Co teraz kwitnie
Nie ma takiej opcji... nic nie podaje.
Podtrucia mogą mieć różne przyczyny... nie tylko rzepak.
Ogólnie temat ksantohumu zamierzam badać na wyznaczonych grupach... Ale to najwcześniej w lipcu.
Cytuj ten post
W wielkopolsce prawie nie ma deszczu i przez najbliższy tydzień nie będzie. Czy w takich warunkach rzepak nektaruje?
Ps pewnie popada mocniej jak akacja zacznie kwitnąć i będą nici z kolejnego pożytku... Smutny
Cytuj ten post
Rzeczywiście sucho strasznie, z Facelii, którą wysiałem w kwietniu nic nie będzie (u mnie zero deszczu od dłuższego czasu, mimo prognozowanych opadów). Pszczoły siedzą na kruszynie i głogach. Na łąkach pojawiła się firletka. W ogrodzie kwitną czosnki ozdobne.
Jeszcze tak nie było, żeby jakoś nie było.
Cytuj ten post
Zaczyna kwitnąć kruszyna, róża pomarszczona. Chrzan cały czas kwitnie. Pszczoły zainteresowane głównie gorczycą i rabarbarem. Gorczyca, co prawda już przekwita, ale nadal cieszy się dużym zainteresowaniem.

Potwornie sucho. Beczka 2000tys litrów deszczówki opróżniona do połowy. Podlewam, bo nic by nie wyrosło.

Kwitnie zeszłoroczna brukselka i jarmuż. Kwiatki do ozdobnych nie należą, ale pszczołom się podobają. No i susza im nie przeszkadza.

Wysiała mi się mięta koreańska. Chyba to mięta, bo sieweczki malutkie. Wszystkie skrzętnie podlewam, bo to roślina krótkowieczna a uwielbiana przez pszczoły. Właśnie olbrzymi krzak mi usechł. Będzie ich dużo, to się podzielę z chętnymi.
Cytuj ten post
A w Warszawie akacja biała jak w zimę drzewa. Oj wszystko wcześnie w tym roku..
Cytuj ten post
Jest szansa, że rośliny będą powtarzać kwitnienie.
Cytuj ten post
U mnie na ta chwilę przekwitaja jabłonie. Rzepak w pełni więc jeszcze z 10 dni niektóre pokwitna. Kwitną glogi. Akacje zakwitną może po 15 maja... Lipy początkiem czerwca... Nie jest źle. Zapowiadają deszcz koło wtorku środy więc może być jeszcze lepiej.
Cytuj ten post
W Czechach gdzieniegdzie akacja już kwitnie, u mnie rozkwitnie w tym tygodniu.
Cytuj ten post
Na Podkarpaciu akacja już kwitnie, w okolicach mojej pasieki, w promieniu 2 km, są całe dwie sztuki po skutecznej walce leśników z chwastami.
Cytuj ten post
Klon jawor również kwitnie
Cytuj ten post
U mnie dokwitają resztki sądów, rzepak ma pierwsze kwiaty na szczytach od kilku dni,ale dopiero wczoraj zaczął się wziątek.
Mniszek podobnie.pierwsze kwiaty na głogach.
Cytuj ten post
Kwitnie kruszyna. Jako nieliczna jest w tej chwili oblatywana przez nieliczne pszczoły bo w tym roku nie ma u mnie pszczół. Są za to w dużej ilości trzmiele.

Odnośnie kruszyny, zaraza to jest, jakich mało. Sieje się wszędzie, Każda najmniejsza gałązka leżąca na ziemi ukorzenia się w kilku miejscach.

Ja ją karczuję, bo zarosła by mi cały ogród, a tu czytam, że roślina pod częściową ochroną. W tym roku kruszyna szaleje. Nigdy nie widziałam, żeby tak obficie kwitła.

[img][Obrazek: 976847df02b1c1dfmed.jpg][/img]
Cytuj ten post
Kruszyna zazwyczaj kwitnie po akacji i wygląda inaczej niż krzew z Twojego zdjęcia, przypominającego mi dereń biały, chociaż nie ma czerwono zabarwionych pędów. Dereń biały kwitnie i u mnie, faktycznie pszczół na nim nie widziałem.
Sprawdź w google jak wyglądają te rośliny i porównaj.

U mnie rzepak powoli kończy kwitnienie, a robinie całe białe, otwierają pierwsze kwiaty, dziś pierwszy dzień z pięknym zapachem. Szkoda tylko, że pszczoły jakby spóźnione w rozwoju o jakieś 2 tygodnie.
"Mądry nie jest uczony, uczony nie jest mądry" Lao - Tse
Cytuj ten post
Ja nic innego ostatnio nie robię, tylko sprawdzam jaka to roślina Duży uśmiech I metodą długiego sprawdzania wymyśliłam, że ta zaraza to jest kruszyna. A Ty mi teraz mówisz, że to nie kruszyna tylko dereń. No to przynajmniej sumienie mam czyste, że nie niszczę rośliny chronionej. Ale jagódki ma jak kruszyna, no więc w sumie to już nie wiem sama co to jest.
Cytuj ten post
(14.05.2018, 04:52)Bączek napisał(a): Ja nic innego ostatnio nie robię, tylko sprawdzam jaka to roślina Duży uśmiech I metodą długiego sprawdzania wymyśliłam, że ta zaraza to jest kruszyna. A Ty mi teraz mówisz, że to nie kruszyna tylko dereń. No to przynajmniej sumienie mam czyste, że nie niszczę rośliny chronionej. Ale jagódki ma jak kruszyna, no więc w sumie to już nie wiem sama co to jest.
Owoce ma czarne? Wszystkie w tym samym kolorze? W takich dużych blachach?
Cytuj ten post
O ile można rozpoznać z tego zdjęcia to jest to szakłak pospolity ewentualnie dereń też to moze być jakis świdwa albo biały ale deren ma czerwonawo zabarwione pedy jak już wyżej zostało napisane.
Cytuj ten post
Rośnie wszystko na kupie więc kruszyna też jest z czarnymi jagódkami. Stąd mi się wszystko pomyliło.  Ale ta roślina na zdjęciu to jednak chyba dereń rozłogowy. Czytałam, że właśnie dereń rozłogowy ukorzenia się w ten sposób, że każda gałąź co leży na ziemi puszcza korzonki w kilku miejscach. Roślina inwazyjna. Nigdy nie widziałam, żeby tak kwitł jak w tym roku. Nie wiem jakie ma jagódki, nie zaobserwowałam. Powinien mieć jagódki białe. W poprzednich latach kwitł pojedynczymi kwiatkami, których nie widać było wśród liści.

Szakłak ma kolce, właśnie czytam że podobny do kruszyny, tylko kolce ma. U mnie nie zaobserwowałam tej rośliny.
Cytuj ten post
Dzisiaj rano w Grudziądzu:

[Obrazek: s31Tt0Z-hSLI-1d5OVPltfuf0ZSr3UG_Gwj1VNdM...09-h737-no]
Cytuj ten post
Dziś rano w Warszawie.
Śnieguliczka kwitnie od tygodnia.

Załączone pliki Miniatury

Cytuj ten post
Jola, to maki od Ciebie, czy ktoś inny dał mi nasiona, bo nie wiem? W każdym razie wspaniałe.

[img][Obrazek: 3328963104c63749med.jpg][/img]

[img]http://[Obrazek: bb505d0dbb32f699med.jpg][/img]

Jeżeli istnieje piekło, to właśnie jest w Krakowie.

A oprócz tego kwitnie wszystko, nawet wierzbówka kiprzyca. Boję się pomyśleć co  będzie później.
Cytuj ten post
(02.05.2018, 10:58)bonluk napisał(a): Nie ma takiej opcji... nic nie podaje.
Podtrucia mogą mieć różne przyczyny... nie tylko rzepak.
Ogólnie temat ksantohumu zamierzam badać na wyznaczonych grupach... Ale to najwcześniej w lipcu.

No ciepło jak nigdy... w tym roku chyba winogrona mi się w końcu dojrzeja 
Cytuj ten post
Ewcia - tam było maków różnistych sporo i pełne i półpełne i w różnych kolorach Uśmiech ja swoich nie wysiałam ... czekają w zamrażarce na ziemię bo na dziś dzien dopiero robię permakulturę na wolnej działce Uśmiech u nas też piekło
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
Ja swoje posiałam w jesieni. Deszcz spłukał je w zagłębienia terenu i teraz wyrosły malownicze kępy. szkoda że tak krótko kwitną. Fajnie patrzeć jak trzmiele czochrają się między płatkami Uśmiech
Cytuj ten post
Kwitnie kasztan jadalny,mocno oblatywany zdecydowanie większe zainteresowanie jak akacją.

Załączone pliki Miniatury

Cytuj ten post
U mnie rozkwita sumak octowiec. Mniej więcej o miesiąc wcześniej niż zwykle.
"Mądry nie jest uczony, uczony nie jest mądry" Lao - Tse
Cytuj ten post
Na Podkarpaciu pszczoły na lipie, koniczyna w pełni kwitnienia, jest jeszcze kruszyna, bławatki, gwiazdnice, dzwonki łąkowe, wyka i jeżyny. No i pola facelii zaczynają być niebieskie.
Cytuj ten post
Pięknie kwitnie gryka, ale pada teraz non stop. Widziałem pąki kwiatowe na nawłoci. Lipa właśnie się skończyła.
Cytuj ten post
Co to za roślina?
[img][Obrazek: 6b577ab862bdc303med.jpg][/img]

Niestety nie mogę zdjęcia odwrócić. Przyszła do mnie sama jakieś dwa lata temu i głowię się od tego czasu co to jest.

[img][Obrazek: 13749a320611eaa3med.jpg][/img]

[img][Obrazek: 1709362a52f6050bmed.jpg][/img]

Wielki krzak, w tej chwili ma ok 160 cm wysokości i szeroki na 80 cm. Pszczoły na nim szaleją. Ten krzak na zdjęciu ma dwa lata. Liście są pachnące miętą i pokryte kutnerem. Im starsza roślina tym bardziej włochata. Myślałam, że to mięta długolistna, ale mam wątpliwości bo mięta ponoć rozmnaża się przez rozłogi, a moja roślinka rozłogów nie wytwarza.

W każdym razie wspaniała, miododajna roślina warta rozpowszechnienia. Rośnie w każdych warunkach. Sieje się dość licznie więc mam trochę młodych. W tym roku zbiorę nasiona, jak mi się uda i zdążę zanim oblecą Uśmiech
Cytuj ten post
Kocimiętka. Chyba właściwa. Choć może być też naga. Odmiana z białymi kwiatami. Chętnie oblatywana przez pszczoły. Jak jest jej duuuuuużo to fajny pożytek może być.
Cytuj ten post
ehe, Borówka ma słuszność - kocikoci miętka Duży uśmiech Niech Ci się rozsiewa = wypiel jesienią pod nią do gołej ziemi, cobyś wiosną nie musiała i wiosną mi przywieź sadzonkę, bo moja latos została wypielona a stara ledwo zipie
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post