Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3
(07.07.2018, 22:24)michal79 napisał(a): Wyplewiłem przed wylotkiem i oczom mym ukazał się taki widok. To normalne że jest taki cmentarzyk? Większość zwłok wygląda dość staro, może z 2-4 pszczele trupki są świeże i w miarę całe. W tym tłumie jedna osa, z wyjedzonym (przez mrówki?) odwłokiem. Pszczoły siedzą u mnie od ok. półtora miesiąca.

https://imgur.com/BAY7MCT

W okolicach wieczornych jest jakiś szczyt aktywności żółto-czarnych, przylatują po dwie na minutę i krążą wokół ula. Obserwowałem przez jakieś 15 minut, zauważyłem że dwie weszły, a jedna wyszła... Jak to wygląda w stosunku do Waszych doświadczeń?

Normalne. To dość mało. Widać, że odkłady.

Wrogowie pszczół jak osy, szerszenie czy większe mrówki jak Rudnice, mogą nawet zlikwidować rodzinę lub pseudorodzinę, jak ta jest słaba, dobrze nie zintegrowana, choruje itd. Odstraszanie i bronienie wylotka to dobry znak. Jeżeli osy mogą wchodzić do środka o tej porze, to nie jest to dobry znak.

Aktualnie uważam, że jeżeli ja jako właściciel pszczół manipuluje pszczołami np. przewożąc je, kupując, osadzając w ulu, robiąc odkłady i pakiety i obojętne czy do celów takich czy owakich ( a tym bardziej tworząc słabe rodziny), to jestem odpowiedzialny za te pszczoły w tym również za pomoc w ich przeżyciu jako jednostek superorganizmów, przynajmniej dopóty te rodziny się nie usamodzielnią (co może się przeciągać nawet do końca sezonu, a także w zimę).
W zasadzie nie stosujemy innych metod niż spotykane w naturze - ergo działamy zgodnie z naturą.
Cytuj ten post

Wiadomości w tym wątku
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - beekeeeper98 - 27.04.2017, 16:15
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - MirusB - 03.05.2017, 20:39
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - MirusB - 23.05.2017, 07:41
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - karolinka777 - 08.09.2017, 08:59
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - Borówka - 08.07.2018, 07:20