Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3
W Warszawie też wczoraj śnieg i grad, a w nocy -2 Uśmiech

(10.05.2017, 12:59)Krzyżak napisał(a): Ponawiam pytanie, jakie znaczenia ma rasa jak przyroda nie nektaruje, bo zimno ?

Nektaruje, może krótko, może skąpo, ale jednak. I to w takim przypadku właśnie rasa ma znaczenie. Bo u mnie nie przyniosły całej nadstawki (bardzo małej nadstawki Oczko ) wody, ani lodu, tylko jest nektar. Raczej jeszcze nie miód, ale nektaru naniosły dużo. Rasa ma to znaczenie, że bardzo plenny BF, żeby utrzymać rodzinę wszystko co naniósł zje, a może będziesz musiał go jeszcze dokarmić. A mniej plenna pszczoła będzie bardziej oszczędnie gospodarować zapasami.
To samo jest z pyłkiem, jak napcha ramki pyłkiem i rozsądnie użyje, to dłużej przetrzyma bez ingerencji. To jest to właśnie dostosowanie do kapryśnej pogody o co się rozbija często dyskusja, która pszczoła lepsza w Polsce. Taki maj, mógłby być wąskim gardłem dla BF puszczonych na dziko.

Ja w tej chwili w pełni przytaczam Cushman'a, bo mnie przekonuje. Co nie znaczy, że AMM jest lepsze od tej czy od tamtej pszczoły. Jest po prostu trochę inna. BF czy inna plenna naniesie dla pszczelarza więcej w lepszym roku, a AMM więcej w gorszym. Obie mają zalety i wady Uśmiech Porównania co jest lepsze plenność czy długowieczność, nie mają sensu tak jak porównania rojliwa czy nierojliwa. Teraz lepsza pszczoła to ta nierojliwa, a jak gospodarowano na kószkach lepszą była rojliwa, więc to kwestia mody i metod gospodarki.
A różnice rasowe pomiędzy pszczołami są i warto być rasistą Oczko Bo to jak z ludźmi, chińczycy są średnio inteligentniejsi od białych, a murzyni biegają szybciej niż wszystkie pozostałe rasy, za to wolno pływają. Nie warto sobie wmawiać, że wszyscy są tacy sami i ignorować różnice.
Cytuj ten post

Wiadomości w tym wątku
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - beekeeeper98 - 27.04.2017, 16:15
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - MirusB - 03.05.2017, 20:39
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - kosz85 - 10.05.2017, 13:21
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - MirusB - 23.05.2017, 07:41
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - karolinka777 - 08.09.2017, 08:59