Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3
Mieliśmy dziś rozwozić nasze 9-ramkowe korpusy do rodzin, które miały nam nazbierać miodu nawłociowego... Ale wyszło inaczej. W końcu cały dzień spędziłem z nożem w ręku wyżynając plastry ze starych, amitrazowych ramek, a mój brat ciskał je w gar i powstawał war. Już wiem, dlaczego dobrze to robić w listopadzie: nie ma tylu os i szerszeni w powietrzu.
W międzyczasie skoczyłem tylko otworzyć klateczki z matkami od Łukasza. Oczywiście nie jorgnąłem się, że zamknięte były plasterkami, więc chciałem przesunąć im wieczko, żeby dopuścić pszczony do ciasta. Na miejscu okazało się, że w jednej rodzinie matka już została uwolniona (dobrze), a w drugiej pszczoły miały jeszcze połowę roboty. Też dobrze, bo tam położyłem klateczkę na starych ramkach WL oddzielonych od gniazda właściwego kratą odgrodową... Gdybym się spóźnił, znowu pszczoły zrobiłyby mi kawał i miałbym rodzinę na ramkach wielkopolskich... Na szczęście zdążyłem.
Teraz pozostało mi tylko wreszcie skoczyć na pasieczysko, gdzie stoją moje rodzinki weselne, które 3 tygodnie temu dostały mateczniki po po litrze cienkiego syropu. U wujka, któremu dałem 3 mateczniki, tylko jedna matka podjęła czerwienie, więc pewnie przyjdzie mi tam nielicho łączyć.
Nawłoć zaczęła nektarować, bo rabunki się skończyły, a pszczoły spokojne jak baranki. To chyba dobry znak, bo będzie pożytek w zasadzie do końca września, czyli będę mógł spokojnie i powoli, po godzinach pracy, podwozić na pasieki brakujące korpusy i stawiać je pod nukleusami, żeby miały dalej do ziemi, a na wiosnę (o ile dożyją) miejsce do pracy do połowy maja.
Bo tak to sobie wymyśliłem - rodzinę nukleusową naszykowaną do zimy otworzę dopiero po Zimnej Zośce. Zobaczymy, jak to mi wyjdzie. Pewnie nie dotrzymam słowa Oczko
== Apibus ibi mel? Buhahaha! ==

Cytuj ten post

Wiadomości w tym wątku
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - beekeeeper98 - 27.04.2017, 16:15
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - MirusB - 03.05.2017, 20:39
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - MirusB - 23.05.2017, 07:41
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - flamenco108 - 29.07.2017, 21:45
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - karolinka777 - 08.09.2017, 08:59