Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3
Niesporo mi to idzie, ale jednak się zabrałem. 24 larwy zostały przyjęte z 40 przełożonych. Jak na pierwsze przekładanie w roku, to uważam, że nieźle.

[Obrazek: 2019-06-10_DOM_24_przyjete.jpg]

Jeżeli wszystkie dotrwają do niedzieli, co z doświadczenia (niewielkiego, ale) wynika, że nie jest pewne, będę miał pierwszą serię 12 odkładów do zrobienia. Tym razem nie będę chitry i dam po 2 mateczniki do odkładu.

Myślałem, że mając taką obfitość ramek po padłych rodzinach, nowe będę zakładał od razu w pełnych korpusach. Ale mój zapas półkorpusików jednak się sprawdza - musiałem tylko przestać skąpić i kombinować, tylko uczciwie ramki przekładać: 2 ramki z czerwiem i pszczołą, 1 ramka z pokarmem (i pszczołą), do tego 1 ramka z suszem z odzysku - już 6 sztuk spontanicznie w międzyczasie takich złożyłem. I widać różnicę: w zeszłym roku te maluchy były bardzo podatne na rabunek, a przecież sezon obfitował w żarcie. Teraz radzą sobie nieźle, matki się ładnie wygryzły (resztę zagryzły) i lada dzień zaczną czerwić, bo komórki pod jajka już wypolerowane.

Dziś rano ustawiłem drugą rodzinę wychowującą, po pracy kolejna seria przekładania.

[Obrazek: 2019-06-11_DOM_Druga_wychowujaca_gotowa.jpg]

Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to wyrobię się z założonym planem. A to by było świetnie.

Z obserwacji przy okazji pracy z najsilniejszymi rodzinami: w takich naprawdę silnych to praktycznie bez różnicy, czy dostały węzę, czy nie. Budują plastry, aż się kurzy. Ale wystarczy, żeby była taka średniawa, jak 1 korpus WL, i już po węzie chętniej pracują, a na pustej ramce bida.
== Apibus ibi mel? Buhahaha! ==

Cytuj ten post

Wiadomości w tym wątku
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - beekeeeper98 - 27.04.2017, 16:15
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - MirusB - 03.05.2017, 20:39
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - MirusB - 23.05.2017, 07:41
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - karolinka777 - 08.09.2017, 08:59
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - flamenco108 - 11.06.2019, 07:02