Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3
(23.02.2019, 19:05)bees4all napisał(a): Póki co proszę nie przeszkadzać pszczołom! Jeszcze nie teraz.

Bardzo mnie to ciekawi jak to z tym przeszkadzaniem jest. Domysły domysłami, opinie opiniami, ale jak to jest naprawdę w granicach mających znaczenie dla pszczelarza i pszczół w pasiekach w kwestiach możliwych do zaobserwowania.

Są pszczelarze, którzy grzebią w rodzinach raz na tydzień i jakoś rodziny im żyją. Są pszczelarze (np. na wschodzie) co łączą i przenoszą zimą kłęby do innego ula na mrozie. Może to budzić niechęć. Jestem w stanie to zrozumieć. Ale jak to jest naprawdę z tą "perspektywą pszczół" w którą tak chętnie wchodzą pszczelarze. PN nie są tu wyjątkiem. Uśmiech Oczywiście możliwą do zaobserwowania na pasiece.

Wyobrażam sobie taki eksperyment na potrzeby pszczelarskie (nie naukowe, tam by się przydała większa liczba rodzin i najlepiej zaślepienie prób). W jednej grupie 10 uli, w których przez kilka lat jak najmniej się grzebie. Powiedzmy kilka razy do roku w tym sprawdzenie czy są dobrze zakarmione na zimę. W zimę się nie grzebie. W drugiej grupie 10 uli byłyby rodziny, którym grzebie się w sezonie raz na tydzień, a w zimę raz na miesiąc. Aby miało to sens, zawsze jakiś powód znajdowałoby się do zagrzebania i przy okazji poprawiania coś tam, uważając zgodnie ze sztuką, że pszczoły będą się od tego miały lepiej. Po kilku latach zapisywania danych wyciągnęłoby się wnioski. Pomimo nienaukowości eksperymentu, dobrze by było chociaż częściowo go zaślepić i niech rodziny oceniałoby raz na rok dwóch innych ludzi: jeden pszczelarz, a drugi naukowiec z dziedziny pszczelnictwa, którzy nie wiedzieliby, z której grupy pochodzą dane rodziny poddane analizie.
W zasadzie nie stosujemy innych metod niż spotykane w naturze - ergo działamy zgodnie z naturą.
Cytuj ten post


Wiadomości w tym wątku
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - beekeeeper98 - 27.04.2017, 16:15
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - MirusB - 03.05.2017, 20:39
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - MirusB - 23.05.2017, 07:41
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - karolinka777 - 08.09.2017, 08:59
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - Borówka - 24.02.2019, 13:20