Konstrukcja korpusu
Chcę zmienić sposób konstrukcji korpusów, by zmniejszyć tendencje do zmiany wymiaru przez zsychanie, paczenie, łódkowanie. Nie mam czopiarki i mieć nie zamierzam, więc pomyślałem o taki montażu. W przyszły weekend zrobię prototyp i będzie stał na dworze cały czas.

[Obrazek: korpus.jpg]
Cytuj ten post
(30.03.2017, 08:58)Popszczelony napisał(a): Chcę zmienić sposób konstrukcji korpusów, by zmniejszyć tendencje do zmiany wymiaru przez zsychanie, paczenie, łódkowanie. Nie mam czopiarki i mieć nie zamierzam, więc pomyślałem o taki montażu. W przyszły weekend zrobię prototyp i będzie stał na dworze cały czas.
A może utrzymaj jeden wymiar deski i układaj ją jak narożniki ceglane?
EDIT: tzn w rzeczywistości dwa wymiary: długości i szerokości korpusu
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
Można, ale że ostatnie dwie krótsze listwy będą mieć felc na wieszanie ramek.
W opcji którą proponujesz trzeba by nabić listwy tworzące ten felc - wieszak. W sumie tez dobre rozwiązanie.

Ten sposób montażu pozwala lepiej wykorzystać materiał, miej odpadu.

[Obrazek: korpus_1.jpg]
Cytuj ten post
(30.03.2017, 08:58)Popszczelony napisał(a): Chcę zmienić sposób konstrukcji korpusów, by zmniejszyć tendencje do zmiany wymiaru przez zsychanie, paczenie, łódkowanie. Nie mam czopiarki i mieć nie zamierzam, więc pomyślałem o taki montażu. W przyszły weekend zrobię prototyp i będzie stał na dworze cały czas.

Zsychanie, paczenie czy łódkowanie nie wynika ze złej konstrukcji łączenia tylko ze złej wilgotności desek.
Przesezonuj je chociaż z rok na wolnym powietrzu a będzie o wiele lepiej. Generalnie powinno się sezonować jeden rok na każdy cm grubości deski czyli np. deska gruba 3 cm powinna się sezonować 3 lata.
Jeżeli nie możesz sezonować to potnij je na listwy 6-9 cm i połącz na wkręty bez klejenia. Zawsze jak coś zatańczy to będziesz mógł wykręcić z poprawić.
Cytuj ten post