Wózek
(23.10.2017, 15:48)pastaga napisał(a): Ciekawy wózek (od 1.40), chyba już prościej się nie da (oczywiście wózkowi od Szymona nie dorasta do pięt Oczko ):

Ja chcę cały zestaw, z samochodem i przyczepą Oczko A wózeczek można zanabyć w Rumunii: TUTAJ, poniżej 4 stów, plus koszty wysyłki.
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
Ciekawa konstrukcja. Genialna w swej prostocie. Ma jednak kilka mankamentów:
- jak załadować ostatnie ule na przyczepkę
- trzeba zszywką przyłapać dennicę do dolnego korpusu
- nie da się postawić ula na stojaku palecie
Cytuj ten post
To ja wrzucę wózek dedykowany dla warszawiaków.

od 4:50 oglądać.
Kto to jest tak naprawdę pszczelarz?
Ten kto potrafi zarobić na chowie i hodowli pszczół. Reszta to trzymacze.
Cytuj ten post
(23.10.2017, 17:59)Krzyżak napisał(a): Ciekawa konstrukcja. Genialna w swej prostocie. Ma jednak kilka mankamentów:
- jak załadować ostatnie ule na przyczepkę
- trzeba zszywką przyłapać dennicę do dolnego korpusu
- nie da się postawić ula na stojaku palecie

Bez wad nie jest ale:
- ostatnie ule pomoże na przyczepkę wrzucić kumpel, z którym to po ciężkim dniu można udać się na piwo
- ule do transportu często i tak spina się pasem
- skoro da się bezpośrednio z palety stojaka ul podnieść to i pewnie postawić się da wykonując czynności w odwrotnej kolejności, jeśli nie to patrz pkt. pierwszy Oczko

Z zalet oprócz prostoty jest duże koło, które powinno ułatwiać transport po nierównościach.
Cytuj ten post
Jeszcze jedna wersja wózka, do którego linkowałem wcześniej. W tej nie trzeba go nakładać od góry bo ramiona odchylają się na boki. Cena we Fr zatrważająca (przeszło 200 euro, ten poprzedni 350RON w Rumunii) ale może ktoś podpatrzy i sobie sam zrobi:
http://www.cooperative-apicole.fr/le-travail-au-rucher-le-petit-materiel-accessoires-brouette-a-ruche-pretty,106-352.htm

Link do filmiku z wózkiem w akcji (od 2:50 min.)
https://youtu.be/-yF-NOEo4Rc
Cytuj ten post
(09.11.2017, 19:47)pastaga napisał(a): Jeszcze jedna wersja wózka, do którego linkowałem wcześniej. W tej nie trzeba go nakładać od góry bo ramiona odchylają się na boki. Cena we Fr zatrważająca (przeszło 200 euro, ten poprzedni 350RON w Rumunii) ale może ktoś podpatrzy i sobie sam zrobi:
http://www.cooperative-apicole.fr/le-travail-au-rucher-le-petit-materiel-accessoires-brouette-a-ruche-pretty,106-352.htm

Link do filmiku z wózkiem w akcji (od 2:50 min.)
https://youtu.be/-yF-NOEo4Rc

Genialne. Szymon, jak nie da się prościej, to trzeba jeszcze prościej! 

Kurka wodna, aż główka dymi nad tym projektem:...
Cytuj ten post
Na prawdę niezłe, nie do końca łapie jak trzyma ule, trzeba dociskać przez cały czas jazdy? Te blachy wchodzą między korpusy czy jak.
Cytuj ten post
(10.11.2017, 08:41)Popszczelony napisał(a): Na prawdę niezłe, nie do końca łapie jak trzyma ule, trzeba dociskać przez cały czas jazdy? Te blachy wchodzą między korpusy  czy jak.

Mnie to wygląda jak praca doktorska... Oczko
To muszą być zestawy dadanowskie, dlatego dolny korpus jest duży i ma dwa uchwyty: metalowy dla rąk i powyżej frezowany w drewnie, w który wchodzi blaszka z wózka.
Na ile pojąłem pomysł, średnia szerokość człowieka w plecach to 45-55cm (z tabeli miar krawieckich), czyli w barkach pewnie 50-65cm. Jeżeli zrobisz uchwyty dla rąk z rozstawem ok. 80-90cm, to podczas podnoszenia pojawi się siła ściągająca ramiona wózka ku środkowi, tym większa, im większa jest masa ula. Nie wiem, ile było prototypów, żeby to w końcu się dopasowało i stało ergonomiczne.

A poza tym oglądałem trochę francuskich filmików - oni chyba muszą mieć jakieś horrendalne dopłaty do pszczelarstwa, bo wszystko takie wychuchane, że aż uwierzyć trudno, że oni tak sami, z potrzeby serca... Popatrzcie na stojaki - czy to drut nierdzewny?
Cytuj ten post
Piękny wózek, działa na tej samem zasadzie jak poprzedni tylko zapiera się na pasku montażowym.
Ja bym zrobił /i pewnie zrobię/ kompilację tych dwóch pomysłów. Wózek ma się zapierać na przedniej i tylnej ścianie dolnego korpusu a nie na taśmie ściągającej. Korpus może być niski wystarczy wyprofilować rurki aby od osi koła szyły w dół a po ściśnięciu korpusu ku górze do rąk. Oczywiście konstrukcja otwierana jak tu, bo to ułatwia zakładanie na ul. Przemyślę sprawę. Dzięki Adam za linki Uśmiech
Cytuj ten post
Szymon jak będziesz robił zrób dwa. Będę miał okazję Cię odwiedzić i płacę w złocie Oczko
Cytuj ten post
(10.11.2017, 09:21)Krzyżak napisał(a): Przemyślę sprawę.

To dorzuć jeszcze do myślenia taki oto problem: wózek ten niech składa się z 2 modułów:
1. Koło i uniwersalne mocowanie modułu roboczego
2. Moduł roboczy
W ten sposób po opracowaniu pkt 1 można pracować osobno nad pkt 2 
Już znajszłem np. inne rozwiązanie uchwytu ula, które też jest interesujące:
[Obrazek: 1184-thickbox.jpg]

A TUTAJ jest chyba omówienie tego wózeczka, co Pastaga pokazał.
Cytuj ten post
(10.11.2017, 08:41)Popszczelony napisał(a): Na prawdę niezłe, nie do końca łapie jak trzyma ule, trzeba dociskać przez cały czas jazdy? Te blachy wchodzą między korpusy  czy jak.

Mój malutki rozumek podpowiada, że działa jak TU czyli że te "blaszki" wchodzą w wyfrezowane uchwyty w korpusie tylko ramiona wózka/taczki odchodzą w drugą stronę. Ramiona wózka od pewnego momentu są wygięte na zewnątrz więc unosząc całość do góry samo się zaciska. Pas montażowy wg. mnie jest potrzebny tylko żeby spiąć całość z dennicą. Zróbcie sobie stop klatkę dokładnie w 4min. filmu. Korpus ma wyfrezowane uchwyty z 4 stron, ramiona wchodzą w boczne no i jeden od przodu.

Szymon tak jak MN pisał, też byłbym bardzo chętny, wymiar moich korpusów znasz lepiej ode mnie Uśmiech. I przy okazji... w każdej chwili jak tylko dasz na PW dane rozliczam to co do tej pory.
Cytuj ten post
Rzeczywiście chyba celuje w rączki z 3 stron.
Obmyśliłem projekt wózka "na zacisk", zdaje się że będzie działał dobrze. Niestety jadę do teściów na weekend więc testy będą musiały poczekać.
Adam rozliczymy się jak zrobię resztę Uśmiech
Cytuj ten post
Szymon, to Twój wcześniejszy wózek odchodzi do lamusa?? Oczko
Cytuj ten post
Zobaczymy Uśmiech
Cytuj ten post