Głód na przedwiosniu / podkarmianie wiosenne
Czarek napisał to zdaje się do mnie Oczko. Nie mam zwyczaju pędzić pszczół na wiosnę. Zgadzam się z Łukaszem, jednak zważywszy na warunki i mega spadki (nie wiem jak jest u mnie) przygotowałem ciasto miodowo cukrowe do zakarmienia rodzin bez pokarmu. Wolałbym tego nie robić i nie wiem czy będzie taka potrzeba jednak chcę być przygotowany jak pójdę do uli.
Cytuj ten post
To nic osobistego, po prostu zauważyłem że temat zrobił się prawie tak powszechny jak wcześniej smog.

Ostatniego lata zostawiłem pszczoły na 11 ramkach (kłąb zajmuje od 5 do 8 uliczek zazwyczaj) i podawałem pokarm dopóki brały, było to około 12 - 15 litrów, ale nie wiem dokładnie ile, bo cała akcja podkarmiania była dość chaotyczna i rozciągnięta w czasie. Jest więc wiele niewiadomych i też mógłbym mieć powody do martwienia się czy kłęby zdołają się przesunąć do pokarmu na bocznych ramkach. Jest tam trochę ramek z przejściami pod górną beleczką, ale nie wszystkie.

Ja również chciałbym robić coś dobrego dla moich pszczół. Myślałem o podaniu do uli słoików 0,5 L z miodem rzepakowym oraz tych odsklepin.
W tamtym roku kładłem nad kłębem na płasko odsklepioną ramkę, ale robił się "bałagan", bo pszczoły zgryzały część plastra i sklejały go z ramkami.
Faktem jest że musiały coś robić z tym zgryzionym plastrem, ale było to w czasie kwitnienia wierzb i zdarzało się, że składały w tym "płaskim" plastrze nakrop albo rozcieńczony pokarm.

Bardziej zastanawia mnie kwestia wykorzystania wosku z odsklepin do pobielania komórek, kiedy jeszcze trudno im wypacać wosk. W naturalnym gnieździe mogły mieć przecież zapasy wosku i propolisu.

Jak by nie było, podam im te odsklepiny i będę obserwował czy je wynoszą czy nie.
"Mądry nie jest uczony, uczony nie jest mądry" Lao - Tse
Cytuj ten post
Jeżeli masz gniazdo duże w sensie nic nie ścieśniałeś, nie zabierałeś na jesieni to wydaje mi się, że te odsklepiny to robota głupiego. Pszczoły będą do nich ciągnąć bo słodkie i wynosić po za ul...
Uważam, że mając do dyspozycji stare plastry i sporo miejsca nie będą pchać się w budowanie.
Cytuj ten post
Więc tak zbliża się koniec miesiąca i myślę nad pomocą dla tych głodnych... Zorientowałem się troszkę w cenach ciasta gotowego i oszacowałem cenę ciast robionego samemu...
Cena gotowca około 4,5 zł/ kg plus jeszcze cena za przesyłkę.
Cena cukru pudru 3,5 zł/ kg plus miód
Gotowiec ma skład 90% cukier 10% syrop glukozowo-fruktozowy
Własne ciasto skład 75% cukier 25% miód

Wydaje mi się, że jakościowo i cenowo lepiej ugnieść swoje ciasto. Jak wy to widzicie?
Cytuj ten post
Dla pszczol 1/4 miodu a w ogole to pewnie roznica. A jakie ciasto biezesz pod uwage? Ja stosowalem preferencyjnie to z cukru buraczanego diamanta.
Cytuj ten post
(21.02.2017, 15:41)Borówka napisał(a): Dla pszczol 1/4 miodu a w ogole to pewnie roznica. A jakie ciasto biezesz pod uwage? Ja stosowalem preferencyjnie to z cukru buraczanego diamanta.

No brałem diamanta pod uwagę... ale samemu zrobić wydaje mi się dużo lepiej...
Kończą mi się ramki z zapasami a na pożytek jeszcze trzeba czekać przynajmniej ze 3-4 tygodnie...
Cytuj ten post
Jak trochę tego ciasta to można się bawić ale jakbyś miał ugnieść kilkanaście kilo lub więcej to już jest robota.
Jak masz szlifeirkę kątową to można cukier przemielić na puder, zawsze złotówka taniej.
Cytuj ten post
(21.02.2017, 16:00)Krzyżak napisał(a): Jak trochę tego ciasta to można się bawić ale jakbyś miał ugnieść kilkanaście kilo lub więcej to już jest robota.
Jak masz szlifeirkę kątową to można cukier przemielić na puder, zawsze złotówka taniej.

a ciasta to pewnie z 15 kg tak lekko... wydaje mi się, że wiertarką się rozmiesza... a później najwyżej ręcznie ostateczne dogniecenie...
Cytuj ten post
Wiertarką nic nie wskórasz. Zrobisz tylko zadymę na całe pomieszczenie. Mieszadło musi mieć małe obrotu i duży moment obrotowy, bo to wszystko kleiste i duży opór daje. Ruskie na większą skalę używają betoniarek.
Dla nas dobry byłoby takie mieszadło z cukierni ale drogie jak diabli.

p.s. właśnie sobie przypomniałem, że mam taką mocną wyciągarkę budowlaną, jak by dorobić do niej gar i mieszadło to powinno iść jak talala. Może w kolejną zimę Oczko
Cytuj ten post
spróbuję na wolnych obrotach w mniejszym stężeniu a później ręcznie się domiesza..
Cytuj ten post
To zapakuj może do wiadra i w deklu zrób otwór, przez który przepuścisz mieszadło Uśmiech
Cytuj ten post
(21.02.2017, 16:21)bonluk napisał(a): spróbuję na wolnych obrotach w mniejszym stężeniu a później ręcznie się domiesza..
Obawiam się, że się spali. Kolega tak załatwił wiertarkę mieszając klej do płytek...

Pszczołowód
Cytuj ten post
(21.02.2017, 16:23)emzarek napisał(a):
(21.02.2017, 16:21)bonluk napisał(a): spróbuję na wolnych obrotach w mniejszym stężeniu a później ręcznie się domiesza..
Obawiam się, że się spali. Kolega tak załatwił wiertarkę mieszając klej do płytek...

Pszczołowód

hehe a jakiej firmy była ta wiertarka?
Cytuj ten post
(21.02.2017, 16:31)bonluk napisał(a):
(21.02.2017, 16:23)emzarek napisał(a):

Pszczołowód

hehe a jakiej firmy była ta wiertarka?
Black And Decker, ulubiona Uśmiech

Pszczołowód
Cytuj ten post
ja mam wteranke Bosha i wymieszala już kleje, gipsy, zaprawy itd. może ciasto jej nie położy..?
Cytuj ten post
My wczora u mentora podkarmiali syropem 3:2 i jest git.
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
(21.02.2017, 16:38)flamenco108 napisał(a): My wczora u mentora podkarmiali syropem 3:2 i jest git.

a czemu syrop?
Cytuj ten post
Cytuję: bo jest.
Cytuj ten post
(21.02.2017, 16:40)flamenco108 napisał(a): Cytuję: bo jest.

czyli to była awaryjna sprawa na już tak? 
Cytuj ten post
Awaria polegała tylko na tym, że innego pokarmu nie było, więc cukier do wody i lu. (Piszę krótko bo z tableta)

Edit: Podkarmianie było zaplanowane, tylko zapas ciasta się skończył, więc poszedł syrop i jest dobrze.
Cytuj ten post
Kiedyś dawali tylko syrop i było ok. Teraz jakieś ciasta w modzie Uśmiech
Lepiej jak ten syrop jest ciepły a pogoda pozwala pszczołom latać. Wtedy ruch się robi w pasiece jak na rzepaku.
Jak w okolicy coś pyli to rodziny ruszają z rozwojem z kopyta.
Cytuj ten post
jeszcze takie pytanie jak ten syrop podany i ile?
Cytuj ten post
(21.02.2017, 16:47)bonluk napisał(a): jeszcze takie pytanie jak ten syrop podany i ile?

Syrop laliśmy do dostępnego naczynia metodą na oko. Naczynie stało na górze. Były to brytfanki do ciast, wiaderka itp.
Cytuj ten post
Krzysiek a mentor ma doświadczenie w taki karmieniu o tej porze... jak to później wygląda. Pewnie już parę razy tak robił...
Cytuj ten post
(21.02.2017, 17:32)bonluk napisał(a): Krzysiek a mentor ma doświadczenie w taki karmieniu o tej porze... jak to później wygląda. Pewnie już parę razy tak robił...

Pare czyli drugi raz. W zeszłym  więc w tym roku powtórka.
Cytuj ten post
Łukasz a co się może stać niedobrego ? Pszczoły odłożą to w wolnym miejscu jak nakrop i tyle.
Cytuj ten post
(21.02.2017, 16:45)Krzyżak napisał(a): Kiedyś dawali tylko syrop i było ok. Teraz jakieś ciasta w modzie Uśmiech
Lepiej jak ten syrop jest ciepły a pogoda pozwala pszczołom latać. Wtedy ruch się robi w pasiece jak na rzepaku.
Jak w okolicy coś pyli to rodziny ruszają z rozwojem z kopyta.
I to np. Phil Chandler bardzo krytykuje w kontekscie TF.

To by znow znaczylo, ze teoria o podkrecaniu rozwoju karmieniem jest prawdziwa. Hehe
Cytuj ten post
(21.02.2017, 18:18)Krzyżak napisał(a): Łukasz a co się może stać niedobrego ? Pszczoły odłożą to w wolnym miejscu jak nakrop i tyle.

Szymon już któryś raz wkładasz w moje palce pytania których nie zadałem... nie wiem czym to jest spowodowane?
Cytuj ten post
A co niby w palce Ci wkładam ? Oczko
Wyglądasz na przelęknionego więc dopytuje czego się boisz.
Może jest jakiś aspekt, o którym nie wiem, więc pytam.
Cytuj ten post
(21.02.2017, 18:51)Krzyżak napisał(a): A co niby w palce Ci wkładam ? Oczko
Wyglądasz na przelęknionego więc dopytuje czego się boisz.
Może jest jakiś aspekt, o którym nie wiem, więc pytam.

a jak to przeleknie się objawia?
pytam z czystej ciekawości bo ja bym syropu nie dawał... i chciałem poznać podstawy takiej decyzji ale z wpisów Krzyśka wynika że nie jest to akcja ratunkowa a raczej akcja typu dopalacz... 
Cytuj ten post