Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3
(01.09.2017, 07:51)Krzyżak napisał(a): Póki co to czerwiu mają jak w maju. Zimy nie widać.

To prawda.
A co do budowania, to fakt, zauważyłem akurat skrajne ramki nieodbudowane, co się zgadza... W środku miodni szaleństwo budowania, uniosły powałkę na 1cm.
Jutro przy miodobraniu z nawłoci będę kontrolował gniazda w leżakach, na podstawie wczorajszego objazdu przypuszczam, że matka łazi i w rozpaczy szuka wolnej komórki do zaczerwienia, bo wszystkie puste zalane, a na bokach gniazda suszy im się susz, bo rodziny za słabe, żeby szukać miejsca dalej od rodni - to późnoczerwcowe łokełeje. O to mi chodzi - jeżeli u mnie występuje intensywny pożytek w sierpniu-wrześniu, podczas gdy przez cały sezon z biedą wystarcza na zbudowanie rodziny, znakiem tego lokalne pszczoły muszą sobie wypracować jakąś metodę zdyskontowania tego napływu nektaru. Podążanie za najprostszym schematem, czyli składanie miodu przy samym czerwiu, akurat w tej porze i przy takim układzie pożytków może się nie sprawdzić. Na macierzaku fuksówek (jedynym pniu, co nam przeżył), 12 sierpnia w górnym korpusie były 5-7cm wianki, a pod nimi od dechy do dechy czerw na 9 ramkach Dadanta. Wczoraj zasklepiony miód pokrywał ok. 20cm górnej części ramek, a pszczoły systematycznie zalały wszystkie wolne komórki w dolnym pasie, gdzie wciąż jeszcze był czerw na wygryzieniu. Następnym razem sprawdzę za 2 tygodnie. Rodnia powinna się przenieść w całości do dolnego korpusu. Ale to dobrze działa w pionie. Być może leżaki nie nadają się na gospodarkę w moim rejonie, ale obcowanie z Wolnymi Pszczołami nauczyło mnie stawiać pszczołom wyższe wymagania Oczko
== Apibus ibi mel? Buhahaha! ==

Cytuj ten post

Wiadomości w tym wątku
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - beekeeeper98 - 27.04.2017, 16:15
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - MirusB - 03.05.2017, 20:39
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - MirusB - 23.05.2017, 07:41
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - flamenco108 - 01.09.2017, 09:33
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - karolinka777 - 08.09.2017, 08:59