Znalezione w necie
Nie bywam tak często i nie czytam wszystkiego Uśmiech Dzielę się informacjami, które znajduję ot i tyle.
Cytuj ten post
(19.11.2018, 12:02)kosz85 napisał(a): Nie bywam tak często i nie czytam wszystkiego Uśmiech Dzielę się informacjami, które znajduję ot i tyle.

Najlepiej, moim zdaniem, byłoby przenieść ten link, do tematu o nosemozie.
Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje
Cytuj ten post
Hehe dobre Oczko

Cytuj ten post
597 rodzin pszczelich w Europie nie leczonych od 2009 roku
Cytuj ten post
Albo źle czytam, albo zaczęli z tą liczba. I zaczęli od aplikacji Apivarolu oraz kwasu. Dalej jest że w 2011 75 procent już nie ma. Coś innego masz na myśli?

Wysłane z mojego A8 przy użyciu Tapatalka
Take a time to waste a moment
Cytuj ten post
A to coś dla zwolenników ramki szeroko-niskiej.

Cytuj ten post
(02.01.2019, 23:38)michal79 napisał(a): A to coś dla zwolenników ramki szeroko-niskiej.

Apipol system Oczko
Cytuj ten post
(02.01.2019, 21:58)Jacuch napisał(a): 597 rodzin pszczelich w Europie nie leczonych od 2009 roku

To są podsumowania Polskie.... badań Europejskich już starszych z programu Coloss
Ja na podstawie tych badań dotarłem do grupy hodowców A.m.macedonika których pszczoły żyły najdłużej i w największej liczbie przeżywały bez leczenia i zakupiłem 6 matek czerwiących z Macedonii... wiem, że miałem wtedy problemy z zakupem bo Macedonia nie jest w UE ale Hodowca załatwił wszystko, świadectwo zdrowia, dokumentacje przewozową itd.
Do dziś po tych macedonkach zostały kolejne pokolenia...
Cytuj ten post
było o tym na forum ?
bo jakoś mi umknęło.
i te Macedonki też przeszły przez program małych kroczków? mimo że nie były już wcześniej leczone ?
Cytuj ten post
(03.01.2019, 09:13)Jacuch napisał(a): było o tym na forum ?
bo jakoś mi umknęło.
i te Macedonki też przeszły przez program małych kroczków?  mimo że nie były już wcześniej leczone ?

Przeszły.... z tego co pamiętam to (dokładnie musiałbym sprawdzić w zapiskach) miałem finalnie 4 matki oryginały zazimowane. Jedna padła w klateczce jak przyszła już u mnie a jedną wysłałem koledze. Z tych 4 do wiosny ostała się chyba 2 ale później do rozwoju majowego dotrwała 1... Z tej 1 zrobiłem chyba 7-8 małych rodzinek z których dotrwały to dej pory 2 - Mac 1 i Mac 5.... w tym roku namnożyłem więcej tych macedonek.
Cytuj ten post
Znajomi podesłaliUśmiech

Załączone pliki Miniatury

Cytuj ten post
Wywiad ze znanym nam już Konradem Zarembą na temat projektu bartnego Bartnicy Sudetów i nie tylko:

== Apibus ibi mel? Buhahaha! ==

Cytuj ten post
że żeś to wygrzebał z jamki w miriadzie Internetu.
Ciekawy podcast. miło się słuchało mimo długości. prowadzący zbytnio nie filosofował.
dobra robota.
Cytuj ten post
jak pojedyńcze pszczoły rozpoznają rozmiar kolonii.
jak rozmiar koloni wpływa na rozwój, usadowienie rodni w gnieździe i jeszcze  kilka innych ciekawych żeczy. 
doświadczenie na 55 rodzinach .

Cytuj ten post
Gniazdo os, pszczoły miodnej i wiewiórki w 13-letnich zwłokach powieszonego mężczyzny, dobrze zachowanych biorąc pod uwagę czas po śmierci.

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C30731%2Cnaukowcy-o-tym-jak-pszczoly-osy-i-wiewiorka-zamieszkaly-w-ciele-wisielca

EDYTA:

Wcześniej mit Samsona jedzącego plastry miodu ze zwłok lwa w Starym Testamencie, wydawał mi się czystą fantastyką. Rzeczywistość pokazuje jednak, że mogłoby to być prawdziwe.

[Obrazek: samson-and-the-lion.jpg?w=672&h=372&crop=1]

[Obrazek: ?u=https%3A%2F%2Flaymansbible.files.word...on.jpg&f=1]
Cytuj ten post
(07.01.2019, 12:46)flamenco108 napisał(a): Wywiad ze znanym nam już Konradem Zarembą na temat projektu bartnego Bartnicy Sudetów i nie tylko:

Brawo Borówka
Podcast to moja ulubiona forma przekazu Uśmiech
Liczę na kolejne wywiady...
Uzależniony od zapachu z ula...
Cytuj ten post
https://dziennikpolski24.pl/pszczoly-w-lesie-czy-w-ulu-spor-o-barcie-na-drzewach/ar/9980448
Szanowny adminie Uśmiech taki tam adres artykułu powyżej dzisiaj trafiłem -stary artykuł z przed lat kilku- bardzo ważna dyskusja pod nim. Jeżeli było na forum to pomiń jeżeli nie to proszę o nowy wątek by można było się wypowiedzieć, lub może akurat w tym wypadku odpowiedzieć na pewne wypowiedzi.
Cytuj ten post
Chyba już było albo przynajmniej ja to już gdzieś czytałem.

Temat jest ciężki bo jest to rozprawa między tymi którzy chcą żeby sobie pszczoły żyły a tymi co chcą im coś podkraść.

Raczej nie rokuje na kompromisy bo złodziejaszki mają większą siłę przebicia a i więcej do stracenia.
Ale do clu.
Wysłuchałem dziś luźnego protokółu z 13 letniej bytności Uli bartnych w spale. preklamował jeden z założycieli tej zacnej inicjatywy pan Andrzej Pazura.

Spalski genotyp sprowadzony z Baszkirii nadal trwa i stosując strategię ucieczki jako jedyny zabieg obronny ma się super dobrze.

Miód na uszy tych co chcą żeby sobie pszczoły były.
Ale wydaje mi się że oni to już wiedzą.wiec nie flustrują się tu na forum.
Cytuj ten post
(25.01.2019, 23:52)Jacuch napisał(a): Chyba już było albo przynajmniej ja to już gdzieś czytałem.

Temat jest ciężki bo jest to rozprawa między tymi którzy chcą żeby sobie pszczoły żyły a tymi co chcą im coś podkraść.

Raczej nie rokuje na kompromisy bo złodziejaszki mają większą siłę przebicia a i więcej do stracenia.
Ale do clu.
Wysłuchałem dziś luźnego protokółu z 13 letniej bytności Uli bartnych w spale. preklamował jeden z założycieli tej zacnej inicjatywy pan Andrzej Pazura.

Spalski genotyp sprowadzony z Baszkirii nadal trwa i stosując strategię ucieczki jako jedyny zabieg obronny ma się super dobrze.

Miód na uszy tych co chcą żeby sobie pszczoły były.
Ale wydaje mi się że oni to już wiedzą.wiec nie flustrują się tu na forum.

Spytaj Pana Pazure jak karmi i jak leczy te pszczoly? To dowiesz się ze to tylko ul na drzewie nic więcej...
Cytuj ten post
Bonluk zerknij proszę na pierwszy post w tym wątku- dzięki
Cytuj ten post
Bonluk
Spytałem powiedział że nie leczą.
Co do karmienia to owszem karmią .ale dla tego że na razie mają za małą populację i chcą ją jeszcze podstymulowac. Dla mnie to logiczne.

Masz jakiś inne informacje? Będę w spale za nie długo to mogę to skonfrontować.
Cytuj ten post
(26.01.2019, 10:30)truten1974 napisał(a): Bonluk zerknij proszę na pierwszy post w tym wątku- dzięki

Stare już było na forum
Cytuj ten post
(26.01.2019, 10:38)Jacuch napisał(a): Bonluk
Spytałem powiedział że nie leczą.
Co do karmienia to owszem karmią .ale dla tego że na razie mają za małą populację i chcą ją jeszcze podstymulowac. Dla mnie to logiczne.

Masz jakiś inne informacje? Będę w spale za nie długo to mogę to skonfrontować.

Ciekawe od kiedy nie leczą? 
Jeszcze jakiś czas temu leczyli normalnym odymianiem apiwarolem
Cytuj ten post
(26.01.2019, 13:37)bonluk napisał(a):
(26.01.2019, 10:30)truten1974 napisał(a): Bonluk zerknij proszę na pierwszy post w tym wątku- dzięki

Stare już było na forum

no ale poraża do dziś- "Gromnik domaga się zasiatkowania wszystkich otworów wlotowych barci, aby zapobiec osiedleniu się tam owadów".

było- odpuszczamy dzięki
Cytuj ten post
(26.01.2019, 15:00)truten1974 napisał(a):

Stare już było na forum

no ale poraża do dziś- "Gromnik domaga się zasiatkowania wszystkich otworów wlotowych barci, aby zapobiec osiedleniu się tam owadów".

było- odpuszczamy dzięki

Tu masz nie jako odpowiedź 
http://wolnepszczoly.org/kto-komu-szkodzi-czyli-szukanie-kozlow-ofiarnych-za-dziesieciolecia-zaniedban/
Cytuj ten post
Można poczytać kto wygrał spór tutaj chyba.
http://bartnictwo.m-sto.org/
Cytuj ten post
(26.01.2019, 16:43)bonluk napisał(a):
(26.01.2019, 15:00)truten1974 napisał(a):

Stare już było na forum

było- odpuszczamy dzięki

Tu masz nie jako odpowiedź 
http://wolnepszczoly.org/kto-komu-szkodzi-czyli-szukanie-kozlow-ofiarnych-za-dziesieciolecia-zaniedban/

dzięki -biorę się do czytania
Cytuj ten post
Nie wiem czy ktoś już wklejał, bo ostatnio słabiej śledziłem forum, ale niedawno pojawiły się nowe, dość rewolucyjne, badania na temat warrozy.
https://www.pnas.org/content/116/5/1792
Także z omówieniem tutaj: https://entomologytoday.org/2019/02/21/inside-look-how-varroa-mite-diet-discovered/

W skrócie: według tych nowych badaniach warroza nie żywi się hemolimfą, tylko ciałem tłuszczowym.
Cytuj ten post
(26.02.2019, 10:55)jasisz napisał(a): W skrócie: według tych nowych badaniach warroza nie żywi się hemolimfą, tylko ciałem tłuszczowym.

Tak, tak, teraz czekamy, co z tego wynika dla pszczelarstwa. Oczko
== Apibus ibi mel? Buhahaha! ==

Cytuj ten post
O wreszcie opublikowali Uśmiech Konferencja była sporo wcześniej.
Co z tego może wyniknąć? Lipofilne środki zwalczania, być może np lit odkłada się w tłuszczach i dlatego roztocza giną. Generalnie to może pomóc zrozumieć niektóre mechanizmy, które już teraz zachodzą w relacji pszczoły-roztocza.
Cytuj ten post