Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3
Pogoda nie zachwyca, ale jest w normie. Jeśli weźmiemy średnią z ostatnich 6lat to dla maja jest to 14-15 stopni, tegoroczny maj to średnia 12 stopni, ale jak weźmiemy średnią z 30lat to średnia oscyluje już w okolicach 8-10 stopni. Czyli po prostu przyzwyczailiśmy się do ciepłego maja, ale to nie jest norma i w dłuższej perspektywie to zimny maj może być normą.
Problemem nie jest zimno, tylko to, że pogoda kompletnie nie sprzyja rośliną. Na matury zawsze kwitły kasztany, a tu matury w połowie a kasztany dopiero leniwie zaczynają rozważać kwitnienie. Zaczynam podzielać pogląd Harnasia i Dave'a Cushman'a, że na taką zmienność pogody lepsze Amm. Nie wiem na ile prawdy jest w tym, że Amm dłużej żyją i dlatego mniej czerwią, ale od początku się zanosiłem na ten eksperyment. W zeszłym roku mi się nie udało poddać ASTY, ale na ten rok już zamówiłem. Co prawda matki NU, ale chce na nich wyhodować trutnia, którym unasiennię później zakupione matki NU.

U mnie wczoraj też nic nie latało, ale maj jako maj był całkiem niezły, w silniejszej rodzinie wyczyściły i zalały nadstawkę, oraz odbudowały 3 ramki WP. Zebrały sporo z mniszka (który u nas już przekwita), buczały na mahoni, gruszy i wiśni. Wiem, że na drugim pasieczysku zaczyna rozkwitać rzepak, ciekawe czy go te mrozy nie załatwią. Mam zamiar reaktywować pasieczysko i wywieźć pół pasieki na rzepak (pół pasieki czyli jedną rodzinę Język bo odkładów nie liczę). Zapowiada się pracowity rok Uśmiech

Harnaś, jak będziesz rozmnażał, to będziesz patrzył na kolor, czy mnożysz jak leci i nie zwracasz uwagi na ewentualne kundlenie? Ciekawe czy kolejne pokolenia się uzłośliwią, będziesz robić selekcje pod tym względem?
Cytuj ten post

Wiadomości w tym wątku
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - beekeeeper98 - 27.04.2017, 16:15
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - MirusB - 03.05.2017, 20:39
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - kosz85 - 10.05.2017, 08:10
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - MirusB - 23.05.2017, 07:41
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - karolinka777 - 08.09.2017, 08:59