Co teraz kwitnie
męskie , żeńskie
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
Mazowsze: dziewanna, lebiodka, macierzanka, chaber łąkowy, ruta, wciąż jeszcze oblatywany jest żmijowiec zwyczajny, nostrzyk biały i farbownik lekarski. Zaczyna powoli wiesiołek dwuletni
Kto to jest tak naprawdę pszczelarz?
Ten kto potrafi zarobić na chowie i hodowli pszczół. Reszta to trzymacze.
Cytuj ten post
Podkarpacie: cykoria podróżnik
Cytuj ten post
Dynie, lebiodka, trojeść krwista, wiesiołek.

[img][Obrazek: a56c0796861662f6med.jpg][/img]

Na zdjęciu kwiat dyni. Po prostu szaleństwo.

A w ogóle to się zastanawiam, czy są jakieś kwiaty, których pszczoły nie lubią. Wczoraj ze zdziwieniem odkryłam pszczołę na "kalafiorze" i pomidorach.

[img][Obrazek: ab275ab933927ccfmed.jpg][/img]
Cytuj ten post
Mazowieckie: Kocimiętki, Serdecznik pospolity
Cytuj ten post
W wielu miejscach zakwitła drugi raz akacja Uśmiech Nieco mniej obficie. Ludzie piszą na FB, między innymi kwitnie w Płocku. Część osób twierdzi że to może być akacja rembertowska.
Cytuj ten post
Mięta, melisa, drugi rzut naparstnicy, malina jesienna , jeżówka, rudbekia, dziewanna.
Cytuj ten post
Bączq - zebrałabyś dla mnie nasiona naparstnicy i jeżówki do zjazdu ? Uśmiech mogę zebrać dla Cię niezapominajki, sasanki, mak w cudnych kolorach Uśmiech
Jola
Cytuj ten post
Czy ja tez moge prosic nasiona makow w cudnych kolorach?
Cytuj ten post
jeśli sąsiad nie skosi trawnika przed domem to będę skubała ile się da makówek Uśmiech
Jola
Cytuj ten post
Ok zbieram wszystkie nasiona. Niektóre nawet nie wiem jak się nazywają Uśmiech
Cytuj ten post
Czarnuszka, gailardia, hyzop, pysznogłówka, kłosowiec, nagietek, lawenda, czomber, bławatek
Cytuj ten post
Zaczyna kwitnąć przegorzan kulisty.

Cytuj ten post
Nieśmiało zaczyna nawłoć (pogórze dynowskie).
Cytuj ten post
Zaczyna kwitnąć ketmia syryjska.
Nie wiem czy pszczoły coś z niej zbierają, bo się nie doczytałam, ale widziałam trzmiele, które kąpią się w pyłku i wyglądają jak przypudrowane.

To fajna i efektowna roślina. Jak jej miejsce przypadnie do gustu to kwitnie do późnej jesieni a potem sieje się sama jak przysłowiowa marchew. Ziemia nie ma znaczenia, byle była lekko wilgotna ( płytko się korzeni - można kopać i przesadzać wielkie rośliny). U mnie rośnie na caliźnie. Może przemarzać, raz mi przemarzły olbrzymie krzaki. Nasion są kilogramy. Tnie się na wiosnę, kwitnie na pędach wyrastających w danym roku. Ja tnę mało. W zasadzie prześwietlam. Krzaki są ok 2m ale wielkość można dowolnie regulować.

Mam dwa kolory: fioletowy i biały z różowym środkiem. Mam taż kupę sadzonek bo się rozsiała i szkoda wyrzucić. Jakby ktoś był zainteresowany do przywiozę kopane z gruntu na zjazd. Mogę pozbierać nasiona, ale będą dopiero na zjazd wiosenny ( nie pamiętam kiedy dojrzewają).
Cytuj ten post
Jak zwykle jestem zainteresowany.
Cytuj ten post
W Krakowie zaczynają nieśmiało kwitnąć winobluszcze.
Cytuj ten post
Zrobiłam zdjęcie Uśmiech
[img][Obrazek: d98b732bb274f254med.jpg][/img]
Cytuj ten post
Pod Poznaniem. Od 22.07 kwitnie melisa i przegorzan kulisty. O dziwo na razie tylko białe kwiatostany. Rozsiał się sam.
Cytuj ten post
(23.07.2017, 07:36)Bączek napisał(a): Zaczyna kwitnąć ketmia syryjska.
Nie wiem czy pszczoły coś z niej zbierają, bo się nie doczytałam, ale widziałam trzmiele, które kąpią się w pyłku i wyglądają jak przypudrowane.

Edit: Widziałam pszczoły. Zbierają pyłek.
Cytuj ten post
chaber łąkowy
Cytuj ten post
(30.07.2017, 15:51)Bączek napisał(a): chaber łąkowy

U mnie już jakiś czas. Dziewanna rano daje sporo pyłku. Pojawiają się pierwsze zażółcenia nawłoci ale nie można, według mnie mówić jeszcze o jej nektarowaniu w moim terenie.
Cytuj ten post
Ciekawe, zboża jeszcze na polach a już kwitnie nawłoć... (Okolice Ojcowskiego PN.)
Cytuj ten post
Szaleństwo od rana do wieczora na kocimiętce i dzikim winie u mnie w ogrodzie.
Noszą pyłek chyba z ognichy w dużych ilościach i zaczynają z nawłoci (do nektarowania to jeszcze myślę tydzień jak się upały utrzymają)

po tych deszczech okrutnych i głodzie straszliwym to miły widok...

Zalesie Górne pod Warszawą
Cytuj ten post
Południowe podwarszawie.
Nawłoć już startuje, pszczoły poszły do pracy. Widziałem też bogate łączki ze żmijowcem lekarskim. Koniec głodu lipcowego, zobaczymy, co z tego wyniknie.
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
(30.07.2017, 21:58)flamenco108 napisał(a): Południowe podwarszawie.
Nawłoć już startuje, pszczoły poszły do pracy. Widziałem też bogate łączki ze żmijowcem lekarskim. Koniec głodu lipcowego, zobaczymy, co z tego wyniknie.

Żmijowiec to już kwitnie od miesiąca i już kończy. Przynajmniej tak jest u mnie.
Cytuj ten post
Pod Poznaniem od 4.08 masowo kwitną słoneczniki. W sobotę po południu jeden ul lang 2/3 ustawiony 200m od pola miał już 2 ramki świeżego nektaru.
Cytuj ten post
Na Nawłociach rozkwitniętych na razie głównie muchy. Pszczół miodnych nie widziałem. Za to na wrotyczu widziałem, że zbierały. Znaczy to, że w środowisku raczej bida nektarowa na dzień dzisiejszy bo z wrotycza korzystają od biedy jak piszą w necie.
Cytuj ten post
Na niektórych pasiekach bida... dzisiaj na jednej widziałem poważne walki... no cóż muszą przetrwać bo to leżaki Dadanta... pełno tam dziur mają więc praktycznie nic się nie poradzi...
Cytuj ten post
(10.08.2017, 16:58)bonluk napisał(a): Na niektórych pasiekach bida... dzisiaj na jednej widziałem poważne walki... no cóż muszą przetrwać bo to leżaki Dadanta... pełno tam dziur mają więc praktycznie nic się nie poradzi...

Może spróbuj metody z tą śmierdzącą substancją co linkowałem w innym wątku.
Dziury można też pouszczelniać tynkiem glinianym: drobny piasek + glina + woda
Ale to robota, wiadomo. Bo trzeba obserwować gdzie wchodzą więc z godzina się zejdzie.
Cytuj ten post