj ten post
(20.08.2016, 15:30)MrDrone napisał(a):
(20.08.2016, 15:26)Akam napisał(a): W sumie to i ja tu niczego nie wnoszęOczko

za to raczej nie bruździsz. Oczko
dla niektórych to forum jest solą w oku i tyle. 

Nie cierpisz jakaš usterka psychiczna? Język
Cytuj ten post
Dajcie spokój, każdy ma prawo pisać co uważa byle nie obrażał innych i nie łamał regulaminu.
Po co się podjudzacie. Uśmiechem więcej się załatwi niż nadąsaną miną Uśmiech

EDIT: Forum jest własnością Stowarzyszenia ale jest otwarte i publiczne !
Cytuj ten post
(20.08.2016, 17:18)Krzyżak napisał(a): Dajcie spokój, każdy ma prawo pisać co uważa byle nie obrażał innych i nie łamał regulaminu.

Po za Marbertem Oczko

który ma ten przywilej, że jego obrażanie innych kontrdyskutantów, argumentowanie ad personam a więc łamanie regulaminu ląduje w Hyde Parku.
Cytuj ten post
Najważniejszym jest aby "nawiedzony" borówka czasami gryzł się w język.

Jak chłop nie ma nic do roboty a uważa że jego przyszłością jest kasa z tych głupot to pisze. To niech kupi bilet do Arizony.
Cytuj ten post
(20.08.2016, 18:13)marbert napisał(a): Najważniejszym jest aby "nawiedzony" borówka czasami gryzł się w język.

Jak chłop nie ma nic do roboty a uważa że jego przyszłością jest kasa z tych głupot to pisze. To niech kupi bilet do Arizony.

Jeśli coś można powiedzieć o kasie to na razie Ty chcesz wykorzystywać pszczoły do twoich celów kasowych.
Wolisz szkodzić pszczołom dla kasy Ty bo Ci więcej miodu nazbierają i będą łagodniejsze w tym spadzi którą opchniesz za więcej kasy, pomimo, że nie potrafią na niej zimować. Zdecydowana większość Twoich argumentów jest ekonomiczna. Z nas dwojga Ty jesteś większym szkodnikiem pszczół dla kasy więc sam się ugryź w język i przestań pieprzyć głupoty. Pracujesz w lesie a pojęcia nie masz o przyrodzie. Dlatego lasy państwowe wyglądają jak wyglądają m.in. przez takich pewno pracowników. Taka jest brutalna prawda.

P.S. Sorry adminie ale nie wytrzymałem już tych prymitywnych prostackich impertynencji
Cytuj ten post
(20.08.2016, 18:20)Borówka napisał(a):
(20.08.2016, 18:13)marbert napisał(a): Najważniejszym jest aby "nawiedzony" borówka czasami gryzł się w język.

Jeśli coś można powiedzieć o kasie to na razie Ty chcesz wykorzystywać pszczoły do twoich celów kasowych.
Wolisz szkodzić pszczołom dla kasy Ty bo Ci więcej miodu nazbierają i będą łagodniejsze w tym spadzi którą opchniesz za więcej kasy, pomimo, że nie potrafią na niej zimować. Zdecydowana większość Twoich argumentów jest ekonomiczna. Z nas dwojga Ty jesteś większym szkodnikiem pszczół dla kasy więc sam się ugryź w język i przestań pieprzyć głupoty. Pracujesz w lesie a pojęcia nie masz o przyrodzie. Dlatego lasy państwowe wyglądają jak wyglądają m.in. przez takich pewno pracowników. Taka jest brutalna prawda.

P.S. Sorry adminie ale nie wytrzymałem już tych prymitywnych prostackich impertynencji

Piszę o Twych idiotyzmach prywatnie. Rozumiesz to? 
To gdzie pracuję nie ma nić do rzeczy.
Cytuj ten post
(20.08.2016, 18:50)marbert napisał(a): Piszę o Twych idiotyzmach prywatnie. Rozumiesz to? 
To gdzie pracuję nie ma nić do rzeczy.

Prywatnie to mi pisz co najwyżej na priv jeśli nie możesz wytrzymać bo masz du..y ból.

Argumenty ad personam na moje "idiotyzmy" udowadniają tylko to, że sam nie masz żadnych argumentów w temacie. Pomijając już kulturę wypowiedzi której Ci najwyraźniej brakuje. Ale to chyba sam wiesz.
Cytuj ten post
Jak się ujawnisz. Przestaniesz się ukrywać to możemy dyskutować. Z nikim , dyskusja jest jak z nikim.
Cytuj ten post
(20.08.2016, 19:04)marbert napisał(a): Jak się ujawnisz. Przestaniesz się ukrywać to możemy dyskutować. Z nikim , dyskusja  jest jak z nikim.

Hę? Możesz jaśniej bo nie pojmuję Twego "prostego prymitywnego" języka.
Cytuj ten post
Dla admina. Ješli ,,czyšcisz" temat, to proponuje od nr. 90 wlacznie. Musial bym znowu reagowač na watki kolegow. Duży uśmiech
Bardzo dziekuje
Cytuj ten post