Wyrób miseczke woskowych
Bajka Uśmiech

Cytuj ten post
Szymon to ja już bym wolał zakupić gotowy system z możliwością izolacji mateczników i robić to samu czyli zatapiać całą listwę w wosku tak aby miseczki plastikowe były oblane woskiem i chyba tak będę robił w tym roku... Od jakiegoś czasu bardzo mi spasowały miseczki z JZ-BZ a mam ich tylko na dwie listwy... chyba dokupię.
Cytuj ten post
No ale tu chodzi właśnie o to, żeby nic nie kupować i żadnego plastiku nie wkładać do ula.
Nie potrzebujesz miseczek kupować ani ich czyścić. W pół godziny robisz tyle listew ile potrzebujesz na sezon i po sprawie.
Jak te miseczki plastikowe oblejesz woskiem to potem trzeba je czyścić żeby pasowały do uchwytów do izolacji w lokówkach.

Edit: To już lepiej zrobić jak na filmiku a potem matecznik przykleić lub nabić na koreczek winiarski i na to nałożyć oryginalną lokówkę.
Cytuj ten post
(04.01.2017, 08:51)Krzyżak napisał(a): No ale tu chodzi właśnie o to, żeby nic nie kupować i żadnego plastiku nie wkładać do ula.
Nie potrzebujesz miseczek kupować ani ich czyścić. W pół godziny robisz tyle listew ile potrzebujesz na sezon i po sprawie.
Jak te miseczki plastikowe oblejesz woskiem to potem trzeba je czyścić żeby pasowały do uchwytów do izolacji w lokówkach.

e tam jeszcze lepiej będzie trzymała się lokówka bo często wypada ... a przy JZ BZ i tak mateczniki są nadbudowane na miseczkę więc to nie robi różnicy... problem z miseczkami woskowymi jest taki, że trzeba je od razu zagospodarować bo nie ma ich jak zaizolować... można robić swoje izolatorki ale to już jest kolejna zabawa... a te półgodziny to godzina przygotowywania wszystkiego...
Może i fajnie to wygląda na filmie i z chęcią takie gotowe listwy bym widział u siebie ale jak zaczynam nad tym myśleć to już widzę ten wosk porozlewany, miseczki się tak ładnie nie odklejają itd.
Robiłem sporo woskowych miseczek również i powiem szczerze, że nie zawsze tak ochoczo schodzą z szablonu jak na tym filmiku. Na filmie widać, że robią to już od lat więc i inaczej to wygląda... zrób to TY pierwszy raz a zobaczysz czy listwa nie strzeli na kolanie z nerwów hehe... Oczko
Cytuj ten post
(04.01.2017, 09:02)bonluk napisał(a): ... zrób to TY pierwszy raz a zobaczysz czy listwa nie strzeli na kolanie z nerwów hehe... Oczko

Może tak być, kiedyś jak laptop mi przyfikał, dostał strzała to na 1000 części się rozleciał Uśmiech
Cytuj ten post
Kupiłem na Ukrainie szablonik na 4 komórki (znajoma pszczelarka pojechała tam na wycieczkę), wcześniej sam wyszlifowałem sobie patyczki z beleczek międzyramkowych, ale i tak na razie wosku nie wytopiłem, więc nie mam z czego robić. 

Ale mam pytanie do doświadczonych: czemuż by, ach, czemuż by nie umieścić woskowej miseczki w podstawce z plastiku?

Zakupiłem takie zestawy, one nie zawierają miseczek. Miseczki można dokupić osobno, albo zrobić sobie własne (miseczki też kupiłem, ale mam wątpliwości). W zeszłym roku instalowałem w nich miseczki woskowe, na wcisk - niestety, czasem spadają (zanim pszczoły je przylepio), dlatego teraz opędzlowałbym je woskiem.

(tylko nawiasem wspomnę, że jak ktoś chce kupić NICOTa, albo NICOTa, to chyba wciąż jest względnie tani)
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
(04.01.2017, 10:27)flamenco108 napisał(a): Kupiłem na Ukrainie szablonik na 4 komórki (znajoma pszczelarka pojechała tam na wycieczkę), wcześniej sam wyszlifowałem sobie patyczki z beleczek międzyramkowych, ale i tak na razie wosku nie wytopiłem, więc nie mam z czego robić. 

Ale mam pytanie do doświadczonych: czemuż by, ach, czemuż by nie umieścić woskowej miseczki w podstawce z plastiku?

Zakupiłem takie zestawy, one nie zawierają miseczek. Miseczki można dokupić osobno, albo zrobić sobie własne (miseczki też kupiłem, ale mam wątpliwości). W zeszłym roku instalowałem w nich miseczki woskowe, na wcisk - niestety, czasem spadają (zanim pszczoły je przylepio), dlatego teraz opędzlowałbym je woskiem.

(tylko nawiasem wspomnę, że jak ktoś chce kupić NICOTa, albo NICOTa, to chyba wciąż jest względnie tani)

Krzyśku i tak się też robi... ja robiłem z miseczkami z szablonu ale są koledzy którzy odlali sobie z silikonu kształt miseczek nicota i robią miseczki woskowe w kształcie miseczek nicota... podobno fajna sprawa.
Trzeba by zrobić taki odlew na większą ilość miseczek tak 20 min.
Cytuj ten post
(04.01.2017, 08:40)bonluk napisał(a): Szymon to ja już bym wolał zakupić gotowy system z możliwością izolacji mateczników i robić to samu czyli zatapiać całą listwę w wosku tak aby miseczki plastikowe były oblane woskiem i chyba tak będę robił w tym roku... Od jakiegoś czasu bardzo mi spasowały miseczki z JZ-BZ a mam ich tylko na dwie listwy... chyba dokupię.

Możesz coś więcej o tych miseczkach, w czym lepsze (może jakiś link żeby poczytać o co chodzi), gdzie je kupujesz? Czy te miseczki dodatkowo oblewasz woskiem?
Używałem najzwyklejszych plastikowych i robionych woskowych. Plastikowe fajne dopóki ich nie chciałem użyć ponownie i musiałem oczyścić. Jak czyścicie, czy może nie czyścicie? Woskowe naklejałem na koreczki od plastikowych i z izolacją nie było problemu.
Cytuj ten post
Adam te miseczki to kupisz w Czechach bo to amerykański patent... mocowanie u nich jest spoko bo mają taki walcowaty czopek więc albo w listwie robisz rowek albo przybijasz dwie listewki na odpowiedni rozstaw.
Miseczki się trzymają po przekręceniu w rowku dzięki temu walcowatemu kształtowi ogonka...
To nic rewelacyjnego ale łatwiej i szybciej się to robi... podobno można je wymaczać w wysokiej temp. Ja je oczyszczałem mechanicznie czyli patykiem z grubsza wygrzebałem a resztę po osmarowaniu miodem dawałem pszczołom do wyczyszczenia...
Cytuj ten post
(04.01.2017, 10:59)bonluk napisał(a): Adam te miseczki to kupisz w Czechach bo to amerykański patent...

Ale podrzuć linka, bo ja nie wiem, jak to jest po czesku...
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
(04.01.2017, 11:09)flamenco108 napisał(a):
(04.01.2017, 10:59)bonluk napisał(a): Adam te miseczki to kupisz w Czechach bo to amerykański patent...

Ale podrzuć linka, bo ja nie wiem, jak to jest po czesku...

Proszę...
https://www.nastavky.cz/hodowla-matek-pszczelich/miseczki-matecznikowe.html
Cytuj ten post
(04.01.2017, 10:59)bonluk napisał(a): Adam te miseczki to kupisz w Czechach bo to amerykański patent... mocowanie u nich jest spoko bo mają taki walcowaty czopek więc albo w listwie robisz rowek albo przybijasz dwie listewki na odpowiedni rozstaw.
Miseczki się trzymają po przekręceniu w rowku dzięki temu walcowatemu kształtowi ogonka...  
To nic rewelacyjnego ale łatwiej i szybciej się to robi... podobno można je wymaczać w wysokiej temp. Ja je oczyszczałem mechanicznie czyli patykiem z grubsza wygrzebałem a resztę po osmarowaniu miodem dawałem pszczołom do wyczyszczenia...

Dzięki za info. Co do czyszczenia to też tak robiłem tylko zanim wpadłem na pomysł żeby robić to tylko z grubsza to praktycznie sezon się zakończył  Uśmiech
Cytuj ten post
Podobna metoda do tytułowej.

https://youtu.be/ALWe6Aw-nt8?t=83
Cytuj ten post
(20.01.2017, 12:37)Krzyżak napisał(a): Podobna metoda do tytułowej.

https://youtu.be/ALWe6Aw-nt8?t=83

W tym filmie jest pokazany bardzo ważny aspekt wyrobu miseczek, o którym często się zapomina. Wosk musi mieć odpowiednią temperaturę. W większości filmów grzeją wosk na kuchenkach elektrycznych gdzie nie widać, czy grzeje, czy nie.
Pszczelarz z filmu podgrzał wosk i później wyłączył płomień. Tak samo robię ja. Po rozpuszczeniu wosku, wyłączam grzanie i dopiero po chwili dziubię miseczki. Wychodzą bezbłędnie. Gdy wosk jest zbyt rozgrzany topi to co miałoby się ostać na listwie / pałeczce.
Takie spostrzeżenie tylko. Za film daję lajka.
Cytuj ten post