Mordercza gumowa kaczka
(23.05.2018, 09:39)michal79 napisał(a): Tytułem wtrącenia, Calhoun przeprowadził dwa eksperymenty. I stwierdzenie Borówko Twoje powinno brzmieć:
"Społeczeństwo MYSZY które osiągnęło szczęście i nie musi codziennie walczyć o przetrwanie biologiczne bo ma zapewnione wszelkie podstawowe środki do biologicznego przetrwania naturalnie samosterownie wymiera."
Uśmiech

Musiałem sobie przypomnieć co ja tam pisałem. Jeżeli pisałbym stricte o eksperymentach Calhouna to masz rację. Dodatkowo to był eksperyment in vitro w laboratorium w sztucznych warunkach. Nie wiadomo do końca jakby było w realnym świecie. Ale to była moja luźna ekstrapolacja wyników badań na społeczeństwo. I też niekoniecznie biologicznie wymiera, a bardziej kulturowo, cywilizacyjnie.
Cytuj ten post
(23.05.2018, 14:23)Borówka napisał(a): a jakby było w realnym świecie. Ale to była moja luźna ekstrapolacja wyników badań na społeczeństwo. I też niekoniecznie biologicznie wymiera, a bardziej kulturowo, cywilizacyjnie.

Dodam, że o ile sama moc efektu "raju Calhouna" i jego ostateczne skutki są różnie interpretowane, to niewątpliwie mamy jego pierwszą fazę u siebie, Homo Sapiens Sapiens. Można tym wytłumaczyć niepokojąco wiele współczesnych zjawisk i zachowań. A to dopiero pierwsze dekady...
Cytuj ten post
(23.05.2018, 17:11)michal79 napisał(a): Homo Sapiens Sapiens. Można tym wytłumaczyć niepokojąco wiele współczesnych zjawisk i zachowań. A to dopiero pierwsze dekady...

Jeśli chodzi o całą populacją HS to IMO ma się ona całkiem nieźle. Co innego poszczególne kultury i cywilizacje. Ale to też normalne. Co innego jednak przez pryzmat poszczególnych interesów.
Cytuj ten post
(23.05.2018, 17:11)michal79 napisał(a):
(23.05.2018, 14:23)Borówka napisał(a): a jakby było w realnym świecie. Ale to była moja luźna ekstrapolacja wyników badań na społeczeństwo. I też niekoniecznie biologicznie wymiera, a bardziej kulturowo, cywilizacyjnie.

Dodam, że o ile sama moc efektu "raju Calhouna" i jego ostateczne skutki są różnie interpretowane, to niewątpliwie mamy jego pierwszą fazę u siebie, Homo Sapiens Sapiens. Można tym wytłumaczyć niepokojąco wiele współczesnych zjawisk i zachowań. A to dopiero pierwsze dekady...

Inna interpretacja:

Pszczoły miodne nie wymierają w Polsce i w USA.
Polska Czerwona Księga Zwierząt - Bezkręgowce, PAN
Cytuj ten post