Przedstaw się
Witam wszystkichOczko
Jestem Marcin. Wschód mazowsza. Pszczelarstwem zajarałem się nagle i bez żadnych tradycji w rodzinie bliższej i dalszej.
I tak zaczęła się przygoda w tamtym rokuJęzyk
Po niepełnym sezonie nabrałem trochę doświadczenia na swoich rójkach zwiezionych z 3 żródeł.
Operuje na langstroth 3/4.
w listopadzie przywiozłem jeszcze 3 wz kupione głównie dla ich zawartości. Pszczelaż nie wyglądał na takiego co dba o wymiane co chwilę matek i mówi że po części kaukazy. Zobaczymy na wiosne jak sie spisząUśmiech i uli miałem 6 do wczoraj. dzisiaj jest 5.Smutny
Tu widzę już kilka błędów w konstrukcji zbudowanych przezemnie uli.
Tej zimy zagłębiłem się głębiej w pn i tak ślęczałem na obcojęzycznych stronach i czytałem. Aż nagle trafiłem na to forumUśmiech I poczytałem co nie co. Podoba mi się podejście wasze do pszczelarstwa jak i klimat forum. nie to co amb.....Duży uśmiech
Jak jakieś pytania to chętnie odpowiemOczko
Cytuj ten post
Witaj u nas Maniek Uśmiech
Cytuj ten post
cześć Maniek Uśmiech

Widzisz, LN 3/4 i od razu Krzyżak jest przyjemny i miły hahaha Duży uśmiech
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Marcin alias Maniek ? Oczko
Cytuj ten post
A Mankiem nazwała mnie moja siostra i tak sie przyjeloOczko

Ale mam też warszawiaki jeszcze nie przesiedloneUśmiech Chociaz troche poczytalem forum i wiem ze ln to najlepszy ul na swiecieDuży uśmiech
Cytuj ten post
(08.01.2016, 10:49)Naturalny Maniek napisał(a):  Chociaz troche poczytalem forum i wiem ze ln to najlepszy ul na swiecieDuży uśmiech

Szybko się uczysz! Duży uśmiech zwłaszcza LN 3/4 robi wrażenie Oczko
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Staram sieDuży uśmiech Wiedzą to podstawaDuży uśmiech Wczoraj skonstruowane prawidlo do budowy korpusów ze słomy i trzcinyDuży uśmiech Efektami podzielę się za kilka dniDuży uśmiech
Cytuj ten post
Robi się tłoczno, fajnie, że przychodzą nowi Oczko. W dodatku mamy już jakąś przewagę, bo chyba Piotrków jest na forum najwięcej!
--
Pozdrawiam,
Piotr
Cytuj ten post
Witaj Mańku !

Oooo, prawidło, słoma, warszawski...już Cię polubiłem. Uśmiech
Powodzonka życzę - niech Ci się wiedzie, w Nowym Roku - markus
Cytuj ten post
DziekiOczko Tylko o słomę ciezkoJęzyk poszukuję Ale na razie bez rezultatowJęzyk
W każdym bądź razie jest jeszcze trzcina jak słomy nie znajdeDuży uśmiech
Cytuj ten post
Witam serdecznie!

Daniel, Nowogród Bobrzański, woj. Lubuskie.
Pszczelarz od zeszłego roku, z jakimiś tam tradycjami (dziadek), zawsze chętnie się kręciłem przy pszczołach ale zawsze uważałem, że później będzie na to czas. Ostatnio jednak dziadek narzeka na zdrowie (94 lata) i zdecydowałem że lepszego momentu nie będzie.
Zeszły sezon poświęciłem na obwąchanie się i podjęcie decyzji w którą stronę iść. Reasumując, na pewno nie w stronę PZP czy wkładania do ula całego tego syfu z ApiWarolem na czele. Dopuszczam zastosowanie w okresie przejściowym kwasów organicznych cz y czegoś na bazie Tymolu i tyle.
Pracuje na ramce Dadant, w tym roku chcę przejść w całości na ramkę 1/2 bez węzy lub na węze 5.1 na początku.

Swoją drogę do celu chcę zrealizować w oparciu o dwie pasieki, z czego jedna pójdzie na "głęboki tłuszcz", żadnego leczenia, bez węzy, bez pomocy z zewnątrz. Lokalizacji wciąż szukam, ponieważ w promieniu 10 km chcę mieć czysto.

Druga pasieka, będzie dopuszczała właśnie kwasy czy tymol, aby "podbudować" je, będę używał pomniejszonej węzy, matki będą od komercyjnych hodowców.

Eksperyment prowadzić będę na podstawie pszczół Buckfast, Elgon oraz Ligustica.

Czekając na wiosnę ciepło pozdrawiam
Daniel Piechocki
Cytuj ten post
Czołem! Bywam w Lubuskim właśnie na szkoleniach organizowanych przez Prezesa Grzywacza. Nie są nawiedzonymi amitrazowcami a wiele na temat prowadzenia gospodarki pasiecznej można się dowiedzieć. Może uda nam się kiedyś spotkać Uśmiech
Cytuj ten post
(18.01.2016, 15:29)MN napisał(a): Czołem! Bywam w Lubuskim właśnie na szkoleniach organizowanych przez Prezesa Grzywacza. Nie są nawiedzonymi amitrazowcami a wiele na temat prowadzenia gospodarki pasiecznej można się dowiedzieć. Może uda nam się kiedyś spotkać Uśmiech

Zapraszam Uśmiech
Cytuj ten post
cześć Danielu i powodzenia w Twoich planach Uśmiech
Cytuj ten post
Witaj
Cytuj ten post
WitajOczko
Nie pisałeś nic na temat ile pni na pasiece zazimowaliscie?Oczko
Cytuj ten post
(18.01.2016, 20:00)Naturalny Maniek napisał(a): WitajOczko

W sumie 5, 4 moje i 1 ul sąsiada (również zaczyna przygodę z pszczelarstwem).
Cytuj ten post
AhaUśmiech To tak jak jaOczko Prawie. Do z imowli poszło 6Oczko Jak do tej pory zostało 5 a na wiosnę zobaczymy jak to bedzieDuży uśmiech Cel na następny rok min 40 rodzinek zazimowac;D tylko pewnie będę musiał dokupić kilka rodzinUśmiech 2 przezimowane mam zamówione po 350 Uśmiech I z 2 rojki zorganizujeDuży uśmiech
Cytuj ten post
(18.01.2016, 20:04)alientresor napisał(a):

Witam i powodzenia życzę... Początki zawsze są fajne ale i trudne.
Cytuj ten post
(18.01.2016, 20:12)Naturalny Maniek napisał(a): AhaUśmiech To tak jak jaOczko Prawie. Do z imowli poszło 6Oczko Jak do tej pory zostało 5 a na wiosnę zobaczymy jak to bedzieDuży uśmiech Cel na następny rok min 40 rodzinek zazimowac;D tylko pewnie będę musiał dokupić kilka rodzinUśmiech 2 przezimowane mam zamówione po 350 Uśmiech I z 2 rojki zorganizujeDuży uśmiech

To faktycznie ambitnie, ale pewnie możliwe Uśmiech.
Ja chce do 20 dotrzeć, 10 na jednym stanowisku i 10 na drugim.
Czas pokaże jak wyjdzie Uśmiech
Cytuj ten post
(18.01.2016, 20:17)bonluk napisał(a):
(18.01.2016, 20:04)alientresor napisał(a):

Witam i powodzenia życzę... Początki zawsze są fajne ale i trudne.

Dzięki, świadomość niby mam, ale nie wiem czy mi ręka nie zadrży jak będą padać, tu się najbardziej obawiam własnej reakcji.
Cytuj ten post
Dlatego w pn trzeba na początku wyrobić ilosc żeby można było zrobić z tego jakość. Bo wiadomo ze spora część padnie... Nie ma co płakać za upadkami. Tylko trzeba cieszyć się sukcesami gdy coś przezyjeOczko Wiec w tym roku nastaw się na tworzenie nowych rodzin a o miodzie pomyslisz w następnym rokuOczko
Cytuj ten post
Ilość ilością, ale jakość też muszą mieć Oczko
Cytuj ten post
(18.01.2016, 20:58)MrDrone napisał(a): Ilość ilością, ale jakość też muszą mieć Oczko

hej, dlatego właśnie, że tak powiem idę szeroką ławą na dwa bezpieczniki, czyli z jednej strony kilka linii/ras pszczół - po to by sprawdzić jak sobie radzą na moim terenie, oraz druga pasika, która, że tak brzydko napiszę dostarczy ilości. Na ten moment inaczej niż metodą prób i błędów sobie tego nie wyobrażam.
Cytuj ten post
Ilosc oraz różnorodność genówJęzyk Jakie szansę na przezimowane ma 3 ule bez leczenia A jakie 30? Myślę ze pojedynczo jako oddzielne rodziny każda takie same. Ale jako cała pasieka większe szanse ze coś przezyje ma pasieka trzydziesto pniowaUśmiech
Przynajmniej teoretycznie do tego podchodzacOczko
Cytuj ten post
(18.01.2016, 21:06)alientresor napisał(a):
(18.01.2016, 20:58)MrDrone napisał(a): Ilość ilością, ale jakość też muszą mieć Oczko

hej, dlatego właśnie, że tak powiem idę szeroką ławą na dwa bezpieczniki, czyli z jednej strony kilka linii/ras pszczół - po to by sprawdzić jak sobie radzą na moim terenie, oraz druga pasika, która, że tak brzydko napiszę dostarczy ilości. Na ten moment inaczej niż metodą prób i błędów sobie tego nie wyobrażam.

A ja tam pójdę na closcDuży uśmiech Albo wóz albo przewozDuży uśmiech
Cytuj ten post
(18.01.2016, 21:10)Naturalny Maniek napisał(a):

ja też mam takie zdanie. Oczko
każdy musi sobie wyważyć własne racje.
ale ja tam jestem zdania, że do odważnych świat należy, a sukces osiągają Ci co rzucają wiele na jedną kartę Oczko
Cytuj ten post
(18.01.2016, 21:10)Naturalny Maniek napisał(a):

Będziemy się wymieniać doświadczeniami w trakcie sezonu, postaram się na bieżąco informować co się dzieje. Z moich dotychczasowych doświadczeń już wiem, że każdy własny sposób jest lepszy niż ten doradzony, czy wyczytany. Jak coś robię po swojemu to jest to efekt jakichś przemyśleń, a jak robię bo ktoś tak robił to żadna nauka czy wiedza z tego nie płynie.
Cytuj ten post
Pewnie ze takOczko
A wiadomo ze najlepiej do wszystkiego dojść samemu. Nauka na własnych błędach jest jabardziej "bolesna". Ale i najbardziej ksztalcacaOczko
Więc trzymam kciuki abys spełnił swoje zalozeniaUśmiech
Sobie też tego zyczeOczko
I życzę sobie jeszcze żeby ktoś z moich okolic trafił na to forum i podzielił te poglady abym mógł z kimś na żywo dzielić się swoimi spostrzezeniamiDuży uśmiech
Cytuj ten post
Danielu, witam cię serdecznie, nie mamy do siebie daleko, do Śmigla będzie ok 120 km, może się spotkamy, w razie czego służę pomocą!
--
Pozdrawiam,
Piotr
Cytuj ten post