Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3
Dopełniam stan liczbowy: przeżywalność na dzień dzisiejszy niewarta jest więcej niż 36%. Poważna redukcja od początku lutego. Wszystkie prawie ówczesne marniaczki nie przetrwały. Słabiaczek-marniaczek zabrany w zeszłym tygodniu z likwidowanego toczka okazał się bezmatkiem z garstką pszczół kampujących pod mostkiem. Tymczasem matka-zarodówka od Lutza również podejrzana jest o strutowienie. Na razie przesypałem ją nad silną rodzinę i mam nadzieję, że jednak jest normalna, o czym przekonamy się w ciągu paru najbliższych dni - jeżeli jej feromon działa poprawnie, przyjdą pszczoły opiekunki i zachęcą ją do czerwienia. Zobaczymy.

Powyższe nie ma nic wspólnego z głodem, wszędzie w ulach zapasy na drugą zimę. Wśród wymarłych ostatnio pni na plastrach widoczne gołym okiem odchody roztoczy.

Chciałbym tu popełnić takie nieco krotochwilne spostrzeżenie: otóż do zimy puściłem, wśród łącznie 60 pni, 10 rodzinek, których w żaden sposób nie leczyłem. Były wśród nich takie, co ciągnęły ten stan od roku zeszłego, dalej były też świeże odkłady, wreszcie 3 rodzinki niewiadomej proweniencji, otrzymane od Szymona pod koniec sezonu, z których jedna przynależała do FortKnox. Aktualnie po pasieczyskach pałętają się w żywości łącznie zaledwie 22 żywe rodziny. Z tego, uwaga, uwaga - 4 rodziny nieleczone! Co to znaczy? A popatrzmy na pseudo-statystykę: było 60, zostało 22. Czyli trochę ponad trzecia część żywa (czyli prawie dwie trzecie padły), konkretnie 36% (64% padło). W grupie nieleczonych mieliśmy 10 pni, a żyją 4 - czyli przeżywalność osiągnęła 40% - o włos lepiej od grupy leczonej! Ha?

Tyle w kwestii poprawności wyliczeń statystycznych. Z nieleczonych żyje zaprzeszłoroczna P18, 2 Szymonówki oraz jedna córka po pszczole Borówki-Kuby. Jeżeli od Szymona dostałem też odkłady (jak sądzę), stosunek rodzin "starych" do "świeżych" wynosi 1 do 3.
== Apibus ibi mel? Buhahaha! ==

Cytuj ten post

Wiadomości w tym wątku
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - beekeeeper98 - 27.04.2017, 16:15
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - MirusB - 03.05.2017, 20:39
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - MirusB - 23.05.2017, 07:41
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - karolinka777 - 08.09.2017, 08:59
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - flamenco108 - 31.03.2019, 15:44