Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3
(28.06.2017, 10:12)Borówka napisał(a):
(28.06.2017, 09:34)bonluk napisał(a): Krzysiek wiesz ja tam kolorami się nie zajmuję... specjalistami w tym zakresie jest Koszu i Kuba... mogły pojawiać się pszczoły w różnych kolorach ale większość była w typie AMM...

Łukaszu uszczypliwość zauważyłem chociaż jej nie rozumiem. Po co ona? Ja za żadnego specjalistę się nie mam Dodatkowo uznaję Twoją większe doświadczenie i wiedzę w tym temacie. Jeno cytowałem prof. Woyke.
Sam przecież założyłeś wątek Ciemna pszczoła: http://forum.wolnepszczoly.org/showthread.php?tid=40
Próbowałeś z różnymi ciemnymi pszczołami AMM, pisałeś, że warto odrestaurować populację tej pszczoły w Polsce więc nie wiem po co ta uszczypliwość dlatego, że inni też próbują.

Już wyjaśniam o co mi chodziło bo chyba to jakieś nieporozumienie.

Z tą matką od Krzyśka to był pół żartem pół serio. Chodziło mi o to, że ta córka przedwojennej jest mocno nieciemna a matki AMM z tego co piszą badacze i znawcy pszczół (może się nie znają) są ciemne i lub prawie ciemne z lekkimi przebarwieniami W zasadzie z tym się zgadzasz jak napisałeś więc nie wiem o co chodzi. Zaczynam podejrzewać, że co do tych przedwojennych to różne mogą być te pszczoły i nie są dość ujednolicone jako lokalna populacja (przynajmniej pod kątem koloru odwłoka) więc zastanawiam czy można tam szukać korzeni populacji AMM patrząc z dystansu. Być może są dośc jednolitą populacją pod kątem genetyki pomimo to. Ale to chyba warto by je jeszcze raz przebadać co najmniej kilka rodzin np. skrzydełkowo bo tamte 3 rodziny co miał Bartek z jednego sezonu mogły być akurat takie a już w kolejnym sezonie wyszły by inne. To tyle.

Nie chce mi się dalej prowadzić tej jałowej dyskusji... Podkreslilem tylko całkiem serio wasza znajomość kolorów pszczół... 

Co do Twoich obaw... badam wszystko co przezywa i znam co z czego wyszło włącznie z rodzinami pochodzenia przedwojennego. Nie rozumiem doszukiwania się na siłę konkretnej rasy? a co jak będzie pół tergita żółte a reszta ciemne i pszczoły będą przeżywać to źle? Czy jak te pszczoły nie będą AMM będziecie je usuwać... Nie rozumiem tej rasowosci..?
Cytuj ten post

Wiadomości w tym wątku
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - beekeeeper98 - 27.04.2017, 16:15
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - MirusB - 03.05.2017, 20:39
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - MirusB - 23.05.2017, 07:41
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - bonluk - 28.06.2017, 12:27
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - karolinka777 - 08.09.2017, 08:59