Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3
No ja wczoraj pierwsze miodobranie zaliczyłem. Co prawda tylko z 1 ula, ale zawsze. Podzielę się z Wami obserwacją, bo może ktoś skorzysta. Zaznaczam, że te rodziny były leczone 1 dawką kwasu mrówkowego (25ml) w sierpniu i zimą 5ml na uliczkę kwasu szczawiowego 3.2%.
Dwa ule wlkp obok siebie (1 i 2 dla ułatwienia). 1 trochę silniejszy - 2 nieznacznie słabszy. Pierwszy przegląd zaliczyły późno, bo jakoś w kwietniu. 1 dostał korpus wlkp pod gniazdo i 18tkę nad kratę. Po 2 tygodniach 2 podobnie, ale 1 dostał już drugą nadstawkę. Pełno w obydwu ulach trutni, bo zabudowa w znacznej mierze bez węzy.
2 tygodnie temu zastałem nastrój rojowy w ulu 1. Zabrałem starą matkę do odkładu z 1 ramką czerwiu, strzepnąłem pszczół z nastawki i położyłem kilka metrów obok. Zrobiłem jeszcze 3 odkłady z matecznikami rojowymi, z czego dwa zostały na pasiece a jeden zabrałem na inne miejsce. Tym sposobem ul 1 został na 1 gnieździe wlkp i z 2 nadstawkami 18wlkp. Jaka sytuacja teraz. W odkładzie ze starą matką wczoraj dostały nadstawkę, bo tyle jest pszczoły. Dwa odkłady z matecznikami rojowymi, które zostały na pasiece są słabsze, ale matki za moment zaczną czerwić, bo już tyją. Odkład wywieziony już czerwi. Najciekawiej było w pozostawionym ulu 1, gdzie wziąłem zasklepione 2 nadstawki miodu, zrobiłem przy tym 3 pakiety, podłożyłem 18tkę z suszem pod gniazdo, bo budowały węzę a gniazdo zawalone pierzgą i miodem. Na dniach dostaną nadstawkę na głowę.
Za to ul 2 zupełnie inaczej się porządził. Były 2 gniazda wlkp i 1 nadstawka 18wlkp. 2 tygodnie temu gniazda rozdzieliłem nadstawką, bo zupełnie się nią nie interesowały. Zabrałem 2 ramki czerwiu na odkład zbiorczy. Wczoraj przy przeglądzie zdziwienie. W górnym korpusie wygryza się czerw i w to miejsce ląduje miód, ale jeszcze 8 ramek z czerwiem jest i grubo pszczoły, nadstawka pusta, a w dolnym korpusie pszczoły robią porządek i matka zaczerwiła bite 10 ramek. Miodu nie ma, ale jest 18 ramek z czerwiem... Mięsa od cholery na lipę. Nie miały kraty odgrodowej, ale ramki w nadstawce są nieprzeczerwione w znacznej mierze odbudowane rok temu bez węzy.

Podsumowując z 2 rodzin: ok 30kg miodu, zrobiło się 6 rodzinek (w tym odkłady) i 3 pakiety. Docelowo po lipie ul 2 będzie jeszcze dzielony a z ula 1 podbiorę czerwiu.

Fabryka normalnie...
Cytuj ten post

Wiadomości w tym wątku
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - beekeeeper98 - 27.04.2017, 16:15
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - MirusB - 03.05.2017, 20:39
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - MirusB - 23.05.2017, 07:41
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - MN - 06.06.2017, 08:02
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - karolinka777 - 08.09.2017, 08:59