Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3
(10.09.2017, 19:09)flamenco108 napisał(a): W sobotę zrobiłem z bratem miodobranie. Ramki wyjmowaliśmy łącznie z 9 rodzin. Jedna dała jedną ramkę, inna trzy... Ale z trzech rodzin wyjąłem łącznie dwa 12-ramkowe korpusy miodoramek wielkopolskich. Wielkie różnice, wielkie różnice...
Dziś wycieczka na zwracanie ramek, przy okazji karmienie, więc była okazja zaglądać do uli... Kiedy tydzień temu w deszczu pojechałem podlewać pszczoły syropkiem, jeden ul z połączonymi rodzinkami weselnymi zastałem otwarty. Daszek leżał grzecznie odłożony na boczek, powałka uchylona, deszcz kapał na pszczoły. Nie zaglądałem wówczas, tylko szybko zamknąłem. Dziś była okazja sprawdzić. Tymczasem brat krzyczy, że z jego ula ktoś podharcerzył ramki (dadanowskie). A ja właśnie przeglądam tę tydzień temu otwartą rodzinę i widzę, faktycznie, w moim ulu też brakuje dwóch ramek.
Znakiem tego to nie był jakiś ciekawski, co go pszczoła uciapała, tylko nasz tak zwany "kolega" pszczelarz. Który planowo przejrzał kilka uli na naszym pasieczysku i wziął, co mu pasowało. Obaj niezwłocznie połączyliśmy rodzinki z innymi, stojącymi obok.
Zatem euforia z okazji w ogóle jakichś zbiorów miodu już została nieco przytłumiona. Dalej poszliśmy patrzeć na przedwojenne macierzaki, co na tym samym pasieczysku stojały. I skreślamy kolejne dwie rodziny z rachunku. U brata jedna przedwojenna nie wypszczeliła się, tylko osypała na dennicę. U mnie jedna wypszczeliła się do zera. W ten sposób z 8 zakupionych rodzin przedwojennych pozostało... 4 (słownie: cztery). 50% strat do połowy września. Nieźle, co?

No szybko się zabrały jeżeli to były z tego sezonu rodziny...
To co z karmieniem ruszyliście chyba pełna parą.?
Cytuj ten post

Wiadomości w tym wątku
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - beekeeeper98 - 27.04.2017, 16:15
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - MirusB - 03.05.2017, 20:39
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - MirusB - 23.05.2017, 07:41
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - karolinka777 - 08.09.2017, 08:59
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - bonluk - 11.09.2017, 13:24