Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3
Ale dyskusja i mnie nie ma! Duży uśmiech Dorzućmy więc oliwy do ognia! Uśmiech
Oczywiście, że po kolorze dyskryminuje się AMM. Żółte królowe to nie AMM tylko kundelki, i w żadnym typie, bo BF też powstał z udziałem genów AMM, to co to też pszczoła w typie AMM? Oczko Dla królowych AMM dopuszcza się jedynie jaśniejsze (brązowe) kropki na spodniej części odwłoka i tyle w temacie. Jeśli chodzi o zachowanie czystości rasy, to jak to piszą panowie naukowcy, sprawdzając cechy morfologiczne (owłosienie, kolor, użyłkowanie skrzydełek) jest to możliwe na podobnym stopniu co sprawdzanie DNA satelitarnego mitochondriów.
I sorry, żółta pszczoła AMM czy AMM z indeksem kubitalnym lub discoidal shift nie po tej stronie co trzeba, to kundelek, a nie AMM. Chociaż Anglicy pokazali, że i z takich pszczół bliższych morfologicznie AMM da się powrócić do AMM, pomimo unasieniania w locie. Łukasz możesz mówić, że się nie da, ale to samo mówią o pszczole radzącej sobie z warrozą Oczko
A i AMM potrafi radzić sobie z warozą bez leczenia, w UK sobie radzi, w Niemczech sobie radzi, a do tego naturalnie znacznie lepiej radzi sobie z nosemą. I jest to jej rasowa przypadłość, a to już coś, bo to często nie waroza niszczy pasieki, a nosema - zresztą co jak co, ale wam mówić tego nie muszę.

Co do kundelków, ja się boję tej rozbuchanej heterozji. Niemcy w podręcznikach piszą, że ciężko ją opanować i ustabilizować. Ale może w tym przypadku będzie inaczej, w końcu Buckfast i Elgon to też chodzące efekty heterozji kundelków i są chyba całkiem stabilne. Kibicuję, ale sam mam zamiar robić inaczej.

Kuba namawia mnie, bym napisał artykuł o tym co czytam o AMM. Postaram się tak zrobić, w drugiej połowie lata, powinienem znaleźć na to trochę czasu Uśmiech Do tego może będę mieć ciekawostki jakieś, bo jadą do mnie 2 książki typowo o AMM i doświadczeniach z jej hodowlą.
Cytuj ten post

Wiadomości w tym wątku
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - beekeeeper98 - 27.04.2017, 16:15
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - MirusB - 03.05.2017, 20:39
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - MirusB - 23.05.2017, 07:41
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - kosz85 - 28.06.2017, 19:59
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - karolinka777 - 08.09.2017, 08:59