Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3
Maniek trochę Cię podpuściłem, ale generalnie dzika zabudowa to dla mnie dość ciekawa i lekko zabawna sprawa. Jako, że na dość dużej ilości rodzin mogę obserwować jak pszczoły budują ramki bez węzy zauważyć można, że nie ma w tym wielkiej logiki. Tzn. jeżeli pszczołom coś będzie przeszkadzało, np pasek węzy będzie lekko zagięty z jakiejś strony, napatoczy się kawałek trawy, sęk etc to pszczoły będą chciały to jakoś zniwelować, ominąć, pozbyć się tego... Wychodzą wówczas lekko krzywe budowy, a co za tym idzie każdy kolejny też jest koślawy. Jak w porę się nie zadziała bywa słabo.
Gdy pszczoły dostaną ładne, proste paski węzy to nie kombinują za dużo.
IMO pszczoły nie budują węzy z myślą, że tak najlepiej im będzie przeżyć, przezimować, mieć odpowiednią wentylację, wilgotność w gnieździe itd, tylko lecą z koksem jak im wygodniej. Jak napotkają przeszkodę to ją omijają i ma to diametralnie wpływ na budowę. Jak zawieje im nie z tej strony co trzeba w wylotek to zmienią położenie i polecą krzywo... "Naturalne plastry pszczele" to zatem dzieło przypadku a nie logicznie przemyślana strategia działania kolonii pszczelej.
Cytuj ten post

Wiadomości w tym wątku
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - beekeeeper98 - 27.04.2017, 16:15
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - MirusB - 03.05.2017, 20:39
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - MirusB - 23.05.2017, 07:41
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - karolinka777 - 08.09.2017, 08:59
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - MN - 23.01.2019, 15:38